عید فطر کودکان
عید فطر عید بزرگ مسلمانان است که بعد از یک ماه روزه داری و بندگی جشن می گیرند. والدین این عید را با داستانی کودکانه می توانند برای فرزندان خود تعریف کنند.

تعریف عید فطر برای کودکان و روزه اولی ها

عید فطر پس از ماه مبارک رمضان فرا می رسد و در آن مسلمانان جشن بندگی خود را بزرگ می دارند و پایان یک ماه روزه داری و بندگی را جشن می گیرند. بسیاری از کودکان با اعیاد مذهبی آشنا نیستند، برای آشنایی بچه ها با اعیاد مذهبی و برای معرفی معارف و ارزش های اصیل دینی به آنها استفاده از روش هایی مانند قصه گویی و صحبت کودکانه مفید است.

در این بخش از نمناک داستان کودکانه درباره عید فطر برای بچه ها را آورده ایم، شما با مطالعه این بخش می توانید با قصه و گفتگو اهمیت این عید و استقبال مناسب از آن را برای کودکانتان تشریح کنید.

عید فطر کودکان

داستان کودکانه درباره عید فطر

زهرا که هنوز به سن تکلیف نرسیده بود، همه ماه رمضان را روزه کله گنجشکی می گرفت. یکی از شب های ماه رمضان زهرا به مادرش گفت :مامان برای سحر من را بیدار کن تا فردا روزه بگیرم. در این هنگام ناگهان تلویزیون اعلام کرد:هلال ماه رؤیت شد و فردا عید فطر است.

مادر زهرا به او گفت :زهرا جان عیدت مبارک، دیگر لازم نیست فردا را روزه بگیری. زهرا که با مفهوم عید فطر آشنا نبود از مادر سوال کرد :مامان عید فطر یعنی چه؟

زهرا جان خدا به همه مسلمانان فرموده ماه رمضان را روزه بگیرند اما بعد از یک ماه روزه داری عید فطراز راه می رسد و این عید روزی است که خداوند به بندگان خودش وعده جایزه و پاداش داده است.

در این روز همه ی مسلمان ها خیلی خوشحال و شاد هستند چون توانستند ماه رمضان را روزه بگیرند و امروز می خواهند از خدای بزرگ و مهربان شان جایزه بگیرند. در این روز خدا به بندگان خود گفته روزه نگیرند و غذا بخورند و آب بنوشند یعنی روزه را حرام کرده است.

زهرا گفت:مامان حرام چیه؟

مامان گفت:حرام مثل این است که در ماه مبارک رمضان روزه برتو واجب باشد ولی تو روزه نگیری. این روزه نگرفتن حرام است یا این که فردا که عید فطراست، توروزه بگیری. این روزه گرفتن حرام است چون خدا گفته.

زهرا گفت:پس حرام یعنی کاری که انجام ندادنش ثواب دارد ولی انجام دادنش گناه محسوب می شود.

مامان گفت:زهرا جان در این روز مسلمانان به جز اینکه روزه نمی گیرند ،صبح زود از خواب بیدار می شوند و برای نماز عید فطر به مساجد می روند تا نماز عید فطر بخوانند.بعد از نماز مسلمان ها به عید دیدنی و خانه ی فامیل ها و دوستان می روند.

تعریف عید فطر برای کودک

راستی زهرا جان در شب عید فطر خدای مهربان از ما مسلمان ها خواسته که در آخر ماه رمضان و در شب عید فطر یک هدیه به نیازمندان بدهیم و به آنها کمک کنیم که اسم این هدیه زکات فطره یا فطریه است.

در این روز دعا کردن بسیار خوب است، همه ما باید در این روز خیلی دعا کنیم . خدا بچه ها را خیلی دوست دارد و به حرف های شما گوش می دهد پس همه بچه ها باید در این روز دعا کنند و برای همه خوبی بخواهند.

خاطره کوتاه در مورد عید فطر

امسال اولین عید فطری بود که من تجربه میکردم و برایم خیلی شیرین و لذت بخش بود. البته من نتوانستم همه روزه هایم را بگیرم اما نهایت سعیم را کردم تا مثل پدر و مادرم بتوانم روزه بگیرم.

من از مادرم درباره عید فطر سوال کردم و پرسیدم چرا این روز مهم است و چرا می گویند عید فطر جشن مهمی است؟ مادرم گفت چون در روز عید فطر مسلمانان وحدت و یکپارچگی خود را نشان می دهند و بعد از یک ماه روزه داری و مهمان سفره خدا بودن این روز را جشن می گیرند.

پدرم معتقد است همه باید به پول فطریه دست بزنند او هر سال بعد از اذان مغرب آخرین روز از ماه رمضان پولی بابت فطریه کنار می گذارد و بعد از اینکه همه ما به آن دست زدیم آن را قبل از خواندن نماز عید فطر به فرد فقیر می دهد.

قصه عید فطر کودکانه

******

مادرم یک خاطره از عید فطر تعریف می کند و می گوید در گذشته خانمی در همسایگی آن ها زندگی میکرده که هر سال روز عید فطر به تعداد خیلی بالا شیرینی میپخته و در محل پخش میکرده.

مادرم می گوید او تقریبا یک هفته مشغول پختن شیرینی بود و به همه محل شیرینی میداد و معتقد بود اگر در روز عید فطر اولین چیزی که روزه داران بعد از یک ماه روزه داری میخورند شیرینی های او باشد این کار باعث می شود زندگیش پربرکت شود.

********

یکی از سال های گذشته که ماه رمضان در فصل زمستان بود من و مادرم تصمیم گرفتیم که حتما برای نماز عید فطر به مسجد نزدیک خانه مان برویم. اما ساعت دقیق خواندن نماز عید فطر را نمی دانستیم. خوشحال و خندان از خانه خارج شدیم و دیدیم که همه دارند برمیگردند و ما هم خوشحال و خندان به خانه برگشتیم و فکر میکنم همسایه ها هم خیلی به ما خندیدند.

یکی دیگر از خاطره هایی که از نماز عید فطر در زمستان به یادم می آید روزی است که بسیار سرد بود و چون داخل مسجد جا نبود خیلی ها بیرون مسجد و در حیاط مشغول خواندن نماز بودند اما زمین از شدت سرما یخ زده بود و همه زیراندازهایشان را روی یخ ها پهن کرده بودند و برای من خیلی عجیب بود که چرا با این شرایط هنوز هم ایستاده اند و نماز می خوانند.

بعدها که بزرگتر شدم فهمیدم خواندن نماز عید فطر یک جشن همگانی و یک وحدت زیبا بین روزه دارانی است که یک ماه با هم در مهمانی خدا بوده اند و همین باعث شده بود که این شرایط سخت را تحمل کنند.

عید فطر برای بچه ها

سخنی با والدین درباره عید فطر و کودکان

برای اینکه عید فطر را برای کودکان به یاد ماندنی کنید:

  1. خانه تکانی نمایید و برای این خانه تکانی فرزندانتان را هم وارد کار کنید و سعی کنید از این فرصت برای شادی و خندیدن با اعضای خانواده تان بسازید.
  2. خود را تمیز و آراسته کنید و در صورت توان برای کودکان لباس نو بخرید.
  3. با خریدن یک جعبه شیرینی و یا پختن آن در خانه به استقبال این عید بزرگ بروید.
  4. هدیه ای کوچک برای فرزندانتان که روزه کامل یا کله گنجشکی گرفته اند، تهیه کنید.
  5. خانوادگی به نماز عید بروید و کودکانتان را هم با خودتان ببرید.
  6. بعد از اقامه نماز، می توانید در پارک صبحانه مفصلی بخورید.
  7. از تعطیلات عید فطر، برای رفت و آمد با خانواده و دوستان و همسایگان تان استفاده کنید.
  8. یک کاری را که می تواند مهربانی شما را به دیگران اعم از آشنا و غریبه نشان بدهد انتخاب کنید.

تعریف عید فطر برای کودکان و روزه اولی ها + داستان

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی