لیفت و لمینت مژه
لیفت و لمینت مژه روشی جدید برای بلند کردن و حالت دادن به مژه ها است که باعث تقویت مژه ها نیز می شود.

لیفت و لمینت مژه چیست و چگونه برای چه افرادی انجام می شود؟ 

لمینت و لیفت مژه روشی بسیار خوب برای بلندتر کردن و حالت دادن به مژه ها است. این متدها برای درمان مژه های کم پشت و بی حالت است که علاوه بر سالم کردن مژه ها، آن ها را بلند، پرپشت و خوش فرم می کند. هرچه مژه ها بلندتر و ضخیم تر باشد زیبایی بیشتری به صورت می دهد. در واقع لیفت یک عمل درمانی برای مژه ها است که عوارض بسیار کمی دارد و اگر با مواد خوب و طبیعی انجام شود موجب تقویت مژه ها می شود.
لمینت مژه

تفاوت لیفت و لمینت مژه 

شباهت نام این دو روش موجب شده است که خیلی از افراد کارآیی آنها را اشتباه بگیرند. البته شباهت کار آنها در بالا کشیدن مژه ها است اما روش لیفت یا فرمژه، برای پرپشت کردن و خوش فرم کردن استفاده می شود. لیفت مژه عوارض روش اکستنشن را ندارد.لمینت مژه گزینه خوبی برای افرادی است که دوست ندارند مژه های فر داشته باشند و تنها ضخامت و بلندی مژه ها برای آنها مهم است. در صورت تمایل به استفاده از هر دو روش، باید در ابتدا لیفت مژه را انجام دهید و پس از 2 روز ، لمینت مژه. هرگز دو روش را در یک زمان انجام ندهید. علاوه بر این همان طور که در دنیای مد نمناک گفته ایم اگر از قبل لمینت مژه انجام داده اید، امکان لیفت را ندارید چرا که مواد لمینت، مژه را خشک می کند و ترکیب آن با مواد لیفت باعث از بین رفتن لمینت مژه خواهد شد. 

ماندگاری روش لیفت و لمینت مژه 

پس از انجام لیفت مژه تا 24 ساعت از شستن مژه ها خودداری کنید تا مواد کراتین به طور کامل در مژه ها نفوذ کند به همین دلیل آب و حتی اشک صدمات جبران ناپذیری در پی دارد. 

لیفت مژه روشی دائمی نیس و نیاز به تکرار دارد. در افراد مختلف، ماندگاری روش لیفت مژه متفاوت است، اما به طور معمول تا 2 الی 3 خواهد ماند. لمینت مژه 3 هفته تا 2 ماه ماندگاری دارد. 

لیفت مژه 

لیفت مژه یک گزینه خوب برای پرپشتی و تقویت مژه با مواد طبیعی(کراتین،مکمل ویتامین) است به طور کلی این روش برای خوش فرم کردن، حالت دادن و رنگ با مواد است. در این روش مژه ها از پایه فر می شوند بنابراین بلندتر دیده می شوند. همه افراد حتی خانم های باردار و شیرده می توانند از روش لیفت مژه استفاده کنند. 

جزئیات و مراحل انجام لیفت مژه 

پس از تمیز نمودن مژه ها، یک پوشش سلیکونی بالای مژه روی پلک قرار گرفته و مژه ها با چسب خاصی به این پوشش می چسبند. این چسب تقریبا شبیه به چسب هایی است که برای چسباندن مژه مصنوعی استفاده می شود. سپس با استفاده از شانه مخصوص ، تارهای مژه در جای خود قرار می گیرند. بعد از آن از یک محلول بی ضرر برای مژه و چشم ، برای حالت دادن مژه استفاده می کنند تا به مدت 6 الی 12 دقیقه بر روی مژه ها باقی بماند. این محلول یا لوسیون خاصیت حالت دهنده و نرم کنندگی دارد.

مقدار زمان ماندن محلول لیفت مژه 

مقدار زمان ماندن محلول بستگی به جنس مژه ها دارد مثلا اگر مژه ها زود حالت بگیرند، لوسیون مدت کمتری باید روی مژه ها بماند. تکرار دوابره این مراحل باعث حالت گرفتن مژه ها می شود. سپس از لوسیون فیکس استفاده می شود تا مژه ها در همان حالت و ثابت باقی بمانند. در برخی مواقع برای تقویت مژه ها از لوسیونهای دیگر استفاده می شود مانند لوسیون های حاوی انواع ویتامین ها، کراتین، آلوئه ورا و روغن های تقویت کننده. 
تمام این مراحل یک ساعت زمان نیاز دارد. ماندگاری لیفت 2تا 3 ماه است که بعد از این زمان می توان دوباره لیفت مژه را تکرار کرد. برخی از افراد زودتر و برخی دیگر دیرتر از این زمان نیاز به تمدید لیفت دارند که به سیکل رشد مژه هر فرد بستگی دارد. 

مزایای لیفت مژه

 •  روش طبیعی برای پر پشتی و محکم شدن مژه ها
 •  نداشتن عوارضی مانند خشک شدن مژه و ریزش مژه
 •  شیمیایی نبودن

مراقبت های بعد از لیفت مژه 

24 ساعت اولیه پس از لیفت مژه بسیار مهم است و نیاز به مراقبت دارد. در این مد نباید از ریمل استفاده کرد. همچنین از خیس کردن و حتی رسیدن بخار به مژه یا هر نوع رطوبت دیگر، خودداری شود. پس از این زمان نیاز به مراقبت ندارد و برای تقویت مژه های خود می توانید از انواع روغن ها و سرم های مراقبتی استفاده کنید. 
چند بار می توان لیفت مژه انجام داد؟ 
متد لیفت مژه روش دائمی نیست برای رسیدن به نتیجه دلخواه، نیاز به تکرار دارد. ماندگاری این روش در افراد مختلف تفاوت دارد اما به طور معمول 2 تا 3 ماه است که بعد از آن فرد باید دوباره لیفت مژه انجام دهد. بنابراین تا زمانی که اثر آن بر روی مژه ها است، تاثیر آن را می توان بر روی مژه ها مشاهده کرد، اما پس از آن، مژه ها به حالت اولیه بر می گردند.
لمینت مژه در خانه

لمینت مژه 

ضخیم کردن و رنگ کردن مژه بعد از لیفت، لیمنت نامیده می شود. همچنین از کراتین و مکمل های ویتامین برای تقویت و ویتامینه کردن مژه ها استفاده می شود.
5 مرحله در لمینت برای حالت دادن به مژه های صاف و بی حالت وجود دارد: 
1- پاکسازی کامل مژه با پروتئین و آماده سازی مژه بوسیله تقویت کننده ها 
2- افزایش طول و خمیده کردن مژه 
3- پر کردن ساقه با کراتین 
4- رنگ امیزی مژه با رنگدانه 
5- فیکس تقویت مژه با سرم 

مراحل انجام لمینت مژه 

مراحل لمینت مژه دقیقا مشابه لیفت مژه داست اما در مرحله آخر، مژه ها رنگ می شود. به طور کلی لمینت حالت کامل لیفت مژه است. در آخرین مرحله از لمینت برای تقویت و ضخیم کردن مژه ها از بوتاکس یا سایر محصولات استفاده می شود. 
مواد مورد استفاده در لمینت دارای مواد معدنی و ویتامین ها است که موجب تقویت مژه می شوند. در نهایت، با افزودن کراتین به مژه ها پوشش سیلیکونی برداشته می شود. 
برای انجام لمینت مژه نیز حدودا یک ساعت زمان نیاز است و ماندگاری آن تا 12 هفته میباشد. البته تنها تا زمان رشد مژه ها، نتایج لمینت قابل مشاهده می باشد اما برای دستیابی به نتیجه بهتر ، لمینت مژه را حدودا 4 تا 6 هفته بعد، تکرار کنید. 

نکات مهم قبل و بعد از انجام لمینت مژه 

یکی از راه های کاهش عوارض لیفت و لمینت مژه، توجه به مراقبت های قبل و بعد از لمینت مژه می باشد. بنابراین برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید این مراقبت ها را به دقت انجام دهید. 
در صورت داشتن التهاب در چشم و نواحی اطراف آن قبل از شروع فرآیند لمینت مژه، باید تا رفع کامل التهاب صبر کنید و انجام آن را به روزی دیگر موکول کنید. 
اگر پوست شما حساس و یا اگزما دارد برای جلوگیری از عوارضی مانند تحریک پوست پلک و التهاب باید از انجام آن صرفه نظر کنید. 
اگر مژه های خیلی کوتاهی دارید نباید لمینت مژه انجام دهید زیرا زیرا مژه ها در آینده آنها در جهات مختلف خم شده و فشار می آورند. 
در 24 ساعت اول از برخورد مایعات با مژه ها جلوگیری شود. معمولا توصیه می کنند تا یک هفته بعد از لمینت مژه، به سونا نروید. 
همیشه قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید. 
در انتخاب لوازم آرایشی چشم و محافظ پوست دقت کنید و حتما از لوازم با کیفیت بالا و با تاریخ مصرف مجاز استفاده نمائید. 
در تابستان از چشم خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید زیرا ممکن است اشعه فرابنفش کیفیت مژه ها را پایین آورد. 
بعد از لمینت مژه بهتر است به مژه های خود دست نزنید و با آنها بازی نکنید. 

مزایای لمینت مژه 

 •  تقویت مژه برای بلند شدن فر شدن مشکی شدن مژهای اصلیتان با استفاده از مواد درجه یک آمریکایی.
 •  هیچ گونه چسب و مژه اضافی به مژه ها اضافه نمی شود و حالت طبیعی دارد.
 •  هر ماه نیاز به ترمیم ندارد و هر سه ماه یکبار دوباره گذاشته می شود.
 •  گزینه مناسب برای مژهای صاف
 •  نقش درمانی لمینت مژه به جزء زیبا و طبیعی بودن آن 

تفاوت لیفت و لمینت مژه با اکستنشن مژه 

 •  در لمینت و لیفت، مژه را مانند زمانی که ریمل زده شده بصورت طبیعی بلند می کنیم ولی در اکستنشن مژه آن را با تار مصنوعی از جنس مو لابه لای مژه قرار می دهند.
 •  عدم نفوذ مواد کراتین و مکمل های ویتامینی کاملا ارگانیک که در لیفت مژه استفاده می شود به داخل مژه ، این مواد باعث تقویت مژه ها می شود.
 •  قرار نگرفتن چسب و مواد خارجی روی مژه
 •  لیفت مژه یک روش درمانی محسوب میشود و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

تفاوت اکستنشن مژه

نحوه لمینت مژه ها در منزل 

قبل از انجام لمینت، مواد مورد نیاز را از مراکز مجاز خریداری کنید و از سلامت بودن و استاندارد بودن آنها مطمئن شوید. همچنین به تاریخ انقای آنها دقت نمائید. 

لمینت با ژلاتین 

لمینت با استفاده از ژلاتین مخصوص مو و مژه، یک روش ایمن و بدون ضرر است که ایجاد آلرژی نمی کند. این روش برای خانم های باردار نیز مناسب است و تقریبا 40 دقیقه زمان نیاز دارد. 
مواد مورد نیاز :
 • ژلاتین  15گرم
 • آب 50 میلی لیتر
 • بالم مو 2 قاشق غذا خوری
روش انجام لمینت : 
دست و صورت مخصوصا چشمان خود را با یک شوینده ملایم کاملا شسته و تمیز کنید تا هیچ گونه چربی یا مواد آرایشی روی آنها باقی نماند. 
ژلاتین ها را درون آب ریخته و کمی روی حرارت ملایم قرار دهید تا کاملا حل شوند و در بالم بریزید. 
پس از چرب و مرطوب کردن اطراف چشمان با کرم ، پد سیلیکونی را در زیر پلک پایین قرار دهید 
ژلاتین حل شده را به مژه ها بزنید و پس از 5 دقیقه با آب گرم شستشو دهید. 

لمینت با کراتین 

در این روش نیاز به فردی دیگر برای کمک دارید زیرا به تنهایی نمی توانید انجام دهید. 
موادی مورد نیاز
 • کراتین
 • سرم سفت کننده مژه ها
 • روغن مرطوب کننده
 • رنگدانه
روش انجام لمینت: 
دست و صورت مخصوصا چشمان خود را با یک شوینده ملایم کاملا شسته و تمیز کنید تا هیچ گونه چربی یا مواد آرایشی روی آنها باقی نماند. با یک کرم نرم کننده، اطراف چشمان خود را کمی چرب کنید و پد سیلیکونی را در زیر پلک پایین و بالای پلک بالا قرار دهید و خوب فیکس کنید. 

 به مژه ها سرم سفت کننده مژه زده و اجازه دهید تا خشک شود.

 یک قلمو را پس ا ز آغشته کردن به رنگ به مژه های خود بزنید. توسط یک شانه کوچک مژه ها را به خوبی شانه بزنید تا کاملا رنگ بگیرند.

رنگ را از موی مژه ها پاک کرده و سرم کراتین را به تمام مژه ها بمالید.

برای جذب بهتر کراتین توسط مژه ها، بهتر است کمی روغن هم به مژه ها بزنید.

مژه ها را به آرامی شانه زده و برای چند دقیقه صبر کنید. مژه ها را کاملا پاک کرده و با آب گرم به خوبی شستشو دهید. 

نکته:
اگر از ریمل پس از لمینت استفاده نکنید، ماندگاری آن را افزایش خواهید داد.

آیا لیفت و لمینت مژه نماز دارد ؟ 

در پاسخ به سوالات شما در این رابطه در دنیای مد نمناک لازم دانستیم به این موضوع اشاره ای داشته باشیم.، لیفت مژه در شرع هیچ مشکلی برای انجام وضو و غسل به وجود نمی آورد زیرا دین اسلام هر ماده اضافی که بر روی اعضای مختلف بدن در هنگام وضو قرار بگیرد به طوریکه امکان رسیدن آب به محل وجود نداشته باشد وضو و غسل را باطل می داند و در صورتی که شخص برای از بین بردن این مانع به مشقت افتاده و یا عملا غیر ممکن باشد، باید وضو جبیره ای بگیرد. اما در لیفت مژه هیچ ماده ای به صورت مانع بر روی مژه های فرد قرار نمی گیرد. 

لمینت برای چه افرادی مناسب است ؟ 

افراد دارای مژه های صاف که تمایل به داشتن مژه های پرپشت و فر دارند 
افرادی که از لیفت مژه و فرمژه های کوتاه مدت استفاده کرده اند اما کارایی لازم را نداشته اند. 
افرادی که چشمان پف دار و سنگین دارند و از حالت آنها راضی نیستند با بلند و پرپشت کردن مژه ها این علائم را کمتر نشان می دهند. 
افرادی که چهره و مژه های آراسته را دوست دارند و اما تمایل و فرصت ریمل زدن در هر روز را ندارند 
موارد آسیب زا در هنگام انجام لمینت مژه که منجر به بروز عوارض می گردد :
1. قرار دادن مواد بر روی مژه ها بیش از مدت زمان مجاز 
2. استفاده از مواد lift و یا perm بر روی کل سطح مژه 
3. تمیز نکردن دقیق مژه ها در مرحله اول 
4. چسباندن نامرتب مژه ها بر روی بیگودی یا انجام اشتباه این کار 
5. به کار بردن مواد فیک ، نامرغوب و بی کیفیت
تقویت مژه ها

عوارض لیفت و لمینت مژه چیست ؟ 

لمینت مژه علاوه بر مزایایی که دارد ، خالی از معایب نیز نیست. از جمله عوارض لیفت و لمینت مژه می توان به موارد زیر اشاره کرد : 
 • امکان ایجاد ناحیه غشاء چشم
 • واکنش آلرژیک پلک به مواد استفاده شده و تورم و قرمزی شدن آن
 • احتمال وارونه شدن موی مژه ها
 • عدم رضایت از نتیجه به لحاظ ساختاری 
افرادی که از قبل سابقه آلرژی دارند به دلیل امکان واکنش آلرژیک در پلک، حتما تست حساسیت را انجام داده بعد برای لمینت مژه اقدام نمایند.
 عوارض لیفت و لمینت مژه اغلب برای افرادی رخ می دهد که توصیه های مراقبتی قبل و بعد از لیفت و لمینت را انجام نداده باشند و یا کار خود را به افراد غیر متخصص که تجربه کافی ندارند سپرده اند. اگر افرادی که کار لیفت و لمینت مژه را انجام می دهند تجربه و مهارت کافی نداشته باشند و یا نکات بهداشتی را رعایت نکنند، به سادگی مشتری خود را با عوارضی مانند التهاب و تورم، کنده شدن و ریزش مژه و یا آسیب به ساختار آنمواجه خواهند ساخت. 
کراتین مژه به عنوان یک ماده مکمل در کنار رنگ مژه است که مخصوص ناحیه اطراف چشم و پلک ساخته شده است. اگر کراتین مژه به دلیل بی احتیاطی یا زیاده خواهی با کراتین مو که ارزانتر است جایگزین شود به چشم آسیب بسیاری وارد می کند همچنین علاوه بر ناسازگاری کراتین مو با ناحیه پلک، به دلیل داشتن مواد خطرناک و سرطان زای فرمالدئید در بهترن حالت حساسیت های شدید ایجاد خواهد کرد. 

برخی از معایب لمینت مژه 

 •  بی نظمی در ساختار مژه ها
 •  واکنش آلرژیک به شکل قرمزی چشم
 •  خارش در غشاء چشم
 •  پوشش مژه
 •  وارونه شدن موی مژه
 • هزینه بالا به دلیل استفاده از مواد گران قیمت
 • برای خانم هایی که در دوران بارداری و شیردهی اند، انجام لمینت مژه ممنوع است.
 • مراجعه چند باره به کلینیک در سال برای تمدید نتایج 
همانطور که ذکر شد د 24 ساعت اول پس از لمینت نباید مژه ها با آب یا حتی یک قطره اشک تماس داشته باشند زیرا مواد کراتین استفاده شده آسیب زیادی به چشم خواهد زد.

لیفت و لمینت مژه چیست ؟ (روش انجام ، مزایا ، معایب ،ماندگاری)

4.528
این مطلب مفید بود ؟253
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/م.ح
وبگردی