نکات ایمنی سیلاب
سیل یکی از بلاهایی طبیعی است که خطرات بسیار زیادی دارد و امروزه کشور ما زیاد دچار این بلا می شود، پس بهتر است نکات های ایمنی برای مقابله با سیل را بدانید.

نکات ایمنی در هنگام وقوع سیل و سیلاب

سیل، از بلایای طبیعی است که متأسفانه این روزها با بارش باران‌های شدید به راه افتاده و خسارات مالی و جانی فراوانی را هم به بار آورده است. رعایت نکات ایمنی در هنگام وقوع سیل می‌تواند تاثیرات مخرب آن را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. در این بخش از نمناک به شما خواهیم گفت که هنگم سیل و حتی قبل از آن چه کنید و چگونه از جانتان محافظت نمایید.

قبل از وقوع سیل چه کنیم؟

 • به هشدارهای سیل که در رسانه‌ها اعلام می شود، بی توجه نباشید.
 • اطلاعات و آگاهی‌های لازم را از رسانه ها و وسایل ارتباطی و... دریافت کنید.
 • برای زمان وقوع سیل در منبعی آب سالم ذخیره کنید.
 • همواره کیف امدادونجات هلال‌احمر را در منزل آماده داشته باشید.
 • اسناد و مدارک مهم و... را در جعبه‌ای مطمئن قرار دهید.
 • در صورت هشدار منزل را تخلیه کنید.
 • کمی بنزین در باک خودرو داشته باشید.
 • با مرکز هلال‌احمر محل خودتان تماس بگیرید و با مناطق سیل‌خیز آشنا شوید.
 • در طبقات فوقانی ساختمان تابلوی برق را جاسازی کنید.
 • خانواده و اموالتان را در برابر سیل بیمه کنید.
 • از تردد و گشت و گذار در حریم رودخانه و مناطق سیل خیز دوری کنید.
 • از چادر زدن و توقف خودرو در مناطق سیل خیز و مسیر رودخانه ها بپرهیزید.
 • فضاها و مناطق امن اطرافتان را بررسی کنید.

سیل

در هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

چنانچه با وقوع سیل مواجه شدید، اقدامات زیر را انجام دهید:

به هشدارها توجه کنید

به هشدارهای قبل از وقوع سیل توجه کنید و درصورتی‌که دستور تخلیه داده شد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید. هر چه سریعتر منطقه را ترک کنید یا به نقاط مرتفع پناه ببرید.

از آب در حال حرکت دوری کنید

جریان سیل به راحتی می تواند تعادل فرد را برهم بزند و سبب غرق شدن او شود پس هنگام وقوع سیل و پس از آن از آب های در حال حرکت دوری کنید. از جویبارهای به ظاهر آرام دور شوید.

وسایل نقلیه را ترک کنید

سیل می تواند وسایل نقلیه را به حرکت در آورد و واژگون کند، پس وسایل نقلیه مکان امنی در زمان وقوع سیل نیستند، بنابراین وسایل نقلیه را ترک کنید.

سیلاب

به مناطق مرتفع پناه ببرید

اگر سیل اطراف وسیله نقلیه تان را در بر گرفت، خود و همراهانتان وسیله نقلیه را رها و به فکر جانتان باشید و از مسیر سیل دور شده و به مناطق مرتفع پناه ببرید.

از مسیرهای اصلی تردد کنید

هنگام وقوع سیل از وضعیت جاده ها و پل ها اطلاع یابید و از مسیرهای اصلی تردد کنید و به هیچ وجه وارد بیراهه نشده و از روی پل های مناطق آب گرفته عبور نکنید. به‌آرامی رانندگی کنید و مراقب خرابی‌ها و شیب‌های جاده باشید. ترمزها در آب به‌خوبی کار نمی‌کنند پس هنگام رانندگی از دنده‌های سنگین استفاده کنید.

به ساختمان های سست نروید

اگر در خارج از ساختمان (اداری، مسکونی) هستید، خونسرد باشید و به محل‌هایی که امکان فروریختن آن‌ها وجود دارد، نزدیک نشوید.

جریان برق، آب و گاز را قطع کنید

درصورتی‌که مجبور به ترک منزل و محل سکونت خود هستید یا اگر مجبور به ماندن در ساختمان هستید، در هر دو صورت جریان برق، آب و گاز را قطع کنید.

کنتور گاز

به بالاترین نقطه ساختمان پناه ببرید

اگر منزل شما در محاصره سیلاب قرارگرفته است به بالاترین نقطه ساختمان پناه ببرید. مراقب باشید و در صورت اعلام سیلاب به‌سرعت منزل را ترک کنید اما اگر خانه شما در محل مرتفعی است، همان‌جا بمانید.

در منطقه سیل زده با هوشیاری گام بردارید

با احتیاط و هوشیاری کامل در منطقه سیل زده گام بردارید و هنگام حرکت در اب از چوب دستی و عصا کمک بگیرید. چکمه ساق بلند و لباس آستین بلند بپوشید زیرا در اثر وقوع سیل بسیاری از حشرات و جانوران مانند مارها از زیستگاه خود بیرون رانده می شوند.

سیم های برق سقوط کرده را لمس نکنید

هنگام وقوع سیل و پس از آن هرگز سیم های برق سقوط کرده را لمس نکنید و فورا موضوع را به اداره برق یا مراکز امدادی مانند آتش نشانی و... اطلاع دهید.

آب آشامیدنی سالم بنوشید

هنگام وقوع سیل و پس از آن برای آشامیدن آب تنها از آب موجود در بطری های بسته بندی و آب جوشیده و ضد عفونی استفاده کنید.

آب اشامیدنی

با آب آلوده سیل تماس نداشته باشید

پس از وقوع سیل با آب آلوده سیل کمترین تماس را داشته باشید و همه داروها، لوازم بهداشتی و مواد غذایی را که با آب آلوده تماس داشته اند را دور بریزید.

نکاتی که برای در امان ماندن از سیل، همه باید بدونن

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی