ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های درمان و جایگزینی فضای بدون دندان می باشد که باعث شده اعتماد به نفس افراد را افزایش دهد.

از سیر تا پیاز ایمپلنت دندان

دندان ها دارای عمر مفیدی هستند و پس از گذشت چندین سال از زندگی فرد با وجود تمام مراقبت هایی که در رابطه با دندان صورت می گیرد، باز هم خراب می شوند و مشکلاتی در آنها به وجود می آید، اما افرادی که مراقبت های بیشتری در خصوص دندان های خود انجام می دهند و یا جنس دندان های بهتری دارند، در زمان دیرتری با این مساله مواجه می شوند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت از جمله روش هایی است که به کار گیری و استفاده از آن برای اشخاصی که به ترمیم دندان نیاز دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ایمپلنت از پایه های فلزی و تاج تشکیل شده است که پایه های فلزی آن در لثه و استخوان فک پیچ می شود و سپس روکش ایمپلنت بر روی آن نصب می گردد.

انواع پایه ایمپلنت

انواع ایمپلنت پایه های فلزی ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته می شوند که این فلز با بدن انسان بسیار سازگار است و باعث بروز مشکل نمی شود، اما در مواقع بسیار نادری، ممکن است که افراد به این پایه های فلزی حساسیت نشان دهند که در این صورت استفاده از پایه های فلزی برای چنین افرادی توصیه نمی شود.

انواع ایمپلنت از نظر اندازه

همان طور که پایه ها دارای انواع مختلفی هستند، ایمپلنت ها نیز دارای انواع مختلفی می باشند
 • ایمپلنت معمولی: این نوع از ایمپلنت ها به صورت دو تکه هستند که از پایه و اباتمنت تشکیل شده اند و توسط پیچ به هم متصل می گردند. انواع معمولی ایمپلنت دارای قطر 3 الی 5 میلی متر هستند.
 • مینی ایمپلنت:قطر مینی ایمپلنت ها حدود 1.8 الی 3.3 میلی متر است و استفاده از آنها برای جایگذاری کردن دندان های کوچک تر مناسب است. این نوع ایمپلنت ها برای ثابت کردن دندان های مصنوعی نیز بسیار مناسب هستند. برای کاشت مینی ایمپلنت ها به جراحی کمتری نیاز است و برای جوش خوردن به استخوان فضای کمتری را اشغال می کنند.
 • میکرو ایمپلنت:ایمپلنت های از نوع میکرو در مقایسه با انواع مینی ایمپلنت کوچک تر هستند و کاربرد آنها نیز کمتر می باشد. تنها در مواقعی می توان از این نوع استفاده کرد که فضای بسیار کمی موجود باشد.

ایمپلنت کردن دندان

انواع ایمپلنت بر اساس شکل

 • ایمپلنت ساب پریواستیل:برای استفاده از این مدل باید داربست های فلزی شکلی بر روی استخوان فک نصب شوند و سپس پایه ایمپلنت به جای قرار گرفتن در داخل استخوان بر روی استخوان های فک و در زیر لثه قرار می گیرد به صورتی که بخشی از آن از بافت لثه بیرون می ماند تا در جای خود ثابت شود
 • ایمپلنت اندو استیل:این مدل به صورت دو مرحله ای است و از جمله پرکاربرد ترین انواع ایمپلنت است. برای استفاده از این مدل به جراحی نیاز می باشد و به این صورت ایمپلنت در داخل استخوان قرار داده می شود. ایمپلنت هایی که به صورت رزوه دار، تیغه دار، صاف و یا استوانه ای هستند، از این نوع می باشند.
 • ایمپلنت یک مرحله ای:این مدل به صورت یک قطعه بلند است که در زمان نصب بر روی لثه قسمتی از آن از لثه خارج می ماند. پس از نصب می توان بخشی از تاج را بدون نیاز به جراحی بر روی آن نصب کرد.
 • ایمپلنت دو قطعه ای:این مدل شباهت زیادی به ایمپلنت های دو مرحله ای دارد و در این شیوه اباتمنت و ایمپلنت در جراحی ابتدایی تعبیه می گردند. ضعیف بودن این مدل در برابر فشار را می توان به عنوان مهم ترین عیب آن دانست

انواع ایمپلنت بر اساس نوع کاشت

ایمپلنت فوری بر اساس نوع کاشت نیز دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:
 •  ایمپلنت فرو رونده:این مدل از رایج ترین مدل های ایمپلنت است که در آن از استوانه و یا پیچ برای قرار گرفتن در استخوان فک استفاده می شود. پیچ هایی که در این مدل استفاده می شود از نظر ارتفاع و عرض دارای انواع مختلفی است و بر روی هر کدام از ایمپلنت ها می توان یک و یا چند دندان را نصب کرد.
 • ایمپلنت پریوستیال:این مدل دارای قالبی فلزی است که در زیر لثه قرار داده می شود و در استخوان فک ثابت می گردد. این قالب های فلزی برای نگه داشتن دندان به کار برده می شوند.مدل پریوستیال برای افرادی که دارای ارتفاع استخوان های کوتاهی هستند بسیار مناسب است.
 • ایمپلنت با چارچوب راموس:از این مدل ایمپلنت زمانی استفاده می شود که استخوان فک پایین فرد برای استفاده از ایمپلنت بسیار نازک باشد. در این صورت چارچوب راموس در قسمت عقبی استخوان فک و در نزدیکی چانه قرار داده می شود.

هزینه ایمپلنت چه قدر است؟

با توجه به موارد ذکر شده در قسمت فوق و انواع ایملپنت هایی که در این مطلب به شما عزیزان معرفی کردیم، باید در این رابطه بگوییم که هزینه ایمپلنت متاثر از عوامل ذکر شده در قسمت های فوق و عوامل دیگری است و زمانی می توان هزینه ایمپلنت دندان سال 1400 را به صورت دقیق محاسبه کرد که تمامی این عوامل تاثیر گذار مشخص گردند. به عنوان مثال:برخی از این عوامل عبارتند از:
 • انواع ایمپلنت استفاده شده برای فرد
 • جنس پایه ایمپلنت و نوع آن
 • تعداد دندان هایی که شخص قصد ایمپلنت کردن آن را دارد
 • ایمپلنت شدن فک بالا ویا فک پایین
 • نحوه کاشت ایمپلنت
 • دستمزد جراح و دندانپزشک مربوطه
 • هزینه و درصد دریافتی کلینیک درمانی

ایمپلنت دندان چیست و هزینه آن چقدر است؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی