روغن های تمیزکاری خانه
استفاده از روغن های گیاهی علاوه بر خواصشان برای سلامت بدن کاربردهای دیگری نظیر خاصیت ضد عفونی کنندگی و تمیزکاری خانه را به همراه دارند.

روغن های گیاهی با خاصیت تمیزکنندگی

در بحث تمیزکننده ها مواد طبیعی بسیاری را میشناسیم، از جوش شیرین تا سرکه و .. که همگی خاصیت لکه بری و ضدعفونی کنندگی خوبی دارند، اما در مورد روغن ها چطور؟ آیا چیزی در مورد استفاده از روغن های ضروری یا همان روغن های گیاهی برای تمیزکردن گوشه کنار خانه چیزی شنیده اید؟ با این بخش از رازهای خانه داری نمناک همراه باشید تا در این رابطه بیشتر بدانید.

بسیاری از روغنهای اساسی خالص خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد ویروسی قدرتمندی دارند که همین امر آنها را برای استفاده به عنوان پاک کننده مناسب کرده است.

4 بهترین روغن گیاهی برای تمیز کردن

اگرچه ممکن است عطر و بوی روغنهای اساسی خاصی را دوست داشته باشید، اما همه آنها دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی نیستند که برای پاک کننده موثر نیز لازم است. موارد مناسب شامل :

ساخت یک تمیز کننده چند منظوره

از محبوبیت تمیزکننده های چند منظوره حتما خبر دارید و میدانید که این پاک کننده ها به دلیل توانایی بالا در تمیز کردن لک به صورت گسترده استفاده می شوند اما بهتر است از چندمنظوره ی گیاهی هم استفاده کنیم. برای داشتن یک پاک کننده چند منظوره طبیعی باید 10 قطره از روغن درخت چای را با نصف فنجان سرکه سفید و 3 فنجان آب مخلوط کرده و در محل مورد نظر استفاده کنید.

روغن درخت چای

این روغن یک ضد میکروب طبیعی است و هم ضد قارچ است که این ویژگی اش باعث می شود در برابر کپک موثر عمل کند.

تمیز کردن حمام

برای استفاده از این روغن در تمیزکاری حمام لازم است مخلوط ساده ای از 10 قطره روغن درخت چای و آب را تهیه کرده و به روش سطوح مختلف مثل شیرآلات اسپری کنید. اگر آلودگی در حمام زیاد است میتوانید سرکه را نیز به این ترکیب بیافزایید.

تمیز کردن حمام

ضدعفونی کردن دوش حمام

دوش حمام را هرچند وقت یکبار باید ضدعفونی کنید اما برای این کار لازم نیست از شوینده های شیمیایی استفاده کنید، میتوانید 20 قطره عصاره درخت چای را با 2 قاشق چای خوری صابون مایع و 2 فنجان سرکه ترجیحا سفید ترکیب و روی دوش حمام بریزید.

برق انداختن سینک ظرفشویی

مقداری از روغن درخت چای را با آب گرم ترکیب کنید سپس مقداری جوش شیرین را روی سطح مورد نظر سینک بپاشید، حالا ترکیب آب گرم و روغن درخت چای را روی سطح پوشیده از جوش شیرین اسپری کرده و با اسکاچ مناسب تمام سطح را تمیز کرده و در انتها آبکشی کنید.

 سینک ظرفشویی

روغن لیمو

لیموها خود پاک کننده های طبیعی مفیدی هستند، بنابراین منطقی است که روغنش که معمولاً با لیمو پرس سرد تهیه می شود، در این لیست قرار گیرد. از روغن لیمو میتوانید در موراد زیر استفاده کنید :

تمیز کردن چرم و چوب

از روغن لیمو برای تمیزکردن چرم و چوب می توانید استفاده کنید، برای این کار 15 قطره از عصاره لیمو را با مقداری روغن زیتون و سرکه سفید مخلوط کرده و آن را روی سطح چرمی یا چوبی مورد نظرتان استفاده کنید.

تمیز کردن مایکروویو

کاسه ای حاوی آب و 5 قطره روغن لیمو را داخل مایکروویو گذاشته و برای چند دقیقه آن را روشن کنید. پس از اتمام مدت زمان مشخص شده کاسه را با احتیاط برداشته و فضای داخل آن را پاک کنید.

تمیز کردن مایکروویو 

رفع باقی مانده چسبنده غذاها

برای این منظور چند قطره از عصاره لیمو را روی محل مورد نظر ریخته و کامل روی قسمت های مورد نظر بمالید و پس از چند دقیقه با یک دستمال کاغذی سطح مورد نظر را پاک کنید.

رفع بوی نامطبوع یخچال

برای این کار کافیست چند قطره از روغن لیمو را روی مقداری پنبه ریخته و آن را در بالاترین طبقه ی بخچال قرار دهید تا بوی نامطبوع به طور کامل رفع شود.

 تمیز کردن یخچال

ضدعفونی کردن فضای یخچال

چنانچه حس می کنید یخچال شما نیاز به ضدعفونی و تمیز دن به شکلی متفاوت دارد کافیست داخل ظرفی شیشه ای، یک فنجان جوش شیرین ریخته و با 4 تا 5 قطره روغن درخت چای مخلوط کرده و آن را یا یک پارچه مربعی شکل پوشانده و داخل یخچال قرار دهید تا بدون هیچ زحمتی فضای داخل یخچال تان پاکسازی شود.

ترو تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مقداری جوش شیرین همراه با 7 قطره روغن لیمو روی سطح داخلی ماشین ظرفشویی بپاشید و سپس بدون آنکه ظرفی داخل آن قرار گیرد روشنش کنید تا برای دقایقی با این ترکیب کار کرده و فضای داخل آن پاکسازی شود.

 تمیز کردن ماشین ظرفشویی

روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس علاوه بر اینکه در معطر سازی بسیار خارق العاده است، دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی است و از آن به روش زیر می توانید در تمیزکاری استفاده کنید.

تمیز کردن فرش

10 قطره روغن اسطوخودوس را به مقداری جوش شیرین اضافه کرده و روی فرض مورد نظر اسپری کنید. اجازه دهید 30 دقیقه در همان حالت باقی بماند، پس از نیم ساعت با جاروبرقی ترکیب را از روی فرش تمیز کنید. این تکنیک روش مناسبی است برای رفع بوی بد فرش و بخشیدن ظاهری تازه تر به آن.

پاک کردن استیکر و برچسب ها

برای تمیز کردن برچسب های مزاحم کافیست چند قطره روغن اسطوخودوس را روی محل مورد نظر اعمال کرده و در عرض چند دقیقه به هدف خود برسید.

 روغن ضدعفونی کننده

روغن نعناع تند یا نعناع فلفلی

روغن نعناع فلفلی خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد، بنابراین یک افزودنی خارق العاده برای هر پاک کننده خانگی است. بعلاوه روغن نعناع فلفلی می تواند از وجود آفات و جوندگان در خانه ی شما جلوگیری کند.

دفع حشرات و آفات

برای پاکسازی خانه ی خود از حشرات و جوندگان میتوانید 10-15 قطره از روغن نعناع فلفلی را با یک فنجان آب ترکیب و در نواحی مختلف همچون شکاف و ترک های گوشه کنار خانه اسپری کنید.

فوت و فن فوق العاده بی نظیر تمیزکاری خانه با روغن های گیاهی

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی