تولد
انواع سلامتی
سلامتی انواع مختلفی دارد و تعدادی از آن ها نقش مهمی در تعادل و پیشرفت زندگی ایفا میکنند بنابراین آگاهی از انواع سلامتی برای داشتن زندگی سالم ضروری است.

ابعاد مختلف و انواع مهم سلامتی هر انسان

سلامتی و هوشیاری کامل در زندگی باعث ایجاد انتخاب های سالم و متعادل می‌ شود. سلامتی فراتر از رهایی از بیماری است و یک فرآیند پیچیده از تغییر و تحول و پیشرفت می باشد. به عبارت ساده‌تر سلامت؛ فقط فردی نیست و جمعی هم‌معنی می‌ شود و ابعاد مختلفی دارد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم ابعاد مختلف آن را به شما معرفی کنیم.

سلامت فیزیکی

سلامت فیزیکی برای هر فرد مهم و حیاتی است که رسیدن به آن از طریق ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، خواب و استراحت کافی به دست می آید. زمانی که بدن سالم باشد، شما از بسیاری از بیماری ها خلاص هستید و کیفیت زندگی تان ارتقا پیدا می‌ کند؛ البته باید مراقب رژیم های غذایی هم باشید.

میوه و سبزیجات تازه، برنج قهوه‌ای، چای سبز و غیره باعث از بین بردن سموم از بدن می شوند. ورزش‌ هایی مثل یوگا را به عادت خود تبدیل کنید و سعی کنید که به آن متعهد باقی بمانید که همگی عاملی برای سلامت بدن خواهند بود. دوری از کار های مخرب مثل استعمال سیگار هم سلامت تان را تضمین می‌ کند.

ورزش یوگا

سلامت اجتماعی

زمانی که در مورد سلامت صحبت می‌ کنیم، باید به این فکر کنیم که سلامت اجتماعی هم به اندازه نیاز های بیولوژیکی بدن اهمیت زیادی دارد. ما باید در محافل اجتماعی از حمایت دیگران برخوردار باشیم و احساس مهم بودن داشته باشیم.

همین باعث می شود که در برابر تغییرات، شکست، نا امیدی و اتفاقات منفی استوار بمانیم. شبکه های اجتماعی این فرصت را در اختیار ما قرار می‌ دهند تا بتوانیم احساس بهتری داشته باشیم، روابط مان را در محیط خانه نیز تقویت می‌ کند. دایره اجتماعی شامل خانواده، دوستان، همکاران در محل کار و آشنایان و اقوام می‌ شود که ارتباط با آن ها همگی باید به شکل متعادل پیش برود.

سلامت عاطفی

وقتی که شما از لحاظ عاطفی و احساسی تعادل داشته باشید؛ یعنی می توانید با استرس ها و اتفاقات غیرقابل پیش بینی کنار بیایید. داشتنِ سلامت عاطفی باعث می‌ شود تا احساسات خود را کنترل کنید. همچنین نگاه خوشبینانه ای نسبت به خودتان و دیگران داشته باشید. راحت ‌تر استرس را مدیریت کنید.

اضطراب، مشکلات گوارشی، بی خوابی و مشکلات قلبی عوامل مختلفی هستند که عامل ایجاد استرس می‌ شوند. در بعضی از شرایط ممکن است که شما احساس افسردگی و اضطراب شدید داشته باشید که کنار آمدن با آن ها سخت می شود؛ دقیقاً همین جاست که باید سلامت عاطفی خود را دوباره بازیابی کنید.

افسردگی و استرس

سلامت معنوی

سلامت معنوی یعنی باور به یک سری از اصول، عقاید و ارزش ها که جهت زندگی را مشخص می‌کند و شامل سطح بالای اعتماد امیدواری و احساس امنیت خاطر می شود و باعث می شود که شما به دنبال معنا و هدف وجودی خود بروید. این جنبه از معنویات شاید خیلی قابل توضیح و فهم نباشد اما باید به سراغ تحقیق و تفحص بروید. داشتن سلامت معنوی نیاز به تمرین دارد.

باید یاد بگیرید که چگونه صبور، سپاسگزار، بخشنده و مهربان باشید و کم‌تر قضاوت کنید. داشتنِ سلامت معنوی باعث می‌ شود که تصمیمات و انتخاب‌ ها در زندگی راحت تر انجام شود و در زمان های سخت عملکرد بهتری داشته باشید و قدرت تان افزایش پیدا کند و راحت تر از مشکلات جسمی و ذهنی ریکاوری شوید و در نتیجه به شفافیت ذهنی، آرامش و کاهش افسردگی دست پیدا می کنید.

سلامت محیط

سلامت محیط اطرافمان را طوری مدیریت کنیم که به سلامت ما آسیب وارد نشود. سلامت محیط یعنی فهمیدن این حقیقت که هر کاری از بشر روی کیفیت طبیعت و محیط اطراف اثرگذار است. به عبارت دیگر یعنی شما باید خودتان را موازی با نیاز های طبیعت کنید؛ یعنی مسئولیت اجتماعی خود را بپذیرید و به محیط زیست و دیگران آسیب وارد نکنید، نزدیک طبیعت باشید، از آن مراقبت کنید و حتماً زمانی را برای کاهش استرس و بهبود تمرکز بگذارید. زمانی را بیرون از منزل و در طبیعت سپری کنید، مراقب آلودگی هوا، آلودگی آب، مواد شیمیایی و الودگی صوتی باشید و سعی کنید که از محیط زیست شبیه به خانه خودتان محافظت کنید.

پیاده روی در طبیعت

سلامت شغلی

داشتنِ سلامت شغلی یعنی آگاهی از استعداد ها و مهارت ها. این آگاهی باعث می شود که شما به شادی و حقیقت زندگی و معنای آن دست پیدا کنید و یک طرز فکر خوب در مورد شغل تان داشته باشید.

سلامت شغلی جنبه حیاتی برای زندگی سالم است و باعث ایجاد رضایت از شغل و نقش اجتماعی فرد می‌‌ شود. سپس باورها، مهارت ها و علایق او را تقویت می کند و باعث می شود که شما در کارهای داوطلبانه شرکت کنید و مسئولیت‌ های خود را بپذیرید، متعهد باشید و احساس انرژی بیشتری کنید.

سلامت ذهنی

ذهن ما مدام به دنبال انگیزه است. زندگی باید سرشار از هدف، شور و شوق و اشتیاق باشد. سلامت ذهنی یعنی تمایل به یادگیری در زندگی که شما می توانید با انجام کار های خلاقانه، افزایش اطلاعات و یادگیری چیز های جدید سلامت زندگی را بالا ببرید، زیرا با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری‌ های ذهنی هم بالا می‌ رود و بسیار مهم است که شما در فعالیت هایی شرکت کنید که ذهن تان تحریک به تفکر و تعقل شود و حس کنجکاوی در آن افزایش پیدا کند‌.

انجام کار هایی مثل مطالعه و درست کردن پازل قطعا می تواند به سلامت ذهنی تان کمک کند. از بین بردن عادات بد هم می تواند نقطه خوبی برای شروع باشد که هر چه سن بالاتر برود، این چالش برای تان سخت‌تر و بزرگ‌تر خواهد بود.

انواعی از سلامتی که همه مون بهش نیاز داریم

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی