هوش فرهنگی
هوش فرهنگی به توانایی های شما در برقراری ارتباط با دیگران کمک زیادی می کند، اگر میخواهید در محل کارتان موفق باشید بهتر است روش های هوش فرهنگی را امتحان کنید.

هوش فرهنگی و اهمیت آن در محل کار

هوش فرهنگی یعنی توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران به طور مؤثر با وجود تفاوت های فرهنگی. اقتصادِ جهانی؛ مدام و به سرعت در حال تغییر است بنابراین فهم و درک تأثیر هوش فرهنگی می تواند مزیت های زیادی را در کارتان به وجود بیاورد. در این قسمت از نمناک هوش فرهنگی و تاثیر آن روی محل کار و همچنین راه های ارتقای آن را برایتان توضیح خواهیم داد.

هوش فرهنگی در محل کار چیست؟

کمپانی های بزرگ اغلب به دنبال این هستند که خودشان را به مقیاس جهانی برسانند و در نتیجه باید سعی کنند که فرهنگ های خود را با آن ها سازگار کنند. هوش فرهنگی مانند هوش عاطفی نیازمند مشخص کردن علایق، احساسات و عواطف افراد در فضای مناسب دارد. توانایی تفسیر کردن شرایط و سرعت بالا در سازگاری با رفتار در فرهنگ های مختلف متفاوت است و همیشه رفتار ها را متمایز می کند.

هوش فرهنگی

اهمیت هوش فرهنگی در محل کار

هدف ما در محل کار این است که به کمک همکارانمان به یک هدف مشترک برسیم. به خاطر همین موضوع؛ کمپانی های جهانی سعی می کنند که درجه بالایی از هوش فرهنگی را در افراد ایجاد کنند و بتوانند راهبرد چند فرهنگی را در پیش بگیرند.

به عنوان مثال صاحبان تجارت علاقه دارند کارشان را گسترش دهند و هوش فرهنگی کارکنان شان را بالا ببرند تا بتوانند با اهداف جدید سازگار شوند. این مهارت می تواند یک ابزار برای رسیدن به اهداف در یک فضای رقابتی و به سمت هدف جهانی باشد. هوش فرهنگی به افراد کمک می کند تا در محل کار انگیزه بالاتری داشته باشند و بتوانند پیش زمینه های فرهنگی را یاد بگیرند و درک کنند. در ادامه با دلایل دیگر اهمیت هوش فرهنگی بیشتر آشنا خواهید شد.

ایجاد هارمونی و هماهنگی

با افزایش هوش فرهنگی اعضای تیم می توانند شرایط را بهتر ارزیابی کنند و خودشان را سازگار کنند و در مورد فرهنگ‌ های مختلف اطلاعات کسب کنند و خلاقیت بیشتری داشته باشند‌؛ بعلاوه این که مدیران با هوشِ فرهنگی بالا باعث ارتباط بهتر اعضای تیم می‌ شوند و تمرینات مؤثر تر و هدفمندتری را در جهت ارتقای نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف در پیش می‌ گیرند تا به کمک یکدیگر مشکلات را بهتر حل و فصل کنند.

ارتقاء روابط

هوش فرهنگی اهمیت بسیار زیادی در ارتباط مؤثر محل کار دارد؛ مخصوصاً در مورد سازمان های بسیار بزرگ با شخصیت های فرهنگی متفاوت. ارتباط در محل کار شامل چگونگی رفتار با افراد ناشناس است و تیم و گروهی که هوش فرهنگی بالایی داشته باشند، به راحتی می توانند یکدیگر را بفهمند و تعامل موثرتری برقرار کنند.

کارمندان

افزایش نوآوری

سازمان ها وابسته به توانایی های مختلفی که دارند، می‌ توانند فرصت‌ های مختلف را برای نوآوری ایجاد کنند. به عنوان مثال اجرای استراتژی های جدید برای فروش یک محصول از طریق هوش فرهنگی امکان‌پذیر است و توجه فرهنگی باعث می‌ شود که توانایی فرد برای اجرای کار های مختلف مؤثر واقع شود و محیطی را بسازد که در آن احساس راحتی بیشتری برای بیان عقاید وجود داشته باشد.

افزایش تفاهم بین مشتریان و سرمایه ‌گذاران

در شرکت‌ های جهانی، مشتریان و سرمایه ‌گذاران می‌ توانند با افزایش هوش فرهنگی ارتباط و تفاهم بیشتری را درک کنند، حرف یکدیگر را بهتر بفهمند، بهتر مذاکره کنند و به طور کلی ارتباط مؤثر تر و قوی تری داشته باشند و اعتماد یکدیگر را بهتر جلب کنند.

تشویق به رقابت سالم

جهانی شدن باعث می‌ شود که شما رقابت بیشتری را احساس کنید و سعی کنید که تنوع فرهنگی را بهتر درک کنید و از استعدادهای برتر کمک بگیرید و در نتیجه اگر هوش فرهنگی داشته باشید، می توانید افرادی را در سراسر دنیا پیدا کنید که می‌ توانند در ارتقاء کارتان به شدت کمک کننده باشند.

همکاری

اجزای تشکیل دهنده هوش فرهنگی

این هوش بسیار مهم اجزایی دارد که شامل:

مهارت‌ های ذهنی

تعامل کردن و ایجاد ارتباط با جوامع چند فرهنگی باعث می شود که موارد پایه ای در مورد فرهنگ های مختلف را بهتر درک کنید. برای رسیدن به آن باید سعی کنید که از قابلیت های ذهنی خود استفاده کنید، مشاهده کنید و رفتار ها را ارزیابی کرده تا بتوانید خودتان را سازگار کنید.

سرنخ های فیزیکی

این توانایی باعث می‌ شود که شما بتوانید از طریق حرکات طرف مقابل و زبان بدن او با توجه به فرهنگی که دارد، با او ارتباط برقرار کنید. شناخت رفتار های مختلف و سرنخ های فیزیکی متفاوت؛ باعث می شود که هوش عاطفی تان ارتقا پیدا کند.

فهم و درک احساسی

هوش فرهنگی نیاز به این دارد که افراد بتوانند از اشتباهات خود یاد بگیرند، تلاش شخصی خود را بالا ببرند و بیشتر مصمم باشند تا تمرینات جدی را به کار بیندازند تا در مذاکره موفق تر عمل کند.

مذاکره

راه ارتقا هوش فرهنگی در محل کار

اگر هدفتان ارتقاء هوش فرهنگی در محل کار است، راهکارهای زیر مناسب شماست.

فواید منحصر به فرد را بپذیرید

استفاده از هوش فرهنگی یعنی مشاهده و تحمل عقاید مختلف به خاطر فرهنگ های متفاوت. افراد هر کدام در سطوح مختلف؛ هوش فرهنگی متفاوتی دارند و کاری که باید انجام دهیم، این است که این موضوع را بپذیریم.

تمایل به یادگیری بیشتر داشته باشید

هنگامی که مهارت های بیشتری را در محل کار یاد بگیرید، به عنوان مثال بدانید که چگونه مدیریت استرس داشته باشید، انگیزه را بالا ببرید و هوش عاطفی خود را به کار بیندازید، در نتیجه هوش فرهنگی هم ارتقا پیدا می کند. فقط باید تشنه یادگیری باشید.

تمرین حل مشکلات را جدی بگیرید

کشمکش و درگیری ممکن است بین هر کدام از اعضای تیم اتفاق بیفتد. هوش فرهنگی کمک می کند تا علت مخالفت ها را پیدا کنید و استراتژی هایی را برای حل مشکل به کار ببندید و بتوانید تمرینات مؤثر را برای خنثی کردن این شرایط انجام دهید.

هوش فرهنگی، برای آنکه در محل کار بالاتر باشید

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : محل کار
وبگردی