دراسنا

گیاه دراسنا ؛ پرورش و نگه داری از دراسنا در آپارتمان

کد مطلب : 54677تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
گیاه دراسنا یا گیاه اژدها از گیاهان با دوامی است که می تواند دماهای مختلف را تحمل کند بنابراین می توانید این گیاه زیبا را در منزل نگهداری کنید.

پرورش و نگه داری از گیاه دراسنا

دراسنا به گیاه اژدها نیز معروف است و یک گیاه با برگ های سفت و جذاب می باشد که رنگ سبز بسیار زیبایی دارد و لبه های آن قرمز است . ساقه های این گیاه نسبتاً باریک و لاغر محسوب می شوند و طوسی رنگ هستند و برگ های آن نیز بسیار براق است.

در فصل بهار از این گیاه در بیرون از منزل در انواع مختلف استفاده می کنند . شکوفه های این گیاه سفید می باشد که معمولاً ردپای خط های دایره ای شکل زرد و نارنجی روی آن یافت می شود . زمانی که این گیاهان را به داخل منزل می آورید ، کم کم گل ها و شکوفه های آن ها ناپدید می شوند.

این گیاهان برای باغبانانی که تازه کار هستند ، مناسب می باشد . زیرا نیاز به مراقبت ویژه و یا پیچیده ای ندارند . این گیاهان کوچک می توانند تا حدود 6 متر در آب و هوای نسبتاً گرم بیرون از خانه رشد کنند . همچنین می توانید آن ها را در داخل خانه نیز قرار دهید که معمولاً اندازه آن ها 2 متر یا کم تر می شود.

مانند دیگر گیاه های خانگی ، این گیاهان نیز می توانند طیف وسیعی از دماهای مختلف را تحمل کنند . گیاه اژدها ، یک گیاه مقاوم نسبت به خشکی و شرایط سخت می باشد . ریشه های آن ها نیز دوام بسیار بالایی دارد.

انواع گیاه دراسنا

نام علمی گیاه دراسناDracaena marginata ، از خانواده Liliaceae و نام فارسی آن " خون سیاوشان " میباشد. این گیاه دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزاست. اغلب گونه های این جنس نخل مانند و دارای ریشه هایی هستند که قطر یکسانی در همه عمرداشته و به رنگ زرد نارنجی می باشد.

برخی از انواع گیاه دراسنا به این نام ها شناخته می شوند:

 • مارگیناتا (marginata)، به شرایط مختلف آپارتمانی بسیار مقاوم است. دارای دارای حاشیه های قرمز، برگ های سبز و خط های فیلی رنگ می باشد . زمان دیده شدن خطوط زرد در برگ ، گیاه به نور بیشتری نیاز دارد.
 • درمنسیس (deremensis) که برگ های باریک با حاشیه های سفید یا زرد دارد.
 • دراکو (draco) که برگ های سبز و سفت، دارد.
 • رفلکسا (reflexa) گیاه هندی روی برگ های سبز آن حاشیه های زرد وجود دارد.
 • فرگرنس(fragrans) یا درخت تیتانیوم که برگ های متنوع با نوار زرد دارد.

گیاه دراسنا فرگرنس

چگونه گیاه اژدها یا گیاه دراسنا را پرورش دهیم؟

خوشبختانه این گیاه می تواند طیف وسیعی از دماها را تحمل کند . در نتیجه نگهداری از آن در خانه ، محل کار و بیرون از منزل راحت است . بهتر است که این گیاه را در خاکی بکارید که زهکشی مناسب داشته باشد و در نتیجه آب بتواند به ریشه های آن نیز برسد.

معمولاً میزان آب دادن در فصل رشد این گیاه ، بیشتر از فصل های دیگر می باشد . بهترین مکان برای این گیاه جایی است که بیشترین میزان نور غیر مستقیم به آن برسد . این گیاه می تواند در محیط های مختلف با نورهای متفاوت دوام بیاورد اما ممکن است که کم کم برگ های آن به رنگ سبز روشن تبدیل شود . این گیاه برای از بین بردن مواد شیمیایی مضر در هوا بسیار عالی عمل می کند . آب دادن به این گیاه در فصل زمستان باید محدود شود.

نور مناسب

گیاه دراسنا در محیط روشن با نور مناسب به طرز عالی رشد می نند . همچنین می تونند در نور کم نیز دوام بیاورد؛ البته هر چقدر که نور کمتر باشد ، سرعت رشد آن ها آهسته تر می شود ، برگ های آن ها کوچکتر می شود و رنگ آن ها جلوه خوبی نخواهد داشت . از طرفی نباید این گیاه را در معرض نور بیش از حد زیاد قرار دهید ، زیرا ممکن است که برگ هایش بسوزد.

نوع خاک

زمانی که این گیاه را داخل گلدان می کارید ، باید از یک خاک با تراکم معمولی و زهکشی مناسب استفاده کنید . خاک رس با کمی خزه برای این گیاه ایده آل می باشد . مطمئن شوید که این گلدان فضای کافی برای رشد ریشه ها را دارد . بعضی از انواع این گیاهان از هاوایی آمده اند و می توانند با وجود سنگ ها در خاک نیز رشد کند.

میزان آب دهی مناسب

بیش از حد نباید به این گیاه آب بدهید و چنانچه در این بخش از نمناک گفته شده است باید مطمئن شوید که آب آن کاملاً به سمت پایین کشیده شود . تا جایی صبر کنید که سطح روی خاک خشک شود و سپس به آن آب بدهید.

زمانی که نور این گیاه کم باشد ، تقریبا این گیاه تا 3 هفته دوام خواهد آورد . اگر نوک برگ های این گیاه قهوه ای شد ، نشانه آب بیش از حد می باشد . همچنین ممکن است آب دارای فلوراید و یا نمک باشد.

گیاه دراسنا مانند گیاهان دیگر ممکن است که با از بین رفتن رنگ برگ هایش مواجه شود . برای جلوگیری از این اتفاق نباید از آب های حاوی فلوراید و یا آب مقطر استفاده کنید . اگر برگ این گیاهان زرد شد ، نشانه این است که دراسنا به آب بیشتری نیاز دارد.

 گیاه خون سیاوشان

دما و رطوبت

گیاهان اژدها ترجیح می دهند که در دمای بین 70 و 80 درجه فارنهایت رشد کنند . همچنین رطوبت داخل خانه باید برای آن ها مناسب باشد . اگر محیط داخل خانه شما هوای خشکی دارد ، بهتر است که با یک اسپری آن را مرطوب کنید.

کود گیاهی

گیاه دراسنا نیاز زیادی به کود ندارد . کود دهی به آن باید در شروع فصل بهار نسبتاً سبک و کم باشد . دو بار در سال کود دادن به این گیاه می تواند تعداد مناسبی باشد . در فصل زمستان به این گیاه کود ندهید.

عوض کردن گلدان

هر زمان که نیاز بود گلدان این گیاه را بزرگتر کنید . از آن جا که رشد این گیاه آهسته می باشد ، در نتیجه هر دو یا سه سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد . خاک آن را نیز باید تازه کنید ، زیرا بعد از مدت زمانی دچار فشردگی می شود.

تکثیر

دراسنا به صورت چند ساقه ای رشد می کند و بزرگ می شود و نیاز به هرس و کنترل دارد. این زمان برای تکثیر مناسب است. دراسنا را می توان از طریق قلمه های انتهایی ساقه و قلمه های ساقه ای تکثیر کرد.

قلمه زدن

 • ریشه های دراسنا را می توان به راحتی در قسمت های مختلف ساقه برش داد و آن را در گلدان های جدید بکارید.
 • قلمه ها را به اندازه 10 تا 15 سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید . قلمه ای ساقه ای را از ساقه یا بدون برگ بگیرید و به تکه های 5 تا 5/7 سانتیمتری تقسیم کنید . هر تکه باید داری یک جوانه خفته باشد.
 • شما نباید قطعات ساقه را وارونه در خاک بگذارید زیرا در صورت قرار نگرفتن سمت پایین ساقه در خاک ، ریشه ای تولید نمی کند.
 • هر قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی بزنید.
 • برگهای زیادی را از ساقه جدا نمایید.
 • در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر که حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر است ، قلمه را قرار دهید.
 • با کیسه پلاستیکی قلمه ها را بپوشانید.
 • گلدان خود را در دمای 24 درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید.
 • پس از دو ماه ، گیاه ریشه می زند ، کیسه را بردارید و تغذیه مصنوعی را آغاز کنید.
 • اگر در اواخر زمستان قلمه زنی را آغاز کرده اید ، ساقه ها را به طور افقی در شن قرار دهید.

بهترین زمان برای تکثیر دراسنا:

بهترین زمان برای تکثیر دراسنا از اواسط تا اواخر بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

 نحوه پرورش دراسنا

سم دراسنا

دراسنا یک گیاه زیبا اما سمی می باشد اما سم آن برای انسان خطرناک نیست . اما اگر آن را در حیاط خانه کاشته اید ، باید مراقب سگ و گربه ها باشید . جویدن سم این برگ ها توسط گربه ، علائمی مثل استفراغ و بزاق زیاد را به وجود می آورد . در نتیجه باعث کم آبی بدن حیوانات خواهد شد.

بیماری ها و آفت های رایج

اگرچه این گیاهان نسبت به بیماری مقاوم هستند اما ممکن است که دچار آفت زدگی نیز بشوند . بعد از آفتاب زدگی برگ های آن ها کوچک می شوند.

همچنین ممکن است در هوای بیش از حد گرم و خشک دچار بیماری شوند.

زخم های سفید پنبه ای شکل :

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و ساقه های گیاه مشاهده میشود که علت ایجاد آن حشره افت است، سمپاشی با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سبب از بین رفتن این زخم ها می شود.

برگها زرد رنگ و پوسیده:

علت ایجاد برگهای زرد و پوسیده آبیاری بیش از اندازه است و نشان می دهد ، ریشه در حال پوسیدن است . شما برای آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود،سپس ابیاری نمایید.

برگها تغییر رنگ داده و دارای لکه های قهوه ای:

عامل ایجاد تغییر رنگ در برگها حشره افت است، سمپاشی با سم حشره کش هر ماه یکبار تا علائم بر طرف می کند.

حاشیه برگهای پائین زرد و قهوه ای شدن نوک برگ:

یکی از مشکلات رایج گیاه دراسنا که در نمناک هم به ان پرداخته ایم این مشکل است که در واقع علت قهوه ای شدن نوک برگ و زرد شدن حاشیه برگهای پائین ، تشنه بودن گیاه است. برای جلوگیری از قهوه ای شدن نوک برگ ها، آبیاری را تنظیم و گلدان را برای مدت 15 دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید.

برگ های گیاه دراسنا

کمرنگ شدن و ریزش برگ ها :

علت کمرنگ شدن و ریزش برگ ها هوای خیلی گرم و خشک است پس گیاه را به محل خنک تری ببرید و در تابستان هفته ای سه بار غبارپاشی کنید.

لکه های سوخته قهوه ای روی برگها:

غبارپاشی را در افتاب انجام ندهید زیرا قطرات اب در عبور دادن نور خورشید مانند ذره بین عمل میکنند.

پوسیدن ساقه از بالا :

علت پوسیدن ساقه از بالا سردی هوا است پس گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

از دست دادن رنگ در برگها :

علت اینکه برگ ها کمرنگ می شوند ، می تواند نور نا کافی باشد پس گیاه را به محل روشنتری ببرید اما مراقب باشید گیاه را زیر اشعه مستقیم افتاب قرار ندهید.

کند شدن رشد گیاه:

اگر برگ ها ی جدید کوچک است و رشد گیاه کند شده ، گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد.

زرد شدن برگها و ایجاد تار عنکبوت زیر انها:

علت ایجاد این مشکل در گیاه کنه ریز قرمز است،پس با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید.

آفات

 • کنه تار عنکبوتی که موجب زرد شدن برگ ها و بستن تار عنکبوت در زیر برگ ها می شود.
 • تریپس که سبب کمرنگ شدن برگ ها و ظهور لکه های قهوه ای رنگ در پهنه برگ می شود و با سموم سیستماتیکاز بین می رود.
 • قارچ Fusarium moniliforme که موجب ایجاد نواحی زرد رنگ و یا قهوه ای تیره بر روی برگ ها و پوسیدگی قسمت اتصال برگ به ساقه می شود.
 • باکتری Erwinia carotovora که موجب بیماری پوسیدگی باکتریایی می شود و علائمی شبیه قارچ فوزاریوم ایجاد می کند.
 • حشراتی مثل عنکبوت ها نیز به آن ها حمله خواهند کرد.

گیاه دراسنا ؛ پرورش و نگه داری از دراسنا در آپارتمان

4.7116
این مطلب مفید بود ؟1106
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی