مصرف امگا سه در شیردهی
پزشکان معمولا مکمل امگا3 را برای خانمهای باردار تجویز می کنند و بعضی ها این ویتامین را تا دوران شیردهی ادامه میدهند اما اطلاعات کافی راجع‌ به این دارو ندارند.

نکات مهم درباره مصرف امگا 3 در دوران شیردهی

پزشکان معمولاً مکمل های مختلفی را برای دوران بارداری توصیه می‌ کنند که بعضی از آن ها ممکن است تا دوران شیردهی هم ادامه داشته باشد. مصرفِ روغن ماهی یا امگا 3 در دوران شیردهی یکی از همین مکمل هایی است که خیلی از پزشکان توصیه می‌ کنند. در این قسمت از نمناک قصد داریم راجع به آن توضیح دهیم.

آیا اشکالی ندارد که در دوران شیردهی امگا 3 استفاده کنیم؟

هم شما و هم کودکتان می توانید از مصرف امگا 3 در دوران شیردهی فواید زیادی به بدن تان برسانید، زیرا روغن ماهی یا اسید چرب امگا 3 توسط شیر مادر جذب می‌ شود و به بچه می رسد. در صورتی که به ماهی یا محصولات ماهی مانند روغن ماهی و امگا 3 آلرژی نداشته باشید، می توانید در این دوران با خیال راحت از این مکمل استفاده کنید.

شیر خوردن نوزاد

امگا 3 چه فوایدی برای فرزندم دارد؟

اسید چرب امگا 3 روی رشد کودک اثر گذار است. در واقع این مواد باعث افزایش سطح مهارت‌ های اجتماعی و ذهنی کودک می‌ شوند، مهارت ‌های زبانی را ارتقا می‌ دهند، سیستم ایمنی و گوارش را تقویت می کنند؛ همچنین از سلامت پوست و بینایی او محافظت خواهد کرد.

اسید چرب ضروری باعث تولید پروستاگلاندین ها می شود که با التهابات در بدن مبارزه کرده، سیستم ایمنی را تقویت می‌ کند، باعث تنظیم رشد کودک می شود، ساختار حسی و نورونی را تقویت کرده؛ بنابراین مصرف آن در دوران شیردهی بسیار مهم است.

فواید امگا 3 برای دوران شیردهی

روغن ماهی حاوی امگا 3 است که برای سلامت قلب مناسب می باشد و یک چربی سالم محسوب می‌ شود. اگر به طور منظم آن را استفاده کنید، با افسردگی مبارزه کرده و باعث بهبود روحیه می شود.

دوز مصرف امگا 3

روغن ماهی هم برای مادر هم برای کودک فواید زیادی دارد اما مصرف بیش از حد آن آسیب زننده است؛ بنابراین باید طبق دوزی که پزشک برایتان تجویز کرد، از آن استفاده کنید که معمولاً بین 300 الی 500 میلی گرم است که البته همه چیز بستگی به این دارد که پزشک چه پیشنهاداتی به شما می کند، زیرا مصرف بیش از حد آن به خاطر این که ویتامین آ و ویتامین دی خیلی زیادی دارد، به کودک آسیب وارد می کند.

قرص امگا3

مراقب این موضوع باشید

بسیار مهم است که شما در دوران بارداری هم از این مکمل استفاده کنید و دستورالعمل‌ های پزشک را در پیش بگیرید اما بعضی از موارد هستند که نباید از امگا 3 استفاده کنید:

  • اگر اختلال مربوط به خونریزی دارید، مصرف امگا 3 وضعیت را بدتر می کند.
  • اگر دیابت یا شاخص گلایسمیک بالا؛ از امگا 3 استفاده نکنید.
  • اگر فشار خونتان پایین است یا مشکلات کلسترول، آسم، بیماری قلبی و بیماری کبدی با سابقه ابتلا به سرطان روده دارید، از این دارو استفاده نکنید.
  • قبل از استفاده از این ماده در دوران شیردهی، از پزشک خود اجازه بگیرید.

مصرف روغن ماهی و امگا 3 در دوران شیردهی مجازه؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : امگا 3 شیردهی
وبگردی