تولد
اولین عینک آفتابی جهان
امروزه عینک آفتابی از پرکاربرد ترین وسایل روزانه افراد می باشد اما آیا می دانید اختراع اولین عینک آفتابی در جهان چگونه بوده است؟

تاریخچه ساخت و اختراع اولین عینک آفتابی جهان

امروزه کاربرد عینک آفتابی فراتر از یک اکسسوری است و به بخشی از نیازهای روزانه افراد تبدیل شده است. نور خورشید و اشعه های ماورا بنفش خورشید باعث آسیب های چشمی و آزار چشم می شود، بنابراین استفاده از عینک آفتابی می تواند از چشمان در مقابل نور خورشید محافظت کند، اما آیا می دانید این وسیله بسیار مهم و کاربردی چگونه اختراع شد؟ در ادامه این بخش از گوناگون نمناک مطالبی جالبی را درباره اختراع اولین عینک آفتابی ارائه می کنیم.

اولین عینک آفتابی در قطب شمال یا روم؟

بر اساس تحقیقات تولد اولین عینک آفتابی را به سرزمینهای قطب شمال نسبت می دهند. بازتاب نورخورشید بر سطح برف چشم ساکنان قطب شمال را آزار می داد، بنابراین آنها با برش دادن عاج شیر دریایی و تهیه ورقه از آن و با ایجاد یک شکاف باریک روی ورقه ها و زدن این ورقه ها روی چشمان، از چشم هایشان در برابر تابش شدید آفتاب حفاظت می کردند.

برخی منابع نیز اولین عینک آفتابی را به روم باستان نسبت می دهند و می گویند امپراطور نرو برای تماشای دعوای گلادیاتور ها از سنگ های زمرد جلا داده شده استفاده می کرد.

اولین عینک آفتابی جهان

ساخت اولین عینک تیره در چین

چینی ها پیشرفت خوبی در تولید مدل های جدید عینک در قرن 12 داشته اند و زمانی که روی لنز های دودی کار می کردند، اتفاقات بسیار بزرگی را رقم زدند.

اولین جفت از عینک های تیره در قرن 12 در چین معرفی شدند که فقط مخصوص افراد ثروتمند بود و علت استفاده از آن ها هم این بود که مسئولین سیاسی، احساسات خود را زیر چشمان شان پنهان کنند. قاضیان دادگاه های باستانی چین با استفاده از این عینک‎ ها می توانستند ضمن سؤال از متهم، احساسات خود را پنهان کنند.

اختراع عینک آفتابی با لنزهای رنگی

در اواسط سال 1700 یک بیناسنج لندنی لنز های سبز را مورد آزمایش قرار داد تا بتواند مشکلات بینایی خاصی را برطرف کند. در حقیقت رنگ سبز بهترین رنگ برای محافظت از چشم در برابر اشعه خورشید محسوب می شد. این آزمایش ها مدت زمان زیادی را برای بررسی و تجزیه تحلیل به خودش اختصاص داد تا این که کار به "ادگار الن پو" و "ناتانیل هاتورن " سپرده شد.

در اواخر سال 1700 " آیس کاف " یک بیناسنج انگلیسی رنگ هایی را برای استفاده از عینک ها پیشنهاد داد که می توانست طیف مختلفی از بیماری های بینایی را بهبود ببخشد.

مخترع عینک آفتابی

اختراع اولین عینک آفتابی محافظ در برابر اشعه فرابنفش

لنز های کروک هم در سال 1909 معرفی شدند که یک شیمیدان و فیزیکدان بریتانیایی به نام " ویلیام کروک " این عینک های آفتابی را اختراع کرد که 100% اشعه فرابنفش را مسدود می کردند و همین باعث شد که استفاده از عینک ها دوباره رواج پیدا کند.

مهم ترین پیشرفت تکنولوژی، لنز های پلاریزه ای بود که در سال 1930 معرفی شدند که از تابش شدید اشعه خورشید جلوگیری می کرد و آسیب به چشم را بر اثر اشعه فرابنفش به حداقل می رساند.

ظهور عینک های آفتابی مدرن در قرن 20

حدودا در سال 1920، عینک آفتابی ها محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کردند و طراحی های آن ها روز به روز مدرن تر می شد. عینک ها تا حدی محبوبیت پیدا کرد که جزء ضروریات روزانه برخی از آن ها محسوب می شود.

تا قرن 20 عینک های مدرن امروزی که آن ها را می شناسیم، اختراع نشده بودند. عینک های آفتابی مدرن در ابتدای قرن بیستم ظهور کرد و بیشتر ستاره های هالیوود از آن برای محافظت از چشم هایشان در برابر چراغ های صحنه، استفاده می کردند. همچنین این افراد از عینک برای پنهان کردن قرمزی و التهاب چشم و شناخته نشدنشان در مجامع عمومی استفاده می کردند.

تاریخچه عینک آفتابی

تولید عینک های آفتابی برای استفاده عموم مردم

در سال 1929 " سام فوستر" مدل هایی از عینک ها را در آن زمان به فروش رساند که طرفداران بسیار زیادی داشت و افراد مختلفی برای بهبود ظاهر خود از آن ها استفاده می کردند.

فوستر کمپانی تولید عینک های پلاستیکی را در ماساچوست تاسیس کرد و محصولات زیادی را به فروش رساند و تاسال 1937 در آمریکا بیش از 20 میلیون عینک آفتابی به فروش رسید. کمی بعد از آن؛ اولین دستگاه ذوب پلاستیک اختراع شد که در ساخت این عینک ها تأثیر بسیار زیاد و مثبتی داشت.

عینک های خلبانی

بوش و لامب در کنار یکدیگر در یک کمپانی شروع به تولید عینک های آفتابی برای ارتش کردند که طراحی آن با مدل قبلی فرق داشت و یک برند و مدل جدید از عینک های آفتابی وارد فیلم های سینمایی هم شد.

خلبانان نیروی هوایی ایالات متحده به محافظت از چشم هایشان در برابر تابش های درخشان آفتاب نیاز داشتند، بنابراین 1937عینک آفتابی امروزه مشهور به خلبانی توسط شرکتRay-Ban ایجاد شد که از چشم ها در برابر اشعه های مضر فرابنفش محافظت می کرد. این نوع عینک که در ابتدا برای خلبانان طراحی شده بود، به تدریج وارد عرصه مد شد.

عینک های خلبانی

اولین عینک آفتابی در ایران

اولین عینک آفتابی به ایران با شروع سفرهای برون مرزی ناصرالدین شاه و در دوره قاجاریه وارد شد و می توان گفت ناصرالدین شاه اولین فرد ایرانی بوده که از عینک آفتابی استفاده نمود. در دوران پهلوی استفاده از عینک آفتابی در ایران رواج زیادی پیدا کرد و به غیر از موارد پزشکی در صنعت مد و فشن نیز جای خود را باز کرد.

اختراع و تاریخچه اولین عینک آفتابی در جهان و ایران

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : عینک آفتابی
وبگردی