تولد
ورم صورت سرطان ریه
سرطان ریه یکی از رایج ترین سرطان ها در دنیاست بنابراین باید برای تشخیص و درمان سریع، علائم اولیه را بشناسید. یکی از علائم هشدار این بیماری روی صورت است.

وقتی ورم صورت، میتواند از علائم سرطان ریه باشد

سرطان ریه دومین سرطان رایج در بینِ مردان و زنان است و علت اصلی مرگ و میر در سر تا سر جهان می باشد. هر سال 230 هزار نفر مبتلا به این بیماری تشخیص داده می‌ شوند و در معرض خطر قرار می گیرند. البته متخصصان گفته اند که تشخیص اولیه تاثیر زیادی روی احتمال زنده ماندن فرد بر اثر این سرطان دارد؛ بنابراین بسیار مهم است که علائم را بشناسیم. مشخصا یک علامت وجود دارد که روی صورت تاثیر می گذارد و اگر متوجه آن شدید، فورا آزمایش سرطان بدهید که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

ممکن است به خاطر سرطان ریه؛ ورم صورت اتفاق بیفتد

زمانی ورم صورت اتفاق می افتد که مایعات در بافت صورت تجمع پیدا می‌ کنند و باعث التهاب و پف صورت می شوند؛‌ البته شاید علت های غیر سرطانی داشته باشد اما گاهی اوقات علامت سرطان ریه است. علت هم این است؛ تومور هایی که داخل بدن ایجاد شده اند، جریان خون را در یک رگ مهم در قسمت بالای بدن مسدود می‌ کنند که این رگ ها مسئول انتقال خون از سر به قسمت بالای قفسه سینه، گردن، دست و قلب می باشند.

هنگامی که این رگ مسدود می شود، وضعیت خطرناک خواهد شد. طبق مطالعات سال 2018 در چنین حالتی سندروم ورید اجوف فوقانی به وجود می‌ آید که علت ایجاد این سندروم هم می تواند سرطان باشد. علائم این سندرم ممکن است که خودش را در مسدود کردن بخشی از رگ یا کل رگ نشان دهد.

ورم صورت سرطان ریه

ورم صورت می تواند علل دیگری هم داشته باشد

درست است که این سندروم به خاطر سرطان ریه اتفاق می‌ افتد و باعث ورم صورت می شود اما ورم صورت می‌ تواند علت های دیگری هم داشته باشد که شامل عفونت باکتریایی، آلرژی، اختلالات هورمونی، سینوزیت و اسیب دیدگی بدن است که شما همیشه باید با پزشک صحبت کنید و شرایط را برایش توضیح دهید.

اگر متوجه شدید که صورت تان به یکباره ورم کرد، حتما باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است علامت آنافیلاکسی هم باشد؛ وضعیتی است که زندگی شما را تهدید می کند و باعث واکنش آلرژیک خواهد شد.

علائم دیگر آنافیلاکسی شامل خارش پوست، کهیر، فشار خون پایین، مشکلات تنفسی، از دست دادن هوشیاری و ضربان قلب بالا است. بعضی از افراد که به این بیماری دچار هستند، ممکن است علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال، دل درد و ورم در بخش دیگر بدن را هم تجربه کنند.

اگر ورم در قسمت های دیگر بدن بود چطور؟

اگر این وضعیت در کل بدن پخش شود، ممکن است به خاطر سرطان‌ های دیگر باشد. سرطان ریه رایج ترین علت این سندروم است اما انواع دیگر سرطان ها هم در صورتی که در قسمت دیگر بدن پخش شوند، می توانند عامل ایجاد این اتفاق باشند.

فضای قفسه سینه بین ریه ها، استخوان سینه و ستون فقرات که شامل قلب و رگ های خونی و غدد لنفاوی می شود، ممکن است در چنین شرایطی درگیر شوند. تومور ها، سرطان سینه، سرطان تیروئید، سرطان پوست، سرطان خون و دیگر سرطان ها هم ممکن است عامل ایجاد چنین وضعیتی باشند.

سرطان

نشانه ی ورم های نگران کننده

اگر ورم صورت بخاطر این سندروم اتفاق افتاده باشد، متوجه می شوید زمانی که دراز می کشید، ورم بدتر می‌ شود که علت آن هم فشار اضافی به رگ های اصلی است که جریان خون را مسدود می‌ کند. بعضی از افراد ممکن است علائم دیگری را هم تجربه کنند که شامل تنگی نفس، سرفه، گرفتگی صدا،‌ درد قفسه سینه، مشکلات بلع، سندروم هورنر، سر درد، سرگیجه، احساس گیجی و سردرگمی می باشد.

هر نوع ورم در صورت، نشانه سرطان ریه است؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی