رهپویان
امروزه فیلم های آموزشی کمک بسیار زیادی به دانش آموزان میکند تا سطح دانش خود را بالاتر ببرند اما یک فیلم آموزشی خوب ویژگی هایی دارد که در این مقاله آن هارا بررسی میکنیم.

ویژگی های فیلم کمک آموزشی خوب

با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی، نحوه آموزش نیز تغییر کرد. امروزه دیگر به دلایل مختلفی دانش آموزان فقط مطالب را در کلاس و مدرسه نمی آموزند و روش های زیادی برای یادگیری به وجود آمده است. یکی از این روش ها استفاده از فیلم های کمک آموزشی است. 

دی وی دی های آموزشی به دلیل ویژگی هایی که دارند امروزه مورد توجه قرار گرفته اند. امروزه فیلم های آموزشی زیادی برای کنکور تولید میشود و اساتید کنکور برجسته کنکور اقدام به ضبط کلاس های آموزشی می کنند.

برای مثال یکی از مؤسسه هایی که فیلم آموزشی کنکور و متوسطه و حتی ابتدایی تولید می کند و دی وی دی های آموزشی آن معروف است رهپویان است. سی دی های رهپویان دانش و اندیشه را از سایت rayad.org می توانید تهیه کنید. مؤسسه های دیگری نیز در ایران در این زمینه فعالیت می کنند.

 در این مطلب قصد داریم  کیفیت دی وی دی های آموزشی و مزیت آنها را بررسی کنیم و به موضوعات زیر می پردازیم:
  1. ویژگی های یک دی وی دی آموزشی خوب چیست؟
  2. مزیت های یک فیلم آموزشی خوب نسبت به کلاس

فیلم های آموزشی کنکور

1.در دسترس بودن

یکی از ویژگی های اصلی فیلم های آموزشی در دسترس بودن همیشگی آنان است. شما در هر زمانی که اراده کنید می توانید دی وی دی آموزشی را در دستگاه پخش قرار دهید. این ویژگی باعث می شود محدودیت کلاس که باید در زمان مشخص در مکانی حضور داشته باشید از بین برود.
 دی وی دی ها سبک و قابل حمل هستند و حتی می توانند در زمان مسافرت با شما همراه باشند.

2.هزینه بسیار مناسب 

اگر قصد داشته باشید چند درس را به کلاس کنکور بروید و اصولی درس را بیآموزید قطعا هزینه بسیار زیادی برای شما خواهد داشت. شما باید برای هر کلاس جداگانه ثبت نام کنید و پول زیادی را بپردازید. یک ویژگی مهم دی وی دی های آموزشی به صرفه بودن آن نسبت به هر کلاس و آموزشگاهی است.  شما با صرف پول اندک آموزش با به خانه می آورید.

3.داشتن تمرکز و محیط مطلوب 

در آموزشگاه ها حتما دیده اید که در فضایی محدود تعدادی دانش آموز در کلاس های درس نشسته اند و مشغول یادگیری اند. این فضا عوامل مزاحم بسیاری دارد که باعث برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود و تحقیقات نشان داده که فقط عده کمی از آن ها مطلب را کامل متوجه می شوند. سطح کسانی که با شما وارد یک کلاس آموزشی می شوند هیج وقت یکسان نیست و این مشکلانی را از لحاظ های مختلف برای شما ایجاد می کند.

اما دی وی دی های آموزشی و مشاهده آن در خانه بدون هیچ مزاحمی سطح یادگیری را دو چندان می کند. شما می توانید با لب تاب یا کامیپتور یا دستگاه پخش در هر کجا که احساس راحتی داشتید فیلم آموزشی را به تماشا بنشینید. 

ویدئو های آموزشی

4.همراه با معلم خصوصی 

 ویژگی مهم فیلم های آموزشی خصوصا فیلم های آموزشی دبیرستان بودن معلم با شماست. دروس دبیرستان به دلیل اهمیتی که دارند باید اصولی مفهومی آموزش داده شوند. در دی وی های آموزشی مثل سی دی آموزشی رهپویان اساتید مطرح تمام جزئیات کتاب را به صورت کامل توضیح می دهند. 

5.زمان در دستان شماست

اگر تا به حال کلاس کنکور ثبت نام کرده باشید به خوبی می دانید وظیفه شماست که با برنامه درسی آنان هماهنگ شوید. شما باید هر زمان که کلاس شما برگزار می شود در هر شرایطی که باشید به آنجا روید.اگر نتوانید یا اتفاقی باعث شود به کلاس نروید شما عملا آن جلسه را از دست داده اید.

اگر مطلب بسیار مهمی نیز در آن جلسه تدریس شود قطعا شما ضرر بیشتری از غیبتتان خواهید دید. اما در دی وی دی های آموزشی این موضوع به شما بستگی دارد که چه زمانی آموزش را ببنید. هیچ وقت شما حتی نمی توانید آموزش را از دست دهید و آموزش همیشگی است.

6.معلمان با سابقه و مطرح

اینکه شما بتوانید آموزشگاهی پیدا کنید که تمام اساتید آن کارآزموده و مولف کتاب درسی باشند نه تنها بسیار سخت بلکه ناممکن است. حتی ممکن در جایی زندگی کنید که دسترسی به آموزشگاهی خوب را نداشته باشید.

اما در دی وی دی های آموزشی این مسئله مشاهده نمی شود بعنوان مثال در دی وی دی های آموزشی رهپویان از اساتید مطرح دروس استفاده شده است. این اساتید همگی مولف و صاحب سبک در آموزش هستند.

7. چند بار به استاد گوش کنید

درس هایی که برای کنکور خوانده می شوند همیشه پر از نکته و جزییات بسیار هستند. همه ما می دانیم طی سه ساعت کلاس در آموزشگاه حفظ تمرکز بسیار مشکل است. این امر باعث می شود که خیلی از نکته های کنکور را نتوانیم به یاد بسپریم.

اما با استفاده از فیلم های آموزشی کنکور شما دیگر نگران تند گفتن استاد یا حواس پرتیتان نیستید. هر زمانی که اراده کنید به راحتی می توانید فیلم را به عقب برگردانید. و هر جا که دوست داشتید فیلم را متوقف کنید و نکته ها را یادداشت کنید.

8.تمرین حل کنید

شاید این نگرانی را داشته باشید که تمرین حل کردن را بلد نیستید و آموزش تنها برایتان کافی نیست. در بعضی از فیلم های آموزشی مثل رهپویان تمام تمرین ها و حتی فعالیت های  کتاب های درسی حل شده است.

بعنوان مثال در پایان هر فصل در سی دی رهپویان معلمان علاوه بر حل تمرین کتاب، سوالات تالیفی خودشان را نیز به دانش اموز می دهند.در این جا دانش آموزان فیلم را متوف می کنند. و بعد از رسیدن به جواب دوباره فیلم را پلی و جواب و راه حل را با استاد چک می کنند.

فیلم های آموزشی و حذف هزینه های کلاس کنکور

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی