کمک های اولیه غش
برای کمک به فردی که غش کرده است چه کارهایی باید انجام دهیم؟ داشتن اطلاعات کافی در رابطه با کمک های اولیه غش، سنکوب و بیهوشی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

کمک های اولیه غش، سنکوب و بیهوشی

غش در صورتی اتفاق می افتد که مغز به طور موقت، منبع خون کافی دریافت نکند که باعث از هوش رفتن می شود. این نوع از دست دادن سطح هوشیاری معمولاً کوتاه است. غش ممکن است هیچ اهمیت پزشکی نداشته باشد یا برعکس؛ علت آن می تواند یک اختلال جدی باشد که اغلب قلب را هم درگیر می کند بنابراین، چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک میخوانید تا زمانی که علائم و نشانه ها برطرف نشود و علت آن مشخص نشود، از دست دادن هوشیاری را به عنوان یک فوریت پزشکی درمان کنید. اگر بیش از یک بار غش کردید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

اگر احساس ضعف می کنید:

دراز بکشید یا بنشینید.

برای کاهش احتمال غش دوباره، خیلی سریع از جای خود بلند نشوید و در صورت نشستن، سر تان را بین زانو ها قرار دهید.

اگر شخص دیگری غش کرده است :

1. علائم گردش خون (تنفس، سرفه یا حرکت) را بررسی کنید. اگر فرد نفس نمی کشد، CPR را شروع کنید. CPR را تا رسیدن کمک یا شروع به نفس کشیدن ادامه دهید.

2. اگر صدمه ای وجود ندارد و فرد در حال نفس کشیدن است، او را به پشت بخوابانید و در صورت امکان پاهای او را از سطح قلب - حدود 12 اینچ (30 سانتی متر) بالا ببرید.

3. راه تنفسی فرد را چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ انسدادی وجود ندارد و آیا نفس می کشد، سرفه و یا حرکت می کند یا خیر.

کمک اولیه غش 

اینها نشانه های گردش مثبت هستند.

4.کمربند ها، یقه یا سایر لباس های سفت را شل کنید.

5.در صورت امکان سعی کنید از کسی که غش می کند محافظت کنید تا زمین نخورد.

6.برای کاهش احتمال غش کردن مجدد، او را خیلی سریع بلند نکنید.

7. اگر او در عرض یک دقیقه به هوش نیامد، با شماره 115 اورژانس تماس بگیرید.

8.اگر فرد در اثر زمین خوردن همراه با ضعف آسیب دید، نسبت به تمام برجستگی، کوفتگی یا بریدگی هوشیار باشید و درمان کنید و خونریزی را با فشار مستقیم کنترل کنید.

9.کمپرس خنک و مرطوبی را بر پیشانی اش اعمال کنید.

 کمک به فرد بیهوش

توجه داشته باشید که:

• هرگز به شخص بیهوش خوراکی ندهید.

• سعی نکنید شخصی را که بیهوش شده است با تکان دادن و سیلی زدن به هوش آورید.

• اگر فرد در هنگام غش دچار آسیب دیدگی شده است، برای هر گونه جراحت ( به عنوان مثال، برجستگی، کوفتگی یا بریدگی ) به همین ترتیب کمک های اولیه را انجام دهید. همچنین خونریزی باید با فشار مستقیم متوقف شود.

کمک های اولیه غش، سنکوب و بیهوشی

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : بیهوشی
وبگردی