طلاق گرفتن
در قانون برای جدایی زن و شوهر از یکدیگر راه های مختلفی پیش بینی شده است، یعنی با وجود شرایطی خاص زن و مرد می توانند از هم طلاق بگیرند.

روش های گرفتن طلاق از طرف مرد و زن

در قانون برای جدایی زن و شوهر از یکدیگر راه های مختلفی پیش بینی شده است، یعنی با وجود شرایطی خاص زن و مرد می توانند از هم طلاق بگیرند؛ در این مقاله با ماهمراه شوید تا با راه های گرفتن طلاق یا روش های طلاق آشنایی پیدا کنید.

راه های گرفتن طلاق

بر اساس شرایط ذکر شده در قانون مدنی، مردان می توانند از همسر خود جدا شوند و اینکه زنان نیز می توانند در صورت وجود شرایطی که در قانون ذکر شده، از شوهر خود طلاق بگیرند. در ادامه این راه ها را توضیح خواهیم داد:

راه های گرفتن طلاق از طرف مرد:

در گذشته طبق ماده ی 1133 قانون مدنی مرد هر زمان که می خواست می توانست زن خود را طلاق بدهد امّا این قانون در سال 91 با تغییر مواجه شد و طبق آن مرد با رعایت شرایطی که در این قانون بیان شده است، می تواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق کند.

برای این کار و پس از دادخواست طلاق ابتدا قاضی پرونده با تشکیل جلسه سعی خواهد کرد تا میان زن و مرد سازش برقرار کند و اگر در این کار موفق نبود آنها را مجبور خواهد کرد تا برای حل اختلاف برای خود داور معیّن کنند و داوران نیز با تشکیل حداقل دو جلسه در مدت مقرر از سوی دادگاه باید در جهت رفع اختلاف تلاش کنند.

در صورت به وجود نیامدن صلح و ممکن نبودن آن، بنا به تشخیص قاضی، گواهی عدم امکان سازش صادر خواهد شد و طلاق جاری می شود که آن هم باید طبق شرایط درج شده در قانون مدنی باشد، مثلا جاری شدن صیغه ی طلاق و حضور دو شاهد مرد عادل که در ماده ی 1134 قانون مدنی آمده است.

طلاق توافقی

راه های گرفتن طلاق برای زنان:

طبق تبصره ی الحاقی ماده ی 1133 قانون مدنی، زنان نیز می توانند در صورت وجود شرایط بیان شده در مواد 1119، 1129 و 1130 همین قانون، به دادگاه مراجعه کرده و برای گرفتن طلاق اقدام کنند. البته پیش از اقدام توصیه می شود به مشاوره حقوقی در حوزه خانواده مراجعه کنید و یا از مشاوره حقوقی آنلاین استفاده کنید. مشاوره حقوقی آنلاین یک خدمت جدید است که توسط آن کاربران از راه دور و تنها با دسترسی به اینترنت می توانند اطلاعات خود را ثبت و نسبت به دریافت پاسخ اقدام نمایند. برای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی آنلاین می توانید روی این صفحه کلیک کنید.

در ادامه ی بحث راه های گرفتن طلاق باید گفت که در ماده ی 1119 قانون مدنی مقرر شده است که اگر ضمن عقد ازدواج شرط شده باشد که مثلا اگر مرد زن دیگری بگیرد یا در مدت معیّنی غایب شود و... زن از طرف شوهر وکالت دارد که خود را طلاق بدهد؛ البته برای این کار شروط درج شده نباید با اصل ماهیّت عقد ازدواج مغایر باشند، هم چنین زن باید ابتدا تحقق پیدا کردنِ این شروط را در دادگاه اثبات کند و سپس از محکمه حکم جدایی بگیرد، پس اولین راه برای گرفتن طلاق از طرف زن، داشتن وکالت است.

دومین راه، در ماده ی 1129 قانون مدنی بیان شده است که طبق آن اگر شوهر از دادن نفقه به زن خودداری کند و امکان این نباشد که قانون او را مجبور به پرداخت کند یا اصلا شوهر توانایی پرداخت نفقه به زن را نداشته باشد، زن می تواند تقاضای طلاق بدهد و دادگاه مرد را به این کار مجبور خواهد کرد.

سومین راه از راه های گرفتن طلاق از طرف زن، در ماده ی 1130 همان قانون بیان شده است. طبق این قانون، اگر ادامه پیدا کردن زندگی زناشویی باعث عُسر و حَرَج زن شود، او می تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق بدهد، اگر این شرایط در دادگاه ثابت شود، قاضی مرد را مجبور به طلاق خواهد کرد و اگر این کار ممکن نباشد، زن با اجازه ی محکمه طلاق داده می شود.

نکته:برخلاف باور عموم، برای طلاق توافقی نیازی نیست که زن حتما مهریه خود را ببخشد؛ بلکه در تمام امور مالی و غیر مالی باید به زبان مشترک برسند. این توافقات باید در حین جلسه دادرسی یا حتی پیش از آن (مراحل طلاق توافقی) به صورت سندی رسمی در دفاتر اسناد به ثبت برسد. توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر در خصوص طلاق توافقی مطلب طلاق توافقی و مراحل آن را مطالعه کنید.

عُسر و حَرَج چیست؟

طبق تبصره ی همین ماده باید گفت که عسر و حرج یعنی اینکه شرایطی در زندگی به وجود بیاید که ادامه ی آن برای زن با سختی همراه بوده و تحمل آن دشوار باشد. این شرایط شامل 5 مورد است که فعلا به بیان جزئیات آن نمی پردازیم.

طلاق توافقی

اشاره کردیم که علاوه بر راه های گرفتن طلاق از طرف زن یا مرد، روش سومی به نام طلاق توافقی وجود دارد، البته برای این کار هم زن و شوهر باید به دادگاه مراجعه کنند و حکم عدم سازش بگیرند، یعنی امکان ایجاد صلح بین آنها از طریق مشاوره یا داوری و دادگاه وجود نداشته باشد.
علاوه بر این باید در مورد مسائلی مانند چگونگی حضانت فرزندان، زمان و مکان ملاقات با آنها، نفقه زن، اجرت المثل و پرداخت مهریه، به توافق رسیده باشند.
از آنجا که شما به وکالت طلاق و قوانین و مقررات مربوط به آن آشنا نیستید، برای اثبات و ارائه مدارک مبتنی بر دلایل خود در دادگاه بهتر است این کار را به وکیل طلاق توافقی که به قوانین تسلط دارد، بسپارید. برای این کار روی لینک زیر کلیک کنید.

شرایط طلاق در ایران و قوانین آن

54
این مطلب مفید بود ؟40
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی