فواید ابراز احساسات
ابراز احساسات بدون داشتن توقع به بهبود روابط کمک بسیار زیادی می کند، همچنین ابراز احساسات برای سلامت جسم و روح نیز فواید فراوانی دارد.

معجزه ابراز احساسات برای سلامت جسم و روح

اصطلاح "صداقت بهترین سیاست است" معمولاً به عنوان راهکار بسیار عالی در روابط پیشنهاد می شود. دروغگویی و صداقت نداشتن، معمولاً عامل بی اعتمادی و ناامنی در هر رابطه ای است و فرقی ندارد که این دروغگویی در نهایت کشف شود یا خیر. ابراز احساسات به شکل واضح و بدون توقع به رشد شخصیتی و سالم نگه داشتن روابط کاری و روابط شخصی بسیار کمک می کند.

افزایش آگاهی از خود

ابراز کردن احساسات یکی از راه های نشان دادن شخصیت خود است. انسان ها موجودات کلامی هستند و هنگامی که از قدرت کلام برای بیان کردن احساسات استفاده کنند، می توانند آن ها را بهتر بفهمند. شنیدن کلمات به افراد کمک می کند تا احساسات دیگران را نیز متوجه شوند. به اشتراک گذاشتن احساسات با دیگران به شخص کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به خودش داشته باشد. معمولاً فرد شنونده می تواند در این مسیر بازتاب خوبی برای احساسات و عواطف ابراز شده داشته باشد.

ابراز احساسات

بهبود روابط

هنگامی که احساسات به اشتراک گذاشته می شوند، افرادی که ارتباط برقرار می کنند نزدیکی بیشتری را با یکدیگر احساس می کنند. فرد شنونده از اینکه این اطلاعات را از فرد مقابل دریافت می کند، احساس خوبی پیدا کرده و او هم داوطلب می شود تا احساساتش را به اشتراک بگذارد. در نتیجه این رابطه دیگر گفت و گوی مصنوعی ندارد اما در مقابل هنگامی که این رابطه دیالوگ های مصنوعی و بی احساس داشته باشد و احساسات به اشتراک گذاشته نشوند، کمبود صمیمیت رخ می دهد و دیگر رابطه عمیق نمی شود، احساسات در درون افراد باقی می ماند و بیان نمی شود اما زمانی که این احساسات به اشتراک گذاشته شود، اعتماد بین دو نفر افزایش پیدا می کند.

ابراز احساسات چیست

احساس بهتر نسبت به خود

یک اصطلاح قدیمی وجود دارد که " احساسات بیان نشده هرگز نمی میرند". این اصطلاح درست است اما زمانی که شما احساساتتان را بیان نکنید، چگونه باید توجه داشته باشید که آن احساس بمیرد یا زنده بماند.

بلکه باید سعی کنید شفاف سازی کنید. هنگامی که احساسات ابراز شود، شخص مقابل آن ها را بهتر درک می کند و به یک آرامش ذهنی دوطرفه می رسد. این احساسات باید از یک راه ملایم ابراز شود. البته گاهی اوقات ممکن است تاثیر منفی هم داشته باشد اما به هرحال باعث می شود که شما از شجاعت خودتان لذت ببرید.

نشان دادن احساسات به شکل صحیح، قطعاً نتیجه مثبتی در مورد خودتان در پی خواهد داشت. اگر فرد قابل اعتمادی دور و برتان نیست که با او احساستتان را به اشتراک بگذارید، می توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

ابراز احساسات عاشقانه

فواید فیزیولوژیکی و بهبود سیستم ایمنی بدن

قطعاً می دانید که روح و جسم با یکدیگر ارتباط دارند. در بخش های قبلی نمناک خواندید که استرس ممکن است شما را با بی خوابی، سردرد، مشکلات گوارشی، و کاهش قدرت سیستم ایمنی مواجه کند. در نتیجه خطر ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا یا حتی مشکلات جدی تر نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پزشکان در این شرایط ورزش را به عنوان یک راهکار کاهش دهنده استرس معرفی می کنند زیرا ورزش باعث آزاد شدن اندورفین در مغز شده و باعث می شود که شما نسبت به خودتان حس بهتری داشته باشید.

روانشناسان هم اظهار کرده اند که ورزش باعث کاهش خشم و عصبانیت خواهد شد. همچنین باعث می شود که شما بدون استرس و ترس احساسات خود را بیان کنید که قطعاً اثر آرامش بخشی روی زندگی تان خواهد گذاشت.

مزایای ابراز احساسات

ابراز احساسات برای پیروزی و موفقیت

به چند روش میتوانید با ابراز احساسات خود از مرز بحران و برخی مشکلات روانی عبور کنید، روش هایی که در ادامه خواهید خواند.

پیشنهاد نخست :

شما باید هیجان و احساساتتان را از هم تشخیص دهید و احساس یا احساسات بشناسید تا هیجاناتی مانند خشم و ترس جایگزین احساس شما نشوند.

پیشنهاد دوم :

هرگز عواطف و احساسات خود را انکار نکنید و نادیده نگیرید و احساسات خود را بپذیرید تا درگیر رفتارهای معیوب و اشتغال های ذهنی نشوید و از بحران عبور کنید.

پیشنهاد آخر :

احساسات خود را برای رد شدن از بحران ابراز کنید. زمان بروز احساسات به جای تخلیه آنها و انجام رفتارهایی مانند پرخاشگری، گریه های متوالی احساسات خود را بیان کرده و بگویید من از این موضوع عمیقاً ناراحت هستم. برای بیان احساسات از سرزنش و نیش و کنایه بپرهیزید و مستقیم راجع به موضوع صحبت نمایید. از این روش نه تنها برای بروز احساسات منفی، استفاده کنید بلکه احساسات مثبت را نیز به زبان بیاورید تا روابطتان با دیگران بهبود یابد.

فواید باورنکردنی ابراز احساسات

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی