تولد
چاقی با طب سنتی
به نظر متخصصان طب سنتی وزن می تواند علت بیماری باشد یعنی لاغری بیش از حد و یا افراط در اضافه وزن مستعد بیماری های شدیدی است.

اصول و روش چاقی با طب سنتی 

در طب سنتی این اعتقاد وجود دارد که هرگاه بدن گرایش به لاغری داشته باشد یا در حد افراط دارای اضافه وزن باشد، مستعد بیماری های شدیدی خواهد بود. به همین دلیل باید از لاغری و چاقی زیاد خودداری کرد. به طور کلی افراد لاغر بیش از دیگران دچار بیماری های عفونی و تب می شوند. همچنین مشکلات روحی مانند غم و غصه در این افراد بیشتر قابل مشاهده است. افراد لاغر اگر غذای زیادی نیز بخورند باز هم چاق نمی شوند زیرا بدن باید غذا را بپذیرد تا جذب شود. اگر شما نیز لاغر هستید و تمایل به داشتن که وزن بیشتر دارید می توانید با پیشنهادهای این بخش از تناسب اندام نمناک با محوریت طب سنتی به وزن دلخواه خود برسید. 

علت هایی که مانع افزایش وزن شما می شود  

مشکل در سوخت وساز بدن

گاه وجود اختلال در عملکرد دستگاه گوارش به خصوص اختلال در روند سوخت و ساز و متابولیسم بدن تاثیر بسیاری در کاهش وزن دارد. بروز یک مشکل در دستگاه گوارش یا یکی از اندام های موثر در سوخت و ساز منجر به عدم هضم مناس مواد غذایی می شود. در این حالت شخص نه تنها وزن اضافه نمی کند بلکه روز به روز لاغرتر خواهد شد. به همین دلیل افراد لاغری که به دنبال راهی برای افزایش وزن هستند باید قبل از هر کاری باید از عملکرد سالم دستگاه گوارش خود اطمینان حاصل کنند تا مواد غذایی دریافتی به خوبی جذب بدن آنها شود. 

اخلاط نامناسب در بدن  

هر آنچه که فرد به عنوان مواد غذایی مصرف می کند از نظر طب سنتی، پس از هضم و جذب آن توسط بدن، تبدیل به 4 خلط صفرا، سودا، دم و بلغم می شود. به همین دلیل در صورت مصرف غذا با مواد اولیه سالم و طبیعی، در بدن اخلاط مناسب تولید خواهد شد. در غیر این صورت به اخلاط نامناسب و موذی تبدیل می شوند که از افزایش وزن جلوگیری می کند. 

اگر مواد غذایی بر اساس یک انتخاب بد یا ترکیبی از مواد ناسالم و بی خاصیت باشد، موجب تشکیل اخلاط نامناسب در بدن می شود که توسط بدن جذب نمی شود. این اخلاط از جذب مواد مفید و مغذی توسط بدن جلوگیری می کند، به همین دلیل بدن لاغرتر می شود.

راه های افزایش وزن در طب سنتی

نامناسب بودن حجم غذا  

یکی از دلایلی که مانع از افزایش وزن شما می شود عدم تناسب حجم غذا با میزان فعالیت های روزانه است. متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که اگر حجم غذای مصرفی با فعالیت های روزانه متناسب نباشد ، مانع از رسیدن به وزن ایده آل خواهد شد. البته منظور از فعالیت های روزانه، فقط فعالیت های فیزیکی نمی باشد بلکه، فعالیت های ذهنی و فکری بسیار نیز مانع از افزایش وزن می شوند. مثلا ممکن است فردی که در طول روز فعالیت آنچنانی نداشته و بیشتر ساعات روز را در پشت میز سپری می کند ، اما دارای فکری درگیر و ذهنی شلوغ باشد. این شخص اگر غذای مناسبی مصرف نکند علاوه بر نرسیدن به وزن ایده آل دچار کاهش وزن نیز خواهد شد. 

در طب سنتی گفته می شود که میزان انرژی که بدن برای فعالیت های جسمی و ذهنی مصرف می کند از طریق دریافت و سوخت و ساز مواد غذایی تامین می شود. به همین دلیل اگر شخص متناسب با فعالیت های روزانه، غذا به میزان کافی مصرف نکند، انرژی مورد نیاز بدن او از طریق بافت های بدن تامین خواهد شد که در نهایت منجر به کاهش وزن و لاغری او می شود. 

اعصاب ناآرام  

یکی از علل شایع در بروز لاغری افراد، بی اشتهایی عصبی است که در نتیجه انجام کارهای سنگین، پر تنش و پر مسئولیت ایجاد میشود. برخی مواقع خانم ها خانه دار نیز به دلیل تمرکز زیاد بر روی مشکلات خانوادگی در طول روز و هنگام انجام فعالیت های روزانه، نمی توانند که وزن خود را افزایش دهند. 

به نظر متخصصان طب سنتی، استرس و فشارهای عصبی، اندوه و ناراحتی ، اضطراب و ... از دلایل لاغری و کاهش وزن می باشند. زیرا این تنش ها با جلوگیری از جذب مواد غذایی مفید موجب لاغری می شوند. بنابراین پیش از درمان برای افزایش وزن باید به دنبال راههای درمان برای اختلالات عصبی بود. 

دلایل دیگر لاغری و کاهش وزن  

متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که علاوه بر عدم تناسب مواد غذایی با فعالیت های روزانه و عملکر نامناسب دستگاه گوارش، دلایل دیگر نیز مانع از افزایش وزن می شوند که عبارتند از :

 • وجود انگل در دستگاه گوارش . انگل پیش از جذب مواد غذایی توسط بدن ، از آنها تغذیه می کند.
 • افرادی که مبتلا به سوء مزاج سرد هستند بیشتر در معرض لاغری قرار دارند که پیش از هر موردی توسط درمانگران این عارضه بررسی می شود.
 • ابتلا به اسهال موجب کاهش وزن می شود. حفظ ریتم کاهش وزن مکانیسمی است که برای کاهش وزن در افراد چاق مورد استفاده قرار می گیرد.
 • خواب متعادل و مناسب یکی از راههای موثر برای درمان لاغری است. افرادی که برای افزایش وزن و درمان لغری به پزشک مراجعه می کنند باید علاوه بر کنترل و تنظیم ساعات خواب، برنامه ها و فعالیت ها روزانه خود را نیز تنظیم کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری های کبدی یا بیماری هایی که موجب بزرگ شدن طحال می شوند. 

روش های افزاش وزن و چاق شدن در طب سنتی  

تشخیص مزاج خود  

افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند باید مزاج خود را بشناسند، تشخیص اینکه مزاج شما سرد و خشک یا گرم و خشک است حائز اهمیت می باشد. افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند بهتر است علاوه بر محدود کردن مصرف گرمی ها ، حجامت نیز انجام دهند. 

مصرف مواد غذایی چاق کننده  

شیر برنج با عسل، شکر و کره یکی از بهترین غذاها برای چاق شدن است. همچنین شیر و شکر نیز برای افزایش وزن مناسب است. 

افراد لاغری که می خواهند کمی وزن خود را اضافه کنند انجیر خیسانده در عرق انیسون را به مدت دو ماه به طور ناشتا میل کنند. انجیر و انیسونبا باز کردن مجاری جذب، موجب تقویت بدن می شود؛ برای افراد بزرگسال 10 عدد انجیر و برای کودکان 5 عدد مناسب می باشد. 

مصرف کبک،کنجد با شکر، کاهو، گوشت بلدرچین، برنج و نان و غذاهایی غلظت و رطوبت در بدن را افزایش می دهند، همچنین مصرف انار شیرین بعد از غذا موجب افزایش وزن می شود. 

مصرف خاگینه با شیره انگور از ضعف جلوگیری می کند. 

مواد غذایی دیگری نیز مانند انجیر، فرنی، ترکیب از انسون و انجیر، یونجه، کتیرا، سنکنجبین و انار نیز در چاق شدن موثر می باشند. 

افرادی که عادت به مصرف برنج دارند از زیره ، زرشک و زعفران به عنوان مصلح آن استفاده کنند. 

پرندگانی مانند کبک و مرغابی دو بار در هفته مصرف کنید. 

برای افزایش وزن می توان باقلای خرد شده و مغز تخم کدوی شیرین را به نرمی کوبیده و با آب انار شیرین و روغن بادام مخلوط کرده و مصرف کنید. 

شیر بادام یکی از مواد غذایی مفید برای افزایش وزن است. برای تهیه آن باید بادام را پوست گرفته و به همراه مقداری شیر در مخلوط کن ریخته و سپس مصرف کنید. 

مغز گردو با پنیر یا مغز بادام شیرین و فندق برای افزایش وزن و چاقی بسیار مفید است. 

مقداری نخود را در شیر خیس کنید تا شیر را جذب کند. سپس آن را خشک کنید. 80 گرم از این نخود را با 40 گرم ( برنج، جو، گندم و نان خشک) مخلوط کنید. این ترکیب را به همراه شیر مانند حریره آماده کنید. 

استفاده از ترکیب عسل، آب و مقداری لیموترش برای چاق شدن موثر است.

عسل

مواد غذایی دیگری که می توان برای افزایش وزن مصرف نمود :  

ورزش ملایم  

ورزش و فعالیت های سخت موجب کاهش وزن می شود اما تمرینهای ورزشی ملایم صبحگاهی بدن را چاق می کند. علاوه بر این خوردن غذا بعد از ورزش ملایم باعث جذب مواد غذایی در بافت بدن می شود. 

بو درمانی  

استفاده و استشمام بوهای خوش، ضعف بدن را از بین می برد و موجب تقویت قلب می شود. در نتیجه با گردش خون مناسب در بدن، اشتها بیشتر می شود. 

روش صحیح استحمام  

افراد لاغر بهتر است با آب های معدنی و گرم استحمام کنند زیرا آب گرم و معتدل باعث انتقال مواد ضروری به عضلات می شود. علاوه بر این ماساژ بدن با روغن های گیاهی که طبیعت مرطوبی دارند مانند روغن بنفشه یا زیتون موجب چاق شدن می شود. آب خیلی گرم در زمان استحمام، موجب تحلیل بدن و لاغری می شود، اما استحمام با آب نیم گرم موجب افزایش بدن می شود. 

داروهای طب سنتی برای افزایش وزن  

ترکیب ﺑﺮگ ﺷﻨﺒﻠﯿﻠﻪ ﺑﺎ آرد ﮔﻨﺪم، عسل و شکر برای چاق شدن بسیار مناسب است. 

مصرف مداوم یونجه با شکر، معده را برای دریافت و هضم مواد غذایی بیشتری آماده می کند. 

مصرف غذاهایی که باعث پاکسازی و تمیز شدن خون می شوند.

برای چاق شدن، 15 گرم زﻧﯿﺎن و 15 گرم ﺑﺎدﯾﺎن رومی را در 400 ﮔﺮم ﺷﯿﺮ و 35 ﮔﺮم ﻗﻨﺪ ترکیب کرده و میل کنید. گیاهه بادیان باعث افزایش اشتها می شود، علاوه بر این مقوی، محرک معده و روده، ضد نفخ و ضد اسپاسم نیز می باشد که می توان برای افزایش وزن و چاقی به برنامه غذایی اضافه کرد.

ﺑﺎدﯾﺎن رومی

صبحانه های چاق کننده

نهار و شام های چاق کننده 

 • کباب بره + دوغ تازه
 • حلیم (لوبیا + گندم + جو)
 • جوجه کباب خروس
 • گوشت بزغاله و ماهی تازه
 • بره بریان
 • شکمبه گاو و گوسفند
 • نخود آب
 • آش با گوشت فراوان
 • سوپ معتدل (جو + گندم+تره + جعفری+ گشنیز+ هویج+ مرغ محلی)
 • روغن گاو

میوه ها و سبزیجات اشتها آور و چاق کننده: 

 1. توت فرنگی، زردآلو ، موز، انبه، نارگیل، انجیر
 2. کاسنی
 3. بادام شیرین
 4. خشخاش، کتیرا
 5. باقلای پوست کنده
 6. یونجه
 7. سبزی خرفه
 8. لبو
 9. تخم کدو
 10. شبدر
 11. برگ و بذر شنبلیله
 12. کلم قرمز
 13. هندوانه، گرمک، خربزه
 14. کنجد بو داده
 15. دم کرده مرزنجوش

میوه جات

میان وعده های چاق کننده: 

 • عرق یونجه + عسل (نیم ساعت قبل از نهار و شام یک فنجان)

 • انجیر 21 عدد + زیتون 21 عدد در 3-5 وعده غذایی
 • در 3 میان وعده (10 صبح ، ظهر، 4 عصر) خیار بومی تازه3-4 عدد + خرما 5-7 عدد
 • پودر چهار مغز با چلغوزه و عسل
 • کاهو و سکنجبین
 • حلوای مغزها
 • سیب، به و هویج:با حرارت متوسط بپزید سپس مقداری مویز بی هسته به آن اضافه کرده بخورید(صفراوی ها با آبغوره یا آبلیمو میتوانند مصرف کنند)
 • یک عدد موز + خامه طبیعی+ عسل
 • حلوای زردک
 • پنیر + گردو ، آویشن یا مرزه
 • آب هویج و عسل
 • پودر مغز بادام + پودر مغز پسته + زرده تخم مرغ
 • ماء الشعیر طبی 

هشدار:

مثل همیشه بخش تناسب اندام نمناک تاکید می کند برای کاهش یا افزایش وزن خود هرگز از داروها و قرص های چاقی و لاغری با نام های مختلف مانند افلاطون، کیمیا، 007 ، بامبو و… استفاده نکنید چرا که منجر به تخریب کبد و کلیه و عوارض جبران ناپذیری خواهند شد. داروهای افزایش وزن موجود در عطاری ها دارای کورتون هستند که با افزایش آب بدن، فرد را مستعد بیماری های مختلف می کند.

چاقی با طب سنتی با نسخه ها و روش های فوق العاده

4.5159
این مطلب مفید بود ؟14217
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی