غیرفعال کردن کورتانا
کورتانا یکی از ابزارهایی است که از زمان رونمایی ویندوز 10 بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا شد که در این گزارش تصویری با نحوه غیرفعال کردن کورتانا آشنا خواهید شد.

چگونه در ویندوز 10 کورتانا را غیر فعال کنیم؟

کورتانا (cortana) یکی از ابزارهای کاربردی و معروف ویندوز 10 است که فقط و فقط بر روی این نسخه از ویندوز تعبیه شده است. کورتانا یک دستیار صوتی است که شما با استفاده از دستورات صوتی ساده می توانید کارهای روزمره خود را به کورتانا دستور دهید تا برای شما انجام دهد و این ابزار قطعا راهی برای سهولت زندگی شما می باشد و یقینا استفاده از آن می تواند در زندگی روزمره به شما کمک بسزایی کند. اما کاربرد این ابزار دقیقا مانند سیری در اپل می باشد که خب طبیعتا این ابزار برای خیلی ها کاربردی و برای تعداد زیادی نیز غیرکاربردی است و هیچ لزومی به وجود این ابزار نیست.

از این رو اگر به چنین ابزار و ویژگی نیاز ندارید و احساس می کنید که این ابزار مزاحم کارهای روزمره شما می باشد، می توانید خیلی ساده آنرا غیرفعال کنید و دیگر در مقابل چشمان شما قرار نخواهد گرفت. از این رو اگر شما نیز این احساس را دارید، می توانید تنها در چند مرحله کورتانا را در ویندوز 10 غیرفعال کنید که ما در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک شما را بصورت مرحله به مرحله با نحوه غیر فعال کردن کورتانا (disable cortana in windows 10) آشنا کرده ایم. همراه ما باشید.

قبل از غیرفعال کردن کورتانا در ویندوز 10

زمانیکه ویندوز 10 برای اولین بار رونمایی شد، فرایند غیرفعال کردن کورتانا بسیار ساده بود اما در طی این فرایند جستجوی ویندوز دچار مشکل می شد. این در حالی است که بعد از انتشار آپدیت های مختلف برای ویندوز 10، گزینه جستجو ویندوز را همانند گذشته قطع نمی کند، اما می تواند تاثیرگذار باشد و همانند گذشته غیرفعال کردن کورتانا دیگر آسان نیست چرا که در طی آپدیت های اخیر، این ابزار کمی سخت تر نسبت به گذشته غیر فعال خواهد شد و به همین دلیل آموزش های قدیمی کارساز نخواهند بود.

نگران نباشید! مراحلی که ما در ادامه آنها ذکر کرده ایم، می توانند شما را در این مسیر کمک کنند. همان گونه که گفته شد، کورتانا صرفا در ویندوز 10 و جستجوی آن قرار دارد بنابراین اگر کورتانا را غیرفعال کنید، از مزیت های آن دیگر برخوردار نخواهید بود. برای مثال دیگر اخبار، یادآوری های روزانه، جستجو با صدا و تعداد زیادی از قابلیت ها برای شما غیرفعال خواهند شد. اما قسمت جستجو در طی این روش و آموزش دچار مشکل نخواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از غیرفعال کردن کورتانا، حتما یک Windows Restore Point ایجاد کنید تا برای شما پشیمانی به بار نیاید.

1- عبارت "system restore" را در کادر جستجو ویندوز تایپ و جستجو کنید و سپس گزینه "Create a restore point" را انتخاب نمائید.

کورتانا

2- در قسمت پائینی پنجره گزینه Create را انتخاب کنید.

3- هم اکنون نام معینی را به دلخواه انتخاب کنید و سپس Create را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن کورتانا

آموزش غیرفعال کردن کورتانا

بهترین راه برای غیر فعال کردن کورتانا در ویندوز 10، استفاده از Group Policy است که GPEdit به ما این امکان را می دهد تا کورتانا را با در کمترین زمان ممکن خاموش و غیرفعال کنید. نکته منفی این است که این آموزش تنها برای ویندوز های 10 Pro و Enterprise کاربرد دارد. بنابراین اگر ویندوز شما یکی از دو نسخه ذکر شده است، طبق مراحل ذیل پیش بروید؛

کورتانا در ویندوز 10

1- دو کلید win+r را از صفحه کلید بصورت همزمان با یکدیگر بفشارید. در کمتر از یک ثانیه، پنجره Run برای شما اجرا خواهد شد. در کادر خالی عبارت "gpedit.msc" را وارد و جستجو کنید.

2- از پنجره سمت چپ به ترتیب وارد Computer Configuration سپس Administrative Templates سپس Windows Components و Search شوید.

3- هم اکنون از سمت راست گزینه Allow cortana را انتخاب کنید

4- بر روی این گزینه راست کلیک کنید و سپس گزینه Edit را انتخاب نمائید.

غیرفعال کردن کورتانا

5- هم اکنون گزینه Disabled را انتخاب نمائید.

6- سپس گزینه Apply را انتخاب کنید تا پنجره بسته شود. هم اکنون شما باید گزینه Disabled را بجای Enabled در گزینه Allow cortana مشاهده کنید.

کورتانا

هم اکنون کورتانا در ویندوز 10 با استفاده از "gpedit.msc" بصورت کامل غیرفعال شده است. از این رو اگر می خواهید این قابلیت را مجددا فعال کنید، می بایست در مرحله پنجم، بجای گزینه Disabled، گزینه Enabled را انتخاب کنید تا مجددا فعال شود.

آموزش تصویری غیرفعال کردن کورتانا (Cortana) در ویندوز 10

35
این مطلب مفید بود ؟32
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : ویندوز 10
وبگردی