علت مرگ در خواب

علت مرگ در خواب ، دلیل اصلی کجای بدن است ؟

کد مطلب : 78392تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
گاهی می شنویم که برخی افراد بدون هیچ مشکل و به طور ناگهانی در خواب از دنیا رفته اند در ادامه این مطلب به علت این مرگ ها اشاره خواهیم کرد.

 عوامل و بیماری هایی که موجب مرگ در خواب می شوند

در افسانه های قدیمی یونانی مرگ برادر دوقلوی خواب بود. کودکان معمولاً از تاریکی و شب وحشت داشتند زیرا بین خواب و مرگ ارتباطی برای آن ها وجود داشت . زمانی که افراد در خواب می مردند، به نظر می رسید که یک مرگ آرامش بخش داشته اند اما چرا بعضی از افراد در خواب می میرند ؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک رایج ترین علل و چگونگی ارتباط اختلالات خواب مانند آپنه ، خرخر و بی خوابی را به شما معرفی می کنیم که می تواند با مرگ مرتبط باشد.

مرگ در خواب

چه زمانی مرگ در شب اتفاق می افتد؟

همه ما یک سوم زندگی را خواب هستیم بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افراد در خواب می میرند . تفاوت مهمی بین مرگ در شب مخصوصاً برای افراد سالم و مرگ در خواب مخصوصاً در حالتی که فرد کاملاً ناهوشیار نسبت به محیط اطراف است ، وجود دارد. افراد در سنین بالا و آن هایی که بیماری های خیلی شدید دارند، ممکن است از این وضعیت بترسند. 

البته گاهی اوقات در موارد نادری کالبد شکافی پیشنهاد می شود تا علت اصلی مرگ در خواب مشخص گردد که معمولا برای افراد جوان و کودکانی که ناگهان در خواب مرده اند اتفاق می افتد. ممکن است علت مرگ واضح و مشهود نباشد. ممکن است فرد به دلایل طبیعی یا حتی سن بالا مرده باشد. خانواده و دوستان هم ممکن است از این قضیه تعجب کنند.

مرگ غیر طبیعی

علل رایج مرگ در خواب 

تروما، مسمومیت و دارو ها

در بعضی از موارد مرگ بر اثر بعضی از عوامل بیرونی که یا مستقیماً از طریق محیط یا عوامل دیگر است، اتفاق می افتد . مثلاً زلزله که ساختمانی را تخریب کرده، می تواند باعث مرگ ترومیک یا مرگی باشد که بر اثر آسیب دیدگی جسمانی اتفاق افتاده است. سم کربن مونوکسید به دلیل مشکل تهویه یا دستگاه های گرم کننده می تواند عاملی برای مرگ باشد.

هرگونه قتل رخ داده هم می تواند هنگام خواب اتفاق بیفتد که معمولاً قاتلان انجام این کار را به شب موکول می کنند. دارو هایی که برای درمان اختلالات پزشکی مثل مسکن یا دارو های مربوط به بیخوابی استفاده می شوند ، هم ممکن است خطر مرگ را بالا ببرد؛ مخصوصاً اگر فرد اوردوز کرده باشد. اوردوز بر اثر مصرف الکل هم می تواند عامل ایجاد مرگ در خواب شود.

دارو های مسکن و اپیوئید ها هم ممکن است نفس فرد را سرکوب کند.

وضعیت های دردناکی مثل سرطان هم به سطحی از مورفین نیاز دارد که فرایند مرگ و میر را از طریق آرام کردن تنفس ایجاد می کند. 

دارو

سیستم های کلیدی:قلب و ریه

اگر بخواهیم علل مرگ را ارزیابی کنیم ، می توان گفت که قلب و ریه جزء سیستم های کلیدی هنگام مرگ درخواب هستند. اختلال این دو سیستم می تواند عاملی برای مرگ باشد که معمولا روی سیستم تنفسی ، نارسایی تنفس، عملکرد نامناسب قلب و دیگر سیستم ها اثر می گذارد و در نتیجه حمله قلبی، افت ناگهانی فشار خون در مغز یا نارسایی تنفسی را ایجاد می کند. 

ایست قلبی

شواهد نشان می دهد که عملکرد نامناسب عروقی مخصوصاً حرکت سریع چشم ها می تواند عاملی برای افزایش مرگ و میر دم صبح باشد. مشکلات عروقی و عملکرد نامناسب هم می تواند ایست قلبی را در اواخر شب ایجاد کند. حملات قلبی زمانی است که سلول خونی که بافت عضلانی را تغذیه می کند، مسدود می شود و این بافت آسیب می بیند یا می میرد و در نتیجه مشکلاتی مثل حملات قلبی ایجاد می گردد.

اگر خون نتواند جریان پیدا کند، سیستم های دیگر بدن هم به سرعت نابود می شوند و مرگ اتفاق می افتد. 

ایست قلبی

بی نظمی در ضربان قلب

فرد می تواند مشکلاتی مثل بی نظمی را تجربه کند که روی سیستم الکتریکی بدن تاثیر گذار است. در نتیجه وضعیت قلب آشفته می شود. انقباض و انبساط به صورت نامنظم ، خیلی تند یا خیلی کند اتفاق می افتد که همگی روی سلامت قلب و مرگ در خواب موثر هستند. 

آپنه مرکزی خواب

آپنه مرکزی خواب اساساً اختلالی است که باعث توقف تنفس افراد می شود و به طور مداوم هنگام خواب اتفاق می افتد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مغز سیگنال های الکتریکی مناسب را به ماهیچه هایی که مکانیسم های تنفسی را کنترل می کنند در طول خواب ارسال می کند که از ساقه مغزی نشأت می گیرد. معمولا زمانی اتفاق می افتد که سطح اکسیژن در بدن به شدت افت می کند و در نتیجه بدن روند طبیعی را پیش نمی گیرد. 

آپنه خواب

سندروم مرگ ناگهانی

سندروم مرگ ناگهانی اولین بار در سال 1917 گزارش شد که شرایط بسیار زیادی را در بین افراد ایجاد کرد . علل اصلی این مرگ هنوز نامشخص است . اساساً افراد جوان و سالم را درگیر می کند و به همین دلیل نمی توان علتی برای مردن را پیدا کرد. هنوز دانشمندان مطمئن نیستند که این سندروم چگونه افراد را می کشد. 

آنوریسم مغزی 

در بخش های قبلی بهداشت و سلامت نمناک گفتیم که آنوریسم مغزی اساساً یک نقطه ضعیف در دیواره رگ های خونی در مغز است. یک نوع بالون نازک می باشد که با خون پر می شود و زمانی که خون در طول رگ پمپاژ می شود ، ضعیف شده و ورم می کند. اگر فشار بیش از حد اتفاق بیفتد، آنوریسم مغزی به طور کامل رخ می دهد. خون ریزی فقط چند ثانیه انجام می شود و تخریبی در سلول های مغز اتفاق می افتد و فشار داخل جمجمه بالا می رود. اگر فشار بیش از حد زیاد شود، قطعاً جان فرد را به سرعت خواهد گرفت. 

آنوریسم مغزی

ویروس D68

این ویروس اولین بار در سال 1962 کشف شد و در سال 2014 هم افزایش زیادی در گزارش در مورد این ویروس داشتیم. این ویروس وحشتناک عامل ایجاد مشکلات تنفسی خفیف تا شدید بود و گاهی اوقات بدون هیچ علامت جان فرد را می گرفت و خطر آن از ابولا بیشتر شده بود. این وضعیت می تواند مشکلات تنفسی را تشدید کند و صدای خس خس سینه را در افراد بالا ببرد . ضعف عضلانی و التهاب نخاعی ایجاد کند و در نتیجه وحشت در فرد افزایش پیدا می کند.

مرگ بر اثر عفونت لزوماً رایج نیست اما گاهی اوقات علائم آن به اندازه کافی خطرناک هستند و جان فرد را می گیرند. 

غرق شدن در خشکی

همه ما می دانیم که ممکن است افرادی در دریا غرق شوند و اصلا هم جای تعجب نیست اما بسیاری از افراد با واژه غرق شدن در خشکی آشنا نیستند که بسیار وحشتناک است. در واقع این یک نوع غرق شدن است که حتی می تواند بعد از بیرون آمدن از آب اتفاق بیفتد و مفهومی است که برای توضیح دادن، از آن استفاده می کنند.

غرق شدن در خشکی

در واقع زمانی اتفاق می افتد که آب زیادی به بدن فرو رفته و در گلو و ریه ها وارد شده است که معمولاً باعث ایجاد علائم می شود؛ گاهی اوقات خفیف و گاهی اوقات شدید است. این مشکل می تواند در تنفس فرد اختلالاتی را ایجاد کند و در طول زمان بدتر شود و در بعضی از موارد هم به طور کامل در خواب جان فرد را خواهد گرفت. 

علت مرگ در خواب ، دلیل اصلی کجای بدن است ؟

425
این مطلب مفید بود ؟205
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : مرگ انسان
1 نظر به ثبت رسیده است
سعیدی1401-01-03
مرگ در خواب اکثر افراد زیر سه سال را دچار کرده و ایست قلبی معمولا علتش هست
00
وبگردی