دکوراسیون دندانپزشکی
طراحی دکوراسیون شیک کلینیک های دندانپزشکی که شامل اتاق پذیرایی، اتاق انتظار، اتاق درمان و سرویس بهداشتی می باشند را با این اصول مهم انجام دهید.

اصول مهم طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی کار ساده ای نیست و ممکن است شما به تنهایی از پس آن برنیایید، حتی اگر کلینیک تجهیزات لازم را داشته باشد. در این زمینه می توانید از برخی از شرکت ها که در تنظیم عناصر مختلفی که باعث جذابیت بیشتر یک مکان می شوند، تخصص دارند، کمک بگیرید.

در این بخش از دنیای مد نمناک نکاتی را درباره طراحی دکور مطب به اشتراک می گذاریم تا بتوانید با استفاده از این نکات دکوراسیون داخلی مطب خود را زیباتر نمایید.

طراحی کلی کلینیک

بیشتر کلینیک های دندانپزشکی از چهار اتاق شامل اتاق پذیرایی، اتاق انتظار، اتاق درمان، توالت و اتاق استراحت تشکیل شده و هدف از طراحی داخلی این است که همه آن اتاق ها مانند یک واحد منسجم احساس شوند اما از آنجا که بیماران فقط در سه قسمت از این مناطق حضور خواهند داشت، ما روی این موارد تمرکز می کنیم.

بیشتر دندانپزشکان در فضاهای نسبتاً کوچک کار می کنند و برای اطمینان بیماران از حریم خصوصی خود، ممکن است دیوارهایی را در اطراف هر واحد دندانپزشکی ایجاد کنند اما این هزینه غیر ضروری است زیرا قرار دادن همه تجهیزات دندانپزشکی در یک اتاق واحد و در محیط باز فواید زیادی دارد.

انجام این کار باعث می شود فضا کمتر تنگ و محصور به نظر برسد. علاوه بر این، معمولاً نور طبیعی بیشتری در کل اتاق ایجاد می شود به خصوص اگر تعداد پنجره های محدودی در دفتر کار وجود داشته باشد.

دکوراسیون دندانپزشکی

انتخاب صحیح رنگ

به رنگ دیوار ها توجه کنید و اگر دیوارهای مطب شما خوب نیستند، رنگ آمیزی تازه می تواند هر فضایی از جمله اتاق انتظار مطب دندانپزشکی را تمیز و زیبا جلوه دهد. در این مکان بیماران بیشتر وقت خود را در انتظار نوبت می گذرانند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که در فضا احساس راحتی می کنند.

در استفاده از رنگ زیاده روی نکنید و از رنگهای پررنگ و روشن در بیش از یک دیوار خودداری کنید مگر اینکه بیماران کودک باشند در این صورت نقاشی دیوار ها لازم است. رنگ مبلمان و دکوراسیون را در اتاق انتظار در نظر بگیرید و متناسب با آن رنگ دیوار را انتخاب کنید.

طراحی دکوراسیون دندانپزشکی

مبلمان و صندلی های مناسب

مبلمان بخش اساسی دکوراسیون مطب دندانپزشکی است و اگر قدیمی و خراب شده باشد برداشت اشتباهی برای بیماران ایجاد می کند.

در صورت وجود ترک و آسیب دیدگی مبل ها و صندلی های موجود در اتاق انتظار مطب آنها را تعویض کنید. برای اینکه دفتر کار شما مدرن و دوستانه به نظر برسد، از قفسه هایی با تزئینات و لوازم جانبی استفاده نمایید.

مطمئن شوید که تعداد صندلی برای همه بیماران کافی است تا از اذیت شدن افراد دیگر جلوگیری کنید.

باید مبلمان خود را نیز بانظم و اصول بچینید و در انتخاب آنها دقت کافی داشته باشید تا موجب ایجاد حس اعتماد و درنتیجه اعتبار بیشتر برای مطب دندانپزشکی شود.

مبلمان مطب دندانپزشکی

صندلی مخصوص معاینه

برای اینکه کودک هیجان زده شود و احساس راحتی بیشتری با پزشک و فضایی که در آن قرار دارد، نماید، از اشکال حیوانات در مبلمان معاینه استفاده کنید. می توانید از برچسب های طرح حیوانات برای تزیین صندلی استفاده نمایید.

اثر هنری

استفاده از اثرات هنری در مطب های دندانپزشکی روشی عالی برای گرم کردن و روح بخشی فضا است. برای زیباسازی فضا لازم نیست از آثار هنری گران قیمت یا دکور دیوار استفاده کنید. اثر هنر ی باید با بقیه دکور مطابقت داشته باشد و با رنگ دیوار متضاد نباشد.

برخی از دندانپزشکان تمایل دارند تصاویر قبل و بعد از کار خود را بر روی دیوارها آویزان کنند، اما این کار ممکن است باعث ناراحتی برخی بیماران شود. آثار هنری را در محل رزرو قرار داده و بسته به اندازه اتاق فقط از دو تا سه قطعه کوچک استفاده کنید.

استفاده از تابلوها می تواند استرس و ترس کودکان را کاهش دهند. کودکان با دیدن تابلوهایی که به آن ها بگوید قصد دارید با دندان های او چکار کنید، احساس ترس کمتری نسبت به پزشک و مطب دندان پزشکی خواهند داشت.

دکوراسیون داخلی دندانپزشکی

گلها و گیاهان

اگر دفتر شما کسل کننده و سرد به نظر می رسد، گلها و گیاهان بهترین راه برای روح بخشیدن به آن فضا است. گیاهان تزئینی و گلهای طبیعی احساس خوبی به بیماران می دهند تا آرامش بیشتری داشته باشند.

گلهای مصنوعی هم برای مطب های دندانپزشکی بسیار عالی عمل می کنند، زیرا نیازی به آبیاری یا تأمین نور خورشید ندارند، پس اگر وقت آبیاری و رسیدگی به گیاه را ندارید و یا مطب شما نورگیر نیست، از گل های مصنوعی استفاده نمایید. همچنین می توانید پوسترهای با شکل گل را به دیوار بزنید.

روشنایی

مطلوب ترین نورپردازی، نور طبیعی است که مستقیماً وارد فضای اتاق معاینه شود اما اگر اتاق شما نورگیر نیست و منبع اصلی نور در مطب دندانپزشکی ، چراغ های فلورسنت است ، چند لامپ یا لامپ گرمتر اضافه کنید تا فضای اتاق جذاب شود.

اتاق انتظار باید دارای نور مناسب باشد تا بیماران بتوانند مجله بخوانند یا با یکدیگر صحبت کنند. اگر نور کافی در این فضا وجود نداشته باشد ، حتی اگر اتاق به زیبایی تزئین و رنگ آمیزی شده باشد، این فضا غم انگیز به نظر می رسد.

نور سقف و دیوار را با یک لامپ کف در قسمت پذیرایی ترکیب کنید تا بهترین تعادل حرفه ای را داشته باشد.

روشنایی مطب دندانپزشکی

مجلات و سرگرمی ها

معمولا مجلات در اتاق انتظار مطب وجود دارد و بیماران از آنها برای وقت گذارنی در حین انتظار استفاده می کنند.

از مطالب بحث برانگیز خودداری کنید و مکان را از تأثیرات سیاسی یا هرگونه تأثیر دیگر پاک نگه دارید. می توانید برخی از کتاب ها و مجلات را به عنوان دکوراسیون مطب دندانپزشکی قرار دهید.

موسیقی پس زمینه

نواختن موسیقی آرامبخش در مطب دندانپزشکی می تواند به بیماران کمک کند تا احساس آرامش کنند و از نظر ذهنی آمادگی روحی بیشتری داشته باشند پس باید از پخش موسیقی با صدای بلند یا موسیقی با متن هایی که ممکن است برای برخی آزار دهنده باشد خودداری کنید. استفاده کردن از پخش موسیقی، تلویزیون یا صفحه نمایش برای پخش فیلم از اقدامات اولیه است.

استفاده از مانیتور

ایده ای خوب برای سرگرم کردن بیمار استفاده از مانیتورها بالا سر او است. می توانید تصاویری از مناظر مختلف را در مانیتور نمایش دهید یا اگر او فرد با دل و جراتی است می توانید نمونه ای از کاری که در بر روی دندان او انجام می دهید را به نمایش دربیاورید.

صندلی مخصوص دندانپزشکی

اسباب بازی ها و کتاب های کودکان

بسیاری از ایده های مربوط به قسمت پذیرایی فقط شامل مواردی برای بزرگسالان است، اما کودکان نیز جز بیماران هستند آنها بیشترین ترس را از مراجعه به دندانپزشک دارند، بنابراین محلی مخصوص اسباب بازی ها، کتاب ها و بازی های رومیزی سرگرم کننده داشته باشید.

گاهی اوقات، بچه ها والدین خود را همراهی می کنند و ممکن است هنگام انتظار خسته شوند، بنابراین یک مکان تفریحی آنها را مشغول و از احساس خشم جلوگیری می کند.

استفاده از وسایل بازی

از وسایل بازی متعدد در لابی مطب دندان پزشکی کودکان استفاده کنید تا در زمان انتظار برای ورود به اتاق پزشک، کودک بتواند با آنها بازی کند و استرس و ترس را فراموش کند. شما برای سرگرم نمودن کودکان می توانید بخشی از لابی را به شکل پارک کوچکی همراه با تاب و سرسره دربیاورید یا المان های بامزه و کارتونی در طراحی مطب دندانپزشکی استفاده کنید.

سرگرمی کودکان

سرویس بهداشتی مناسب

به سرویس بهداشتی ها هم توجه کنید زیرا بیماران بعد از اتمام کار نیاز دارند که دهان خود را بشویند. اگر مراجعه کنندگان شما کودک هستند، ارتفاع سینک روشویی باید مناسب قد یک کودک باشد. اگر مطب هم مخصوص بزرگ سالان است و هم کودکان، باید هر دو ارتفاع برای سینک ها در نظر گرفته شود.

استفاده از چوب

استفاده از چوب در طراحی مطب دندانپزشکی فضا را گرم تر و دل پذیرتر و خاص و متفاوت می کند.

تزئین سقف

به تزئین سقف اتاق معاینه در طراحی مطب دندانپزشکی توجه کنید. نگاه کردن به سقفی سرد و خالی از تزیینات ساعت های طولانی در اتاق معاینه کسل کننده است پس پیشنهاد می کنیم از عناصر مختلف برای تزیین سقف ها استفاده کنید مثلا طرحی از یک پنجره در سقف ایجاد کنید و در زیران تصویر یک منظره خاص و زیبا را قرار دهید. یا می توانید سقف را رنگی متفاوت از دیوارها بزنید و بر روی آن طرح و نقشی خاص ایجاد کنید.

سقف دندانپزشکی

استفاده از کشوها

در طراحی مطب دندانپزشکی قفسه های متعدد برای قرار دادن وسایل گوناگون تعبیه کنید. نظم داشتن در کشوی تجهیزات در ایجاد حس اعتماد بیشتردر بیمار موثر است و نشان می دهد پزشک فردی منضبط و در کار خود دقیق است.

هدیه

اگر مراجعه کنندگان شما هم بزرگسال و هم کودک هستند، در آخر به کودک هدیه ای مانند عروسک های نمدی و کوچکی به شکل دندان برای یادبود بدهید تا شوق کودک را بالا ببرید. یا می توانید گلدان هایی به شکل دندان تهیه کنید و به کودکان بدهید و با این کار هم آنها را خوشحال کنید و بفهمانید دندان ها نیز مانند گل ها به توجه نیازمندند.

تهویه مطبوع

اگر سیستم گرمایش و سرمایش را راه اندازی نکنید و فضای مطب غیرقابل تحمل باشد، بسیاری از بیماران را از دست خواهید داد. مثلا، در روزهای گرم تابستان، افراد نمی توانند گرمای هوا را تحمل کنند و به مطب هایی با تهویه مطبوع می روند، گرمایش در زمستان نیز همینطور است.

راهنمای یک دکوراسیون شیک برای دندانپزشکی

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی