انشا عید مبعث
مسلمانان هرسال به مناسبت برگزیده شدن حضرت محمد(ص) به پیامبری و آغاز رسالتش عید مبعث را جشن میگیرند. دانش آموزان میتوانند با این موضوع انشای زیبایی ارائه دهند.

انشا در مورد روز 27 رجب، عید مبعث حضرت محمد (ص)

بِعثَت به برگزیده شدن حضرت محمد (ص) به پیامبری و آغاز رسالت او اشاره دارد که بنابر مشهور، در 27 رجب سال چهلم عام الفیل روی داده است. به مناسبت عید مبعث، عید بزرگ مسلمانان در این بخش از نمناک انشاهایی را در مورد مبعث ارائه می کنیم.

انشا در مورد عید مبعث پیامبر (ص) برای مقطع ابتدایی

خداوند پس از آفرینش آسمانها و زمین و ستارگان و فرشتگان، انسان را از خاک آفرید و از روح خود در او دمید تا شایسته مقام خلافت الهی و نماینده او در زمین گردد. خداوند تبارک و تعالی برای هدایت انسان ها افرادی را از بین خود مردم انتخاب کرد و حجت را با برگزیدن افرادی برای هدایت و نشان دادن راه سعادت به مردم تمام کرد.

آخرین پیامـبر حضـرت محـمد «ص» اسـت کـه با میلاد ایشان، پرونده نبوت برای همیشه مختومه شد. در روز 27 رجب سال چهلم عام‌الفیل (روز مبعث) در غار حرا، اولین آیات خداوند بر پیامبر نازل شد و فرشته وحی آیات آغازین سوره علق را همراه مژده رسالت، برای آن حضرت خواند:

"بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید، همان کس که انسان را از خون بسته‌ای خلق کرد، بخوان که پروردگارت از همه بزرگوارتر است، همان کسی که به وسیله قلم تعلیم داد، و به انسان آن چه را نمی دانست، آموخت."

بعثت، نعمت خدا بر بشریت و طلوعی بر زندگی بشریت بود. محمد مبعوث شد تا جهل و جور از بین رفته و شرک بت پرستی رخت بربندد و جاهلیت از صحنه زندگی‌ها حذف شود. بعثت روز مرگ قساوت‌ها و شرارت‌ها و روز مرگ خرافه پرستی و زنده به گور کردن دختران بود. پیامبر آمد تا با رفتار زیبای خود به جامعه جاهل عرب که تولد دختر را ننگ می‌دانستند، بیاموزد تولد دختر گشوده شدن ناودانی از رحمت خدا به خانواده است.

محمد(ص) بزرگترین پیامبر خداوند است که بر بشریت نازل شده و شریعت آن حضرت، کامل‌ترین شریعت الهی است و این شریعت کامل خداوندی تا قیامت زنده و پویا خواهد ماند و آخرین و کامل‌ترین عقاید، اخلاق و احکام را به همراه دارد.

عید مبعث پیامبر اکرم

انشا در مورد مبعث برای دانش آموزان دبیرستانی

قبل از ظهور اسلام جهل و خرافه سراسر زندگی مردم عربستان را فرا گرفته بود، اعراب جاهلی بت می پرستیدند و برای بت های خود قربانی می کردند، وجود زن و دختر را مایه ننگ و سرافکندگی می‌دانستند و دخترانشان را زنده به گور می کردند، در میانشان شمشیر حکم فرما بود و آداب و آیین انسانی از زندگی رخت بر بسته بود.

در چنین شرایطی و در روزگاری که میوه اش فتنه، خوراکش مردار، زندگی اش آلوده و سایه های ترس شانه های بردگان را می لرزاند و تازیانه ستم، عاطفه را از چهره ها می سترد و در جامعه مُشرک شبه جزیره عربستان حضرت محمد(ص) به دنیا آمد و به پیامبری برگزیده شد.

با استقامات در مسیری که پای در آن نهاده بود، توانست آیین یکتا پرستی را در یکی از جاهل ترین جوامع آن زمان گسترش بدهد و در دوره‌های بعد، اسلام به یک دین جهانی تبدیل کند.

فرشته وحی به هنگام 40 سالگی حضرت محمد(ص) زمانی که ایشان در غار حرا مشغول عبادت و مناجات با خدا بودند، نازل شد و گفت:«بخوان»،پیامبر که خواندن نمی دانست، گفت:«خواندن نمی‌دانم». دگربار گفت:«بخوان».پیامبر فرمود :«چه بخوانم؟» گفت:«اقْرَ‌أْ بِاسْمِ رَ‌بِّک الَّذِی خَلَقَ»، بخوان به نام پروردگارت که آفرید و اینگونه بود که آغاز اسلام و شروع بعثت با نام خدا، خواندن، قَلَم، قیام، هشدار، پاکی و اخلاص و بزرگداشت خدا شروع شد و آن حضرت مامور هدایت قوم خود و اصلاح جامعه از فسادهای دینی و اخلاقی و پاک گردانیدن خانه خدا از بتان، و دلهای آدمیان از خدایان دروغین شد.

سالگرد مبعث رسول خدا (ص)، از اعیاد شیعیان و به عید مبعث مشهور است که هر ساله ما مسلمانان این روز را گرامی داشته و جشن می گیریم.

متن و انشا جدید روز عید مبعث برای دبستان و دبیرستان

2.361
این مطلب مفید بود ؟2833
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی