تداخل دارویی
تداخلات دارویی یکی از مهم ترین نکات پزشکی است که باعث ایجاد مشکل و عوارض در بدن میشود بنابراین بهتر است قبل از مصرف داروها با انواع تداخل دارویی آشنا شوید.

تداخل دارویی چیست و چند نوع دارد؟

وقتی که یک دارو کارش را درست انجام دهد، باعث افزایش سلامت بدن می شود و به شما احساس بهتر بودن خواهد داد اما ممکن است یک دارو با ترکیبات موجود در بدن شما سازگاری نداشته باشد و مشکلاتی را به وجود بیاورد.

به طور مثال ممکن است با یک داروی دیگر یا با یک غذای خاص یا با نوشیدنی ترکیب نادرستی پیدا کند که به اصطلاح تداخل پیدا کرده است. تداخل دارویی باعث می‌ شود که دارو عملکرد مناسبی نداشته باشد، اثرگذاری آن کم شود یا خیلی قوی عمل کند و عوارض جانبی اش زیاد شود. هر چقدر که اطلاعات تان درمورد تداخل دارویی بیشتر باشد، بهتر می توانید از این مسئله جلوگیری کنید که در این قسمت از نمناک؛ این اطلاعات را در اختیارتان قرار می دهیم.

چند نوع تداخل دارویی داریم؟

تداخل دارویی سه نوع است که شامل موارد زیر می باشد:

تداخل دارو با دارو

این اتفاق زمانی می‌ افتد که دارو با یک دارو یا چند داروی دیگر واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال استفاده از داروی سرفه با داروی مخصوص خواب ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند و روی یکدیگر اثر بگذارند.

تداخل دارویی

تداخل دارو با غذا یا نوشیدنی

این اتفاق زمانی می‌ افتد که شما یک دارویی را مصرف می کنید و در کنارش یک غذا یا نوشیدنی استفاده می کنید که ترکیبش با آن دارو خطرناک می شود. بعضی از ویتامین‌ ها و مکمل‌ های رژیمی هم ممکن است با دارو این وضعیت را ایجاد کند.

تداخل وضعیت بدن با دارو

این اتفاق زمانی رخ می دهد که مشکلاتی در بدن تان دارید و بعضی از دارو های خاص را استفاده می کنید که برایتان آسیب ‌زا است. به عنوان مثال اگر فشار خونتان بالا باشد، اکثر دارو های مخصوص سرفه یا سرماخوردگی برای تان مضر و آسیب زا هستند و فشار خون را بدتر می‌ کنند.

چه داروهایی را نباید با یکدیگر استفاده کرد؟

انواع مختلفی از دارو ها هستند که نباید آن ها را با یکدیگر استفاده کنید اما عموماً ترکیب آنها شامل موارد زیر است:

دو یا چند دارو که مواد فعال دارند

در چنین حالتی ممکن است اوردوز کنید و عوارض جانبی خیلی شدیدی را متحمل شوید. مواد فعال، مواد شیمیایی در دارو هستند که وضعیت یا علائم را بهبود می‌ بخشند؛ پس همیشه باید برچسب روی دارو ها را چک کنید.

تداخل دارو های فعال

دارو های رقیق کننده خون همراه با دارو های غیر استروئیدی ضد التهابی

استفاده از این داروها در کنار یکدیگر باعث خونریزی شدید می شود. دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی مسکن هایی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن هستند که اگر آن ها را با دارو های رقیق کننده خون همراه کنید، وضعیت نابسامانی را ایجاد می کنند.

قرص خواب همراه با آنتی هیستامین

مصرف این دارو در کنار یکدیگر باعث می‌ شود که حرکات تان کند شود؛ بنابراین برای افرادی که می‌ خواهند رانندگی کنند یا با دستگاه های سنگین کار کنند، بسیار آسیب زا است و ترکیب آن ها خطر زیادی به همراه دارد.

دیگر ترکیب های خطرناک دارویی

  • دارو های مسکن یا ضد التهاب غیر استروئیدی همراه با دارو های فشار خون.
  • داروی تیروئید همراه با داروی امپرازول.
  • داروی ضد افسردگی با دیگر دارو هایی که روی سروتونین اثرگذار هستند، مثل ترازودن، لینزولید، ترامادول یا دکسترومتورفان.
  • دارو های کاهنده کلسترول همراه با دارو های فیبرات یا ضد قارچ.
  • دارو های آنتی بیوتیک همراه با دارو های فشار خون.

مصرف داروها باهم

البته ممکن است ترکیب دیگری از دارو ها هم ایجاد خطر کنند که حتماً در استفاده از آن ها باید با پزشک تان مشورت کنید و سرخود، از ترکیب دارویی استفاده نکنید.

علائم تداخل دارویی چیست؟

علائم تداخل دارویی متفاوت است و بستگی به نوع دارو و چگونگی تداخل و مصرف آن دارد که گاهی اوقات متوجه نمی شوید چه اتفاقی افتاده است. اگر تداخل دارویی رخ بدهد، احتمالاً یکی از دو مورد زیر را تجربه خواهید کرد:

  • عوارض جانبی زیادی نسبت به استفاده از یک دارو دارید.
  • داروی تان مانند قبل اثرگذار نیست.

در چنین حالاتی حتما با پزشک تماس بگیرید، شرایط خود را توضیح دهید و دارو های مصرفی را بگویید تا او بتواند بهترین راهکار ها را ارائه دهد.

هشدار تداخل دارویی؛ این داروها رو باهم نخورید!!

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی