مراقبتهای بعد از کرایوتراپی
سلول های سرطانی دهانه رحم شاید برای همه شما مسئله ای باور نکردنی باشد یا دور از ذهن ولی این مشکل برای بسیاری از افراد به وجود می آید.

فریز کردن زخم دهانه رحم یا سرما درمانی چیست ؟

سرما درمانی روشی از جراحی است که از گاز منجمد ( به طور معمول نیتروژن مایع ) برای ازبین بردن سلول های سرطانی دهانه رحم استفاده می شود. دهانه رحم پایین ترین قسمت رحم است که به بالای واژن متصل شده و با آن در ارتباط است. هنگامی که سلول های ناسالم تخریب می شوند بدن می تواند آن ها را با سلول های جدید و سالم جایگزین کند. سرمادرمانی به عنوان کرایو یا کرایو تراپی شناخته می شود و برای درمان برخی از بیماری های مقاربتی از جمله زگیل تناسلی استفاده می شود. این جراحی در مطب پزشک و در هوشیاری کامل فرد انجام شده و معمولا حدود 10 دقیقه طول می کشد.

درد فریز کردن رحم چطور است؟

در فریز کردن زخم رحم دردهایی مثل درد پریود حس می شود. این دردها پس از 24 ساعت از بین میروند. اما اگر این درد پس از 24 ساعت ادامه یابد به پزشک مراجعه کنید.

فریز کردن رحم

چگونه برای کرایوتراپی آماده شوید ؟

قبل از جراحی از پزشک خود درباره استفاده از داروهای ضد درد سوال کنید تا گرفتگی عضلانی را حین جراحی کاهش دهید. این امر سبب می شود تا حین جراحی احساس راحتی داشته باشید و به سلامت خود را به منزل برسانید.

حتما یک نوار بهداشتی به همراه داشته باشید زیرا ترشحات آبکی پس از این عمل شایع است.

کرایوتراپی چگونه انجام می شود ؟

قبل از شروع پرستار یا تکنسین به شما یک دست لباس بیمارستانی می دهد و توصیه می کند تا از کمر به پایین برهنه باشید. به روی میزی دراز بکشید و پاهایتان را همانند گرفتن نمونه پاپ اسمیر قرار دهید ( به حالت رکاب زدن ).

چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم پس از آن، پزشک برای گشودن دیواره واژن از اسپکولوم استفاده می کند و دهانه رحم را با دستگاهی به کولپوسکوپ معاینه خواهد کرد تا تمامی سلول های غیر طبیعی را شناسایی کند. سپس پزشک ابزاری به نام کرایوپروب را داخل واژن قرار داده و آن را مقابل دهانه رحم فشار می دهد. گاز نیتروژن با دمای حدود منفی 50 درجه سانتی گراد باعث خنک شدن آن ابزار( فلز) شده و یک گوی یخی را در دهانه رحم ایجاد خواهد کرد. این گوی سلول های غیر طبیعی را منجمد و فریز کرده و از بین می برد. ممکن است حین این جراحی فرد دچار لرز یا گرفتگی عضلانی شود.

برای کسب بهترین نتیجه پزشک به مدت سه دقیقه کرایوپروب را مقابل دهانه رحم نگه داشته و سپس برمی دارد و پس از گذشت پنج دقیقه مجدد این عمل را تکرار می کند.

انجام فریز در دوران بارداری و پریود

در دوره پریود و یک یا دو هفته پیش از آن ، فریز زخم رحم نباید انجام گیرد پس باید طوری برنامه ریزی کرد که فریز زخم رحم، یک یا دو هفته پیش از عادت ماهیانه انجام شود.

خانم های باردار نیز نباید در این دوران فریز زخم رحم انجام دهند.

کرایوتراپی

نکات قبل از فریز زخم رحم

شب قبل از فریز زخم رحم، استراحت کافی داشته باشید.

قبل از فریز کردن ، میان وعده سالم (ماست میوه یا آبمیوه و آجیل) بخورید.

یک ساعت قبل از انجام فریز از قرص ایبوپروفن استفاده کنید تا در هنگام فریز زخم رحم، احساس گرفتگی عضلات نداشته باشید.

فریز دهانه زخم رحم 20 دقیقه طول می کشد اما برخی بیماران باید بعد از پایان فریز استراحت کوتاهی داشته باشند بنابراین معمولا برای انجام فریز زخم رحم یک ساعت را در نظر می گیرند.

مراقبت پس از کرایوتراپی یا فریز کردن زخم  چگونه است ؟

پزشک پس از کرایوتراپی توصیه می کند تا 3-6 ماه تست پاپ اسمیر انجام دهید تا مطمئن شود سلول های غیر طبیعی ازبین رفته و عود نکرده اند.

ممکن است لازم باشد سالانه و یا بیشتر تحت نظارت پزشک باشید . کرایوتراپی دارای میزان موفقیت حدود 85-90 درصد می باشد.

بطور کلی پس از پایان کرایوتراپی می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

همچنین پزشک توصیه می کند تا 2-3 هفته پس از جراحی از گرفتن دوش واژینال، استفاده از نوار بهداشتی و مقاربت واژینال خودداری کنید تا دهانه رحم بهبود یابد.

چنانچه از قرص های ضد بارداری استفاده می کردید میتوانید آن ها را طبق برنامه مجدد استفاده کنید.

ممکن است در هفته اول یا دوم پس از جراحی متوجه ترشحات واژینال آبکی به مدت 12ساعت شوید که پس از آن این ترشحات آبکی زرد رنگ خواهند شد و می توانند تا 2-3 هفته دوام داشته باشند. نگران نباشید! زیرا روشی از مکانیسم بدن برای رهایی از سلول های مرده و قدیمی می باشد.

اگر خونریزی یا لکه بینی داشتید می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. این لکه بینی ممکن است تا 3 هفته ادامه دار باشد

قاعدگی

فریز کردن رحم و پیش گیری از سرطان

زخم دهانه رحم ممکن است باعث سرطان دهانه رحم شود اما با تشخیص به موقع قابل درمان است. اولین درمان سرطان دهانه رحم فریز کردن سلول های غیرطبیعی دهانه رحم است .

فریز زخم، سلول های غیرطبیعی را تخریب می کند. سرما دادن به سلول ها در دو مرحله و به فاصله پنج دقیقه انجام میشود. در صورتی فریز کردن انجام میشود که تست سرکه یا تست پاپ اسمیر مثبت شده باشد.

تأثیر فریز کردن زخم رحم در ناباروری

در پاسخ به سوال پرتکرار شما کاربران از بخش سلامت نمناک دراین رابطه باید بگوییم که خانم هایی که تصمیم حاملگی در آینده دارند ، باید تا حد امکان فریز رحم انجام ندهند. پس از فریز کردن زخم رحم، از برقراری روابط جنسی 3 الی 4 هفته جلوگیری کنید .برای درمان ترشحات مقاوم به درمان و ترشحات زیاد واژینال، توصیه به کرایو( منجمد یا فریز کردن) یا سوزاندن( کوتر یا لیزر کردن) میکنند.

عوارض کرایوتراپی یا همان فریز کردن چیست ؟

شایع ترین عوارض کرایوتراپی گرفتگی عضلانی خفیف حین جراحی می باشد. بلافاصله پس از عمل بسیاری از خانم ها هنگام ایستادن دچار سرگیجه می شوند که بهتر است به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهند. چند دقیقه استراحت این امر را تسکین می بخشد.

برخی از عوارض نادر کرایوتراپی  یا فریز کردن زخم  عبارتند از :

 •  غش کردن
 •  خونریزی شدید از واژن
 •  عفونت
 •  عود کردن التهاب لگنی
 •  سوزش پس از فریز در واژن

این جراحی فرد را در معرض خطر کمتری از خونریزی و عفونت قرار می دهد زیرا اجسام خارجی را به داخل واژن وارد می کنند.

عوارض فریز واژن  

در صورت بروز هرگونه از علائم زیر به پزشک مراجعه و یا خود را به اورژانس برسانید :

 • تب شدید
 • لرز
 • ترشحات واژینال بدبو و غیر معمول
 • درد شکمی
 • از دست دادن هوشیاری
 • درد قفسه سینه یا تنگی نفس
 • بهبود نیافتن پس از مصرف دارو
 • تداخل در دفع مدفوع یا گاز معده
 • تداخل در نوشیدن مایعات
 • خونریزی های قرمز روشن از واژن که در طی یک ساعت چند باعث خیس شدن یک یا چند نوار بهداشتی شود
 • لخته های خونی بزرگ
 • علائمی از لخته شدن خون در پا مانند ترومبوز ورید عمقی، درد پشت زانو ، ران یا کشاله ران، قرمزی یا تورم در پا

در موارد نادر کرایوتراپی ممکن است سبب زخم دهانه رحم شود که به تنگی دهانه رحم نیز شناخته می شود. این وضعیت ممکن است برای باردار شدن، دوران بارداری و زایمان طبیعی مشکلاتی ایجاد کند.

اگر تجربه این مشکلات را داشتید در طی هر بارداری مراقبت های خود را بیشتر کنید.

تنگی دهانه رحم همچنین ممکن است گرفتگی عضلانی را حین خونریزی عادی قاعدگی افزایش دهد.

چنان چه باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

درصورتی که او توصیه کند کرایوتراپی انجام و در غیر این صورت به پس از بارداری موکول می نماید.

سلول های سرطانی به آرامی رشد می کنند با معاینات منظم توسط پزشک می توانید مطمئن شوید که هیچ تغییرات غیر طبیعی وجود ندارد.

خانم ها قبل از فریز زخم رحم حتما بخوانند(مراقبت بعدکرایوتراپی)

4.3241
این مطلب مفید بود ؟20833
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : رحم زنان
وبگردی