تولد
نحوه برخورد با بی ادبان
برقراری ارتباط با همه ی آدم ها کار راحتی نیست. برخی از این افراد بی ادب هستند اما ما نمی توانیم رفتار این افراد را کنترل کنیم پس بهترین کار مقابله با روش های منطقی است.

چگونگی برخورد افراد باهوش با رفتار آزار دهنده ی افراد بی ادب

حتما تا به حال برایتان پیش آمده است که هنگام رانندگی و یا عبور از فروشگاهی شلوغ با افراد بی ادب برخورد کرده باشید. باید بدانید که این افراد در همه جا حضور دارند و بی ادبی فراگیر شده است. خیلی اوقات نیز این منفی نگری بر ما تاثیر می گذارد.

بی ادبی

شما نمی توانید رفتار شخص دیگری را کنترل کنید اما از طرفی هم نمی خواهید که با بداخلاقی شخص دیگری نیز تحریک شوید. خب حالا دراین موقعیت چکار می کنید؟ در این قسمت از نمناک به درخواست شما کاربران محترم چند راهکار آزمایش شده و واقعی ذکر شده است که افراد باهوش برای کنترل موثر خود در برابر افراد بی ادب استفاده می کنند.

راهکار های کنترل رفتار افراد باهوش در برابر افراد بی ادب 

1. بدانید که بی ادبی چیز جدیدی نیست

به نظر می رسد بی ادبی بخشی از ذات انسان است. رفتار های بی ادبانه در بسیاری از افراد به راحتی تبدیل به یک عادت می شوند و مهربانی، همدردی و درک دیگران به سادگی نادیده گرفته و فراموش می شوند.

رفتار بی ادبانه مسری است یعنی این رفتار تمایل به ایجاد رفتار منفی بیشتری دارد اما اگر بدانیم این رفتارهای منفی بهره وری، خوشبختی و سلامتی ما را مختل کنند می توانیم اهمیت توقف چنین رفتاری را تشخیص دهیم.

بی ادبی در رانندگی

2. زنجیره بی ادبی را متوقف کنید

اگر بگذارید که رفتار بی ادبانه مانند یک بیماری گسترش یابد این عمل می تواند همانند یک زنجیره شده و باعث بی ادبی های بیشتر و گسترش آن شود. درک چگونگی این اتفاق آسان است و شما توانایی متوقف کردن چرخه بی ادبی را دارید. با کمی همدلی می توانید بی ادبی را با مهربانی خنثی کنید.

3. بی ادبی ها را به خودتان نگیرید

اولین قدم برای پیشگیری از چرخه بی ادبی توقف رفتارهای بی ادبانه خودمان است. همه ما روزهای بدی داریم که به نظر می رسد دنیا ما را شکست داده است. این شرایط برای همه ما ممکن است رخ دهد بنابراین درک کنیم شاید فرد بی ادب روزهای بدی را سپری می کند و در شرایط مناسبی قرار ندارد. هنگامی که با فرد بی ادبی مواجه شدید غالبا می توانید با پیشگیری از پاسخ دادن به او چرخه بی ادبی را بشکنید.

سکوت کردن

4. بی ادبی را با مهربانی پاسخ دهید

اجازه ندهید یک فرد بی ادب باعث شود پاسخ اورا با بی ادبی بدهید. یکی از بهترین راه های خنثی سازی رفتارهای بی ادبانه ومنفی، دوستی و مهربانی است. این امر به او فرصت می دهد تا آرام شود و رفتار خود را مطابق با رفتار شما تنظیم کند . مهربانی می تواند پادزهر فوق العاده ای برای بی ادبی باشد.

ابراز مهربانی نسبت به کسی که بی ادبی یا توهین می کند بسیار دشوار است اما با ارائه یک مثال می توانید اورا وادار کنید از شما پیروی کند. اگر این مهربانی موثر واقع نشد افتخار کنید که ارزش خود را پایین نیاورده ورفتار بی ادبانه ای را به این ترکیب اضافه نکرده اید و درعوض خونسردی خود را حفظ کرده اید و او باعث نشده که شما از کوره در بروید.

5. برای خنثی کردن بی ادبی از شوخ طبعی استفاده کنید

یک فرد بی ادب می تواند به خود واطرافیانش تنش و اضطراب وارد کند. به خاطر داشته باشید ممکن است آن ها از موضوعی ناراحت یا عصبانی باشند. شوخ طبعی می تواند راهی انحرافی باشد تا با کاستن تنش واضطراب سعی در خنداندن داشته باشید. شوخ طبعی می تواند یک خلع سلاح باشد .

شوخی کردن

6. از رفتار شخص بی ادب انتقاد کنید

روش دیگر برای متوقف کردن چرخه بی ادبی این است که از رفتار شخص بی ادب انتقاد کرده و درخواست توقف آن را داشته باشید. اگر نمی توانید از شخصی که بی ادبی کرده دور شوید مستقیما به این مسئله رسیدگی کنید. هرگز اجازه ندهید کسی با شما بی احترامی رفتار کند. درباره آنچه می گذرد گفتگو کنید. آیا فرد متوجه می شود که اعمالش چقدر بد است؟ شاید او متوجه اعمالش نباشد بنابراین با آگاهی دادن به فرد این فرصت را به او می دهید تا عذرخواهی کرده و سعی دررفتاری مودبانه داشته باشد.

7. رفتار او را تشدید نکنید

وقتی کسی شما را آزار میدهد اولین کاری که برحسب غریزه می کنید عقب کشیدن است اما به یاد داشته باشید شما بر خودتان کنترل دارید . مهم نیست اشخاص دیگر چگونه رفتار می کنند شما مالک رفتار خود هستید همانطور که آن ها نیز باید بر رفتار خود کنترل داشته باشند.

خونسردی خود را حفظ کنید و نفسی عمیق بکشید . اگر شخصی شمارا ناراحت کرده است به خود کمی فرصت دهید تا آرام شوید. رفتار متقابل فقط اوضاع را بدتر می کند و بنابراین سعی کنید عزت نفس خود را حفظ کنید .

رفتار صحیح

8. همدلی و همدردی نشان دهید

نشان دادن همدلی مستلزم این است که سعی کنید بفهمید چرا شخصی بی ادب است. شاید آن فرد با یک وضعیت دشوار در زندگی خود روبرو شده باشد یا احساس ضعف کرده است. اگر می توانید راهی پیدا کنید تا نشان دهید که علت بی ادبی آن ها چیست که این گونه در واقع به آن ها اهمیت داده اید.

اگر می دانید شخصی روزهای سختی را سپری می کند به او بگویید که او را درک کرده و رهایش نمی کنید . ممکن است با ذکر این که شما هم روزهای سختی داشته اید با او ارتباط برقرار کنید.

9. الگوی خوبی باشید

همه افراد رفتار های پنهانی دارند که در موقعیت هایی خاص ازآن ها استفاده می کنند. این موضوع را به خاطر داشته باشید برخی افراد رفتارهای بی ادبانه را راهی برای نشان دادن سلطه یا نمایش قدرت استفاده می کنند. اجازه ندهید چنین افرادی از دیدن عصبانی شدن شما احساس رضایت داشته باشند.

با الگوی خوب و رفتاری مهربانانه، همدلانه ومنصفانه نوع رفتاری را که از اطرافیان انتظار دارید نشان دهید .

همدلی

10. از شخص بی ادب دوری کنید

زمانی که راهکار های فوق با شکست منجر شد به خاطر داشته باشید که بعضی اوقات دوری کردن بهترین راهکار است. اگر تمام تلاش خود را برای آگاهی فرد از اقدامات خود انجام داده اید و سعی در ابراز مهربانی و همدلی داشته اید ممکن است این شخص نتواند با خوش اخلاقی و ادب با شما برخورد کند.

با اجتناب از افراد بی ادب درواقع مخاطب و معاشرت های آن ها کم می شود که این امر برابر است با خنثی کردن وضعیت. گاهی اوقات دوری مخاطبان شاید زنگ خطری باشد برای رفتاری مودبانه و صحیح.

رفتار افراد باهوش در مقابل بی ادبی دیگران

4.638
این مطلب مفید بود ؟353
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
برچسب : روانشناسی
وبگردی