دیابت
دیابت یک بیماری خطرناک است که میتوان گفت بر تمام اعضای بدن تاثیر دارد، اما اگر شما علائم این بیماری را بدانید میتوانید سریع تر این بیماری را شناسایی کنید.

تغییری در پوست دستها که مرتبط به دیابت است

دیابت یک وضعیت مزمن است که معمولاً روی قند خون و متابولیسم تاثیر می گذارد و اثر جدی روی سلامت کلی دارد. اگر اطلاعات کافی نداشته باشید، احتمالاً به دردسر می افتید. پس باید سعی کنید که علائم دیابت را بشناسید و هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت وخیم نشود.

هم اکنون هیچ درمان دقیقی برای دیابت وجود ندارد اما می توان علائم آن را کنترل کرد یا آن را کاهش داد؛ به شرطی که فرد سبک زندگی خود را تغییر دهد. راهکار کلیدی برای شروع این است که شما علائم را بشناسید و در کنار علائم رایجی که وجود دارد، یک وضعیت پوستی هم هست که متخصصان می گویند خودش را روی انگشت نشان می دهد.

پوست ضخیم، سفت و چسبنده انگشتان

اگر پوست انگشتان تان ضخیم، سفت و حالت چسبنده شد، حتماً تست دیابت دهید. طبق مطالعات انجام شده یک سوم افراد مبتلا به دیابت نوع یک وضعیت پوستی به نام اسکلروزیس مولتیپل پیدا می کنند. این وضعیت عامل ایجاد پوست چسبنده، ضخیم و سفت در پشت دست بیماران و روی انگشتان شان است. حتی ممکن است پوست پیشانی بعضی از آن ها هم زخم شود.

پوست دست

تغییرات دیگر نواحی پوست براثر دیابت

در کنار تغییرات بافت پوست، بسیاری از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ممکن است سفتی مفصل را هم احساس کنند. در موارد نادر پوست اطراف زانو، قوزک و آرنج هم ضخیم می شود و صاف کردن ساق پا، کف پا و خم کردن دست برای فرد مورد نظر کار راحتی نخواهد بود. هنگامی که پوست ضخیم می شود، ممکن است یک بافت نارنجی رنگ هم روی آن ظاهر شود.

ممکن است پای فشار خون در میان باشد

این وضعیت ممکن است مربوط به افت شدید فشار خون هم باشد. علت دقیق مولتیپل اسکلروزیس هنوز ناشناخته است اما متخصصان می گویند که ممکن است به خاطر آسیب رگ های خونی و عصب هم ایجاد شده باشد که فشار خون را به بدن و بافت ها کم می کند و اکسیژن رسانی را کاهش می دهد.

بیماران دیابتی؛ قند خون بالایی دارند که به رگ های خونی زیر پوست آسیب وارد می کند. آسیب به رگ های خونی باعث می شود که به اندازه کافی اکسیژن و مواد مغذی به پوست نرسد و در نتیجه فشار خون ضعیف را ایجاد می کند. همچنین ممکن است توانایی گلبول های سفید برای مبارزه با عفونت دچار مشکل شود و کلاژن سازی هم کم تر صورت بگیرد.

همچنین ممکن است یک نوع قرمزی مشابه در قسمت گردن، کمر، شانه و یا صورت دیده شود. افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ممکن است قرمزی و حساسیت را در قسمت کمر، گردن، شانه و صورت احساس کنند که همراه با ضخیم شدن و سفت شدن پوست است و زمانی اتفاق می افتد که کلاژن داخل پوست دچار اختلاف شود و نتیجه این اتفاق، مشکلات تنفسی و ناتوانی در حرکت شانه ها است.

فشار خون

وضعیت های پوستی اغلب اولین علامت دیابت هستند

چک کردن تغییرات در پوست به شما کمک می کند تا دیابت را در اولین مرحله تشخیص دهید و اگر متوجه علائم مولتیپل اسکلروزیس شدید، در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا عوامل خطر را شناسایی کند و به شما کمک کند که از وضعیت های خطرناک جلوگیری کنید.

شاید هیچ درمان مشخصی برای مولتیپل اسکلروزیس وجود نداشته باشد اما سالم نگه داشتن سطح قند خون، ورزش منظم و رژیم غذایی سالم به بهبودی این وضعیت کمک می کند و همچنین ممکن است پزشک دارو یا آنتی بیوتیک های مخصوصی را برای شما تجویز کند تا مشکلات مفصلی تان بهبود پیدا کند.

با دیدن این علامت روی انگشتات تست دیابت بده

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی