ترس از خون و غش کردن

علل فوبیا و ترس از خون و غش کردن با دیدن خون + درمان

کد مطلب : 70921تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
آیا می دانید ترس از خون یا خون هراسی چه دلایلی دارد و علت غش کردن برخی افراد با دیدن خون چیست؟ چندین راه برای پیشگیری و درمان این موضوع وجود دارد.

آیا با دیدن خون از حال میروید؟ علت ترس از خون چیست؟

در حال آماده کردن شام هستید و دستتان را میبرید، یا بینی کودک شما خونریزی میکند، یا شاید خون را در یک نمایش تلویزیونی دیده و بلافاصله احساس سرگیجه، تهوع و تعریق کرده چهره تان سفید شده و به زمین می افتید.

اگر شما یکی از 2 تا 4 درصد از جمعیتی هستید که با دیدن خون از هوش می روید، پس می دانید که این پدیده تا چه حد میتواند آزاردهنده، ناخوشایند یا به طرز جدی خطرناک باشد پس بهتر است با مطالعه دقیق ادامه این بخش از سلامت نمناک در این مورد بیشتر بدانید.

ترس از خون و زخم

ترس از خون یا خون هراسی چیست؟

از هوش رفتن بر اثر دیدن خون به عنوان بخشی از واکنش به ترس از خون محسوب می شود. ما متوجه این نکته شدیم که افرادی که با دیدن خون از حال میروند گرایش به اضطراب بیشتری در آن ها دیده می شود اما درست نمیدانیم که آیا اضطراب منجربه غش کردن می شود یا غش کردن اضطراب را در این افراد برمی انگیزد که به این مسئله ترس از خون یا خون هراسی گفته می شود.

البته من گمان میکنم که ترس ایجاد شده مربوط به صرف مشاهده خون نیست بلکه به احساسی که پس از دیدن آن پیدا میکنند، برمیگردد. ما از نظر بالینی مشاهده کردیم که مردم اغلب در هنگام مشاهده خون خود یا کسانی که برایشان اهمیت دارند از حال میروند و همه ی این ها میتواند یک پاسخ عاطفی به این اتفاق باشد.

ترس از خون یا همان خون هراسی اکثرا ریشه در خانواده دارد و عمدتا به دلیل فعالیت عصبی در بدن به نام واگ بروز می کند. کسانیکه مبتلا به این نوع ترس هستند هنگام برخورد با این عوامل در کسری از ثانیه ضربان قلبشان افت می کند و همین دلیل افت فشار خون و در نتیجه احساس ضعف در آنها می شود.

این در حالی است که در انواع دیگر ترس و فوبیاها، ضربان قلب به شدت افزایش یافته و فشار خون بالا می رود به خاطر همین است که در این مورد از هراس موارد زیادی از غش کردن گزارش شده است.

دلیل ترس از خون و هموفوبیا

دکتر سوزان کرکوران متخصص قلب و عروق میگوید:" ما واقعا نمیدانیم که علت این پدیده یعنی غش کردن دقیقا چه می باشد؟ در حقیقت، رمزی و رازی علمی پشت این حادثه وجود دارد. برای چیزی بسیار رایج است و در ادبیات برای قرن ها وجود داشته ما هنوز هم نمیدانیم که چه اتفاقی می افتد.

این مشکل در افرادی که با دیدن خون از حال میروند ناشی از مشکلی در کنترل فشار خون است و این یعنی که مغز خون کافی را دریافت نمیکند و به زمین می افتید اما این لزوما بدان معنی نمی باشد که افرادی که درگیر این مسئله هستند در زمان های دیگر هم فشار خون دارند این اتفاق فقط در پاسخ به بروز موارد استرس زا رخ میدهد، وقتی ایستاده باشند بدن این افراد برای عوض کردن چرخش خون پاسخ نرمالی نمیدهد.

در واقع ایستادن طولانی مدت یکی از شناخته شده ترین عوامل برای غش کردن است و از دیگر موارد میتوان به گرما، کمبود آب بدن و ناراحتی ناشی از اعتیاد اشاره کرد. برخی از عوامل کم تر شناخته شده اند، از جمله :

  • آمپول ( تزریق یا مشاهده آمپول)
  • سرفه یا عطسه
  • ادرار یا مدفوع
  • بلعیدن
  • تجربه درد
  • کوتاه کردن یا شانه زدن موها

شانه زدن مو

برخی دیگر از انواع از هوش رفتن عاطفی هستند، معمولا در فیلم ها میبینید که بازیگر پس از شنیدن خبر مرگ یکی از اعضای خانواده غش میکند یا برخی افراد اغلب در شرایط عاطفی همچون عروسی و مراسم تدفین غش میکنند، به این دلیل که بدن ما دارای سیستم کار آمدی جهت جبران تغییراتی که در هنگام ایستادن برای ما رخ می دهد است و مغز جریان خون را به اندام فوقانی کاهش میدهد، و پیامی به رگ های خونی در پا و لگن فرستاده می شود مبنی بر تنگ کردن رگ های خونی و انتقال و بازگرداندن آن ها به اندام فوقانی اما وقتی در معرض نور خورشید قرار میگیرید، سیگنال های شیمیایی که رگ های خونی را تنگ تر میکند به اندازه کافی قدرت ندارند و این یعنی خون در اندام های تحتانی حبس می شود سپس احساس ناخوشایندی به شما دست داده و فشار خون به صوت چشمگیری کاهش پیدا میکند و در نهایت به زمین می افتید.

اگرچه ممکن است این اتفاق بنظر وحشتناک برسد اما وقتی غش میکنید مشکل گرانش حل می شود در نتیجه بازرسانی جریان خون به مغز صورت میگیرد.

غش کردن افراد

پیشگیری از غش کردن بر اثر ترس از خون

خوشبختانه عدم شناخت مکانیزم دقیق اینکه چرا از هوش میرویم مبنی بر عدم شناخت راه های پیشگیری از آن نیست اگر احساس کردید که ممکن است از هوش بروید، خوردن 500 میلی لیتر آب ، 20 تا 30 دقیقه قبل از آن میتواند به تنگ کردن عروق خونی کمک نماید، میتوانید در صورت امکان قوز کنید تا خون به مغز رسد.

هرگاه احساس کردید که ممکن است همین حالا از هوش بروید وانمود کنید که چیزی زمین افتاده یا برای بستن بند کفش خود به زمین بنشینید این کاری است که باید انجام دهید. اضطراب میتواند احتمال از هوش رفتن را افزایش دهد زیرا منجر به آزادسازی آدرنالین شده که باعث انتقال خون به پاها می شود.

علل فوبیا و ترس از خون و غش کردن با دیدن خون + درمان

4.3142
این مطلب مفید بود ؟12121
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/آ/ح.ب
برچسب : ترس
2 نظر به ثبت رسیده است
نازنین 1397-07-29
وای خیلی بده منم همینطورم . نمی دونم چیکار کنم
12212
مرضیه1401-12-09
دختر من 8 سالشه با دیدن کوچکترین خراشی روی دستش که کمی درد داشته باشه ویک کوچولو خون بیاد ازحال میره واین خیلی منو عذاب میده خودم نصف عمر میشم
53
وبگردی