دمانس در آشپزی
میخواهید آشپزی کنید ولی در انجام مراحل آن دچار مشکل می شوید، آنچه که ساده از کنارش عبور می کنید اما در خود دلیلی جدی و شاید نگران کننده دارد.

مدام طرز تهیه غذاها یادت میره؟

اگر شما هم موقع آشپزی این نشانه ها را دارید ، طبق گفته پزشکان فراموشی در کمین شماست. انجام این کار ها هنگام پختن یک وعده ی غذایی می تواند نشان دهنده ی این باشد که مغز شما رو به زوال است و بهتر است که هر چه سریع تر به یک پزشک مراجعه کنید.

اگرچه فراموشکار شدن در دوران پیری غیرعادی نیست اما مرز باریکی بین نشانه های طبیعی افزایش سن و علائمی که ممکن است نشان دهنده ی کاهش جدی تر عملکرد مغز شما باشد، وجود دارد.

طبق گفته ی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، فراموشی اخیراً میلیون ها میانسال را درگیر کرده است؛ اما از آنجایی که نشانه های این بیماری بسیار جزئی و مشترک بین طیف وسیعی از بیماری های دیگر است و این علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت اند، تشخیص این بیماری می تواند دشوار باشد؛ اما به طور کلی نشانه هایی وجود دارند که پدید آمدن آن ها نشان دهنده این است که مغز شما رو به نابودی است و باید نگران خود باشید؛ به ویژه هنگامی که این نشانه ها در کار های روزمره شما مانند آشپزی کردن تغییراتی را ایجاد کند. این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک را دنبال کنید تا دریابید دفعه بعد که در حال آشپزی هستید، باید کدام علائم هشدار دهنده را جدی بگیرید.

آشپزی

ارتباط دمانس یا زوال عقل با فراموش کردن دستور تهیه

ناتوانی در عمل کردن به دستور پخت یک غذا هنگام آشپزی، میتواند از نشانه های بیماری فراموشی باشد. اگر عاشق آشپزی هستید، متأسفانه باید بگوییم که فراموشی می تواند زندگی شما را با محدود کردن توانایی هایتان برای دنبال کردن یک دستور پخت ساده سخت کند. 

طبق گفته پزشکان، ناتوانی در دنبال کردن یک دستور پخت آشنا، یکی از مهمترین علائم هشداردهنده ی این بیماری است. یک نمونه از چالش هایی که افراد مبتلا به این بیماری با آن روبه رو می شوند، همین موضوع است.

طبق نظریه ها علائم واضح زیادی وجود دارند که می توانند بیان کننده ی این موضوع باشند که افراد به تازگی در دنبال کردن دستورهای غذایی مشکلاتی پیدا کرده اند.  به طور مثال:

  • مواد اولیه غذاها را فراموش می کنند و مکث می کنند و از چک کردن رسپی های جدید آن ها را به خاطر می سپارند
  • در اندازه گیری ها اشتباهاتی دارند
  • از مواد غذایی مانده و فاسد استفاده می کنند
  • در زمان بندی و مراحل پخت غذا دچار اشتباه می شوند و اسباب و وسایل آشپزخانه را به هم می ریزند.

این ها چیزهایی هستند که اطرافیان تان ممکن است در رابطه با به وجود آمدن و شیوع این بیماری در شما متوجه آن شوند.

فراموشی دستور پخت

برای آشنایی بیشتر با دمانس میتوانید سری به مطلب "دمانس همون آلزایمره؟" بزنید و به طور کامل با علائم و انواع آن آشنا شوید.

مشکلات ایجاد شده در آشپزی به واسطه فراموشی

انواع مختلف این بیماری، در گذر زمان در شما شدت پیدا می کنند؛ به همین دلیل افراد معمولاً متوجه آن و اینکه درگیر این بیماری هستند نمی شوند؛ اما این بیماری علائم آشکاری نیز دارد که اطرافیانتان ممکن است متوجه آن شوند به ویژه هنگامی که کار های روزمره تان مانند پختن غذا از روی دستورالعمل آن را به سختی انجام می دهید.

طبق گفته ی پزشکان و متخصصان دارو، این نشانه ها متفاوت از سایر علائم گفتاری یا وابسته به فعالیت این بیماری هستند چرا که اگر یک دستورالعمل به درستی اجرا نشود، عموم اطرافیان شما متوجه حاصل کار شما خواهند شد و در نتیجه توجیه آن دشوارتر خواهد شد.

افرادی که دچار بیماری فراموشی هستند، ممکن است به دلیل دشواری در غذا پختن، خوردن را نیز متوقف کنند و کم اشتها شوند.

گفته می شود کسانی که متوجه تغییرات در ادراک خود می شوند، ممکن است به مرور زمان به دلیل مشکلاتی که پیدا می کنند، از پختن و آماده کردن غذا اجتناب کنند. 

آلزایمر

حتی تهیه یک غذای ساده در گرو به یاد آوردن و سازماندهی چیزهای زیادی است. دنبال کردن دستور پخت یک غذا نیازمند پردازش و انجام هم زمان چند کار است و هنگامی که شخصی نمی تواند این کار را به درستی انجام دهد، موضوع نگران کننده خواهد شد.

چند علامت دیگر دمانس یا زوال عقل

فراموشی همچنین میتواند خوردن را کسل کننده جلوه دهد و علاقه ی افراد مبتلا به این بیماری نسبت به غذای مورد علاقه شان را به دلیل از بین بردن حس بویایی و چشایی کاهش دهد.

به طور ویژه، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است مزه ها را نا آشنا در دهان خود حس کنند.

 تعداد زیادی از این افراد مزه هایی مانند فلز را در دهانشان احساس می کنند.

 بیماری های مغزی تأثیرات سنگینی بر روی عملکرد تمام اعضای بدن انسان دارند. به گفته ی پژوهشگران، طعم های ناخوشایند می توانند نتیجه ی سیگنال های ضعیف از طرف مغز باشند.

برخی دیگر هم که با فراموشی و زوال عقل زندگی می کنند، ممکن است تغییراتی در توانایی خود در رابطه با کار کردن و محاسبات با اعداد تجربه کنند. آن ها همچنین ممکن است در عمل دستورالعمل های ساده مشکل داشته باشند. طبق گفته متخصصان، تمرکز کردن برای این بیماران، ممکن است نسبت به قبل بسیار دشوارتر شود.

مشکلی در آشپزی که علامت دمانس و زوال عقل است

59
این مطلب مفید بود ؟90
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
وبگردی