ترس از دست دادن همسر
داشتن افکار منفی و ترس از دست دادن همسر می تواند زندگی شما را مختل کند. با توجه به علت ترس ازدست دادن همسر می توانید با روش هایی مناسب بر این ترس غلبه کنید.

بررسی علل و راه حل ترس از دست دادن همسر

افکار مخرب و منفی فرصت تجربه ی اکنون را از آدمی می گیرند و زندگی را با چالش های زیادی روبرو می کنند. ترس از دست دادن جزو افکار منفی و نوعی عذاب روانی خودساخته و یکی از بدترین توهم های ذهن ماست که لذت زندگی را از بین می برد.

اگر دائما فکر از دست دادن همسر در سر دارید، باید بدانید که نام این ترس عشق نیست بلکه دلبستگی با چاشنی نا امنی است. در این بخش از خانواده پلاس نمناک شما را با دلایل ترس از دست دادن همسر و راه مقابله با این نوع ترس آشنا می کنیم.

نشانه های ترس از دست دادن همسر

افرادی که دچار ترس از دست دادن همسر هستند در هر لحظه فکر می کنند که اتفاقی که هنوز رخ نداده است و امکان رخ دادن آن نیز در این لحظه وجود ندارد، اتفاق افتاده و احساس می کنند زندگی بدون همسر امکان پذیر نخواهد بود. این افراد دچار علائم زیر خواهند شد:

 • اضطراب و دلهره
 • افکار غیر منطقی فزاینده
 • احساس ترس رو به رشد و فراگیر
 • علائم جسمی مانند تعریق، ضربان قلب بالا، ناراحتی معده، تنش عضلانی
 • تغییر در الگوی خواب و غذا خوردن
 • حملات احتمالی (قلبی و مغزی)
 • تنها بودن و دوری گزیدن از افراد

اضطراب و دلهره

دلایل ترس از دست دادن همسر

بسیاری از افراد با ترس از دست دادن همسر روبرو هستند. ترس از دست دادن همسر تنها فکر کردن به مرگ همسر نیست بلکه برخی از افراد همیشه این ترس را دارند که همسرشان آنها را به هر دلیلی ترک کند و تنها بمانند. این افراد فکر می کنند به تنهایی قادر به ادامه زندگی نیستند. ترس از دست دادن همسر به دلایل مختلفی بروز می کند که عبارتند از:

مشکلات کودکی

کودکی و رابطه والدین بر کودک تاثیر زیادی بر روی او و زندگی و شخصیتش می گذارد. اگر رابطه فرد در کودکی با والدین خود همراه با اضطراب، نا امنی و ترس از طرد شدن باشد و الگوی دلبستگی ایمن و دوست داشتن بی قید و شرط در کودک شکل نگیرد، این فرد در بزرگسالی و در رابطه عاطفی دچار نا امنی و ترس از طرد شدن خواهد شد.

اعتماد به نفس پایین

یکی از علت هایی که سبب می شود فرد در رابطه عاطفی همیشه ترس از دست دادن را داشته باشد، اعتماد به نفس پایین است. افراد دچار اعتماد به نفس پایین همیشه نگران قضاوت شریک عاطفی بر حرف ها و رفتارشان بوده و همیشه منتظر تایید شدن از طرف او هستند. این افراد حتی زمان صحبت در مورد مسائل روزمره می پرسند:حرف های تکراری ام حوصله ات را سر برد؟

اعتماد به نفس پایین

احساس کافی نبودن

یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود افراد دچار ترس از دست دادن شوند، افکار منفی درباره خود است. این افراد مدام فکر می کنند برای شریک زندگی خود کافی نبوده و جذابیت نداشته و خواستنی نیستند تا طرف مقابل به رابطه اش وفادار بماند.

این افراد به همین خاطر به جستجوو کنکاش پرداخته و به هر چیز یا رفتاری شک می کنند و بعد از متوجه می شوند که شکشان بی دلیل بوده و فقط زندگی را برای خودشان تلخ می کنند.

باور نکردن توانایی ها

افرادی که توانایی خود را باور و خودشان را قبول دارند، اعتماد به نفس کافی داشته و مطمئن هستند که طرف مقابل به خاطرشان در این رابطه می ماند اما افرادی که به خود و توانایی هایشان شک دارند، مطمئن نیستند که شریک زندگیشان کنار آنها بماند، به همین خاطر دچار ترس شده و دست به اقدامات کنترل گر زده و با رفتار های کنترل گرانه طرف مقابل را مجبور به ماندن می کنند.

ترس از ترک همسر

رابطه عاشقانه نافرجام

برخی افراد در زندگی یک رابطه عاشقانه نافرجام را تجربه می کنند و برای جبران کمبود ها و عقده های بر جای مانده از رابطه قبلی، وارد یک رابطه جدید می شوند، بدون آنکه زمان کافی برای گذر از این احساسات نا خوشایند را به خود داده و اعتماد به نفسشان را بازسازی کنند، این افراد در رابطه جدید نیز دچار ترس از دست دادن شده و نمی توانند احساس آرامش داشته باشند و تصور میکنند شریک زندگیشان قرار نیست کنارشان بماند.

ناامنی عاطفی

حس ناامنی و ناپختگی سبب می شود پیوسته به دنبال دانستن نظر دیگران درباره خودتان و دریافت تأیید آنها باشید و رفتاری کنید که باعث می شود فردی آویزان به نظر برسید. افرادی که همیشه بدون همسرشان شاد نیستند و به طرف مقابل می چسبند و همیشه می خواهند با او باشند، بیشتر دچار ترس از دست دادن همسر هستند.

وابستگی به همسر

درمان ترس از دست دادن همسر

چنانچه دچار این مشکل هستید، باید به فکر رفع آن باشید تا بیش از این زندگی شما را دچار آسیب نکند. راه کارهای پیشنهادی روانشناسان که در ادامه ی این بخش از نمناک عنوان شده اند، گزینه های مناسبی است.

 1. اگر شکست عشقی داشته اید باید مشکل را حل کنید و از یک مشاور کمک بگیرید.
 2. افراد دچار ترس از دست دادن همسر شکاک هستند، اگر اینگونه اید، شکتان را فراموش کرده و اصلا به روی همسرتان نیاورید و یا هرگز بدون داشتن دلیل منطقی شکتان را به زبان نیاورید.
 3. اگر همسرتان متوجه شک شما شده است، از او معذرت خواهی نمایید و رفتاری انجام دهید که نشان دهنده اعتماد شما به او باشد.
 4. به یکدیگر بدون قید و شرط محبت کنید تا رابطه دلپذیر شود و دوباره آرامش و اعتماد به زندگی شما بر گردد.
 5. نفس عمیق، یک راه موثر برای کاهش اضطراب و تپش قلب است. پس اگر دچار هراس و اضطراب شده اید، بهتر است در یک موقعیت آرام دراز کشیده یا بنشینید، نفس های عمیق را داخل ریه خود کنید و به آرامی از دهان خارج کنید.
 6. عزت نفس خود را افزایش دهید، استقلال بیشتری کسب کنید و برای زندگی مستقلانه برنامه ریزی کنید.
 7. در زندگی خود هدف و معنا داشته باشید و در تلاش برای رسیدن به آن باشید.

دلیل و علامت ترس از دست دادن همسر+ روش غلبه

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی