کفپوش
کفپوش بیمارستانی یکی از تخصصی ترین انواع کفپوش است. ناگفته پیداست که انتخاب صحیح این کفپوش تا چه اندازه در میزان سلامت بیماران، پرسنل درمان تاثیر خواهد داشت و همچنین یک انتخاب اشتباه علاوه بر سلامتی می تواند از نظر اقتصادی زیان بار باشد.

بررسی کفپوش های بیمارستانی موجود در بازار

هزینه تعویض یا تعمیر کفپوش آسیب دیده، کفپوشی که برای فضای درمانی ساخته نشده، می تواند بسیار بیشتر از حد تصور شما باشد. پس خوب است پیش از انتخاب کفپوش فضای درمانی کمی در مورد این فضا و ویژگی های کفپوش مناسب آن اطلاعات داشته باشیم.

بیمارستان، فضایی با کاربری های متنوع

کافیست یک بار وارد بیمارستان شویم تا از تعدد فضاهای آن متعجب و حتی گیج شویم. از لابی و راهروهای بیمارستان که صرف نظر کنیم فضاهایی مانند آزمایشگاه، اتاق عکسبرداری، اتاق عمل، اتاق بیمار، اورژانس و غیره را پیش رو خواهیم داشت. نکته مهمی که باید در نظر بگیریم تفاوت میان ویژگی های کفپوشی است که برای هر کدام از این فضاها استفاده می شود. به عنوان مثال کفپوش اتاق عمل با کفپوش لابی و اتاق بیمار فرق دارد و همچنین کفپوشی که برای آزمایشگاه استفاده می شود می تواند متفاوت از کفپوش اتاق عکسبرداری باشد. 

کفپوش بیمارستانی

کفپوشی که در آزمایشگاه استفاده می شود باید مقاومت ویژه ای در برابر مواد شیمیایی داشته باشد و در اثر برخورد مواد اسیدی با آن، گازهای سمی تولید نکند اما برای اتاق بیمار شاید مهم تر باشد که کفپوش این فضا در برابر عبور تخت و ویلچر مقاوم باشد و لایه رویه ضد خش داشته باشد. همین مقدمه می تواند ذهن ما را در مورد تنوع کفپوش فضای درمانی بازکند و ما را آماده کند که برای درک بهتر مطلب تحقیقات گسترده تری انجام دهیم.

ویژگی های کفپوش فضای درمانی

کفپوشی که قرار است در یک فضای درمانی قرار بگیرد، فارغ از مکان و فضایی که استفاده می شود، باید دارای یک سری ویژگی های اولیه باشد تا بتوانیم به آن کفپوش مناسب فضای درمانی بگوییم. فراموش نکنیم که تمامی کلینیک ها، درمانگاه ها، دندانپزشکی ها، دامپزشکی ها، آزمایشگاه ها و فضاهایی مانند این ها نیز جزو فضاهای درمانی محسوب می شوند و مهم است که در انتخاب کفپوش برای آن ها دقت و وسواس بیتشر داشته باشیم. اگر بخواهیم این ویژگی های مشترک را به صورت لیست مطرح کنیم بی شک به این موارد اشاره خواهیم کرد:

  • کفپوش فضای درمانی باید یک کفپوش آنتی باکتریال باشد.
  • باید در برابر مواد شیمیایی قوی مقاوم باشد.
  • لایه رویه آن باید ضد خش باشد و سطح یکدست و صافی داشته باشد.
  • باید در برابر حجم ترددی بالا بسیار مقاوم باشد.
  • این کفپوش در برابر عبور وسایل سنگین و تخت و ویلچر باید مقاومت خوبی داشته باشد.
  • شستشو و نظافت دائم آن با مواد شوینده قوی نباید آسیبی به کفپوش وارد کند.
  • طول عمر بالا از ویژگی های مهم است چرا که به دلیل اهمیت فضای درمانی نمی توان به صورت مداوم کفپوش بیمارستانی را تعویض کرد.
  • باید بتوان این کفپوش را به صورت یکپارچه با کمترین میزان درز، نصب و اجرا کرد.

کفپوش مناسب بیمارستان

کفپوش اتاق عمل

نیازی نیست که ما یک جراح یا یک تکنسین اتاق عمل باشیم تا بدانیم تا چه حد این فضا خاص و مهم است و سلامت و جان بیمار به تک تک عوامل و عناصر موجود دراین فضا وابسته است. کفپوش اتاق عمل نیز از عناصر مهم و حتی بسیار مهم در این فضاست. شایددر نظر اول انتخاب کفپوش آنتی باکتریال اولویت اصلی انتخاب کفپوش اتاق عمل باشد اما این فضا ویژگی هایی دارد که باعث می شود به گزینه های بهتر و حیاتی تری نیز فکر کنیم. یکی از ویژگی های مهم کفپوش اتاق عمل آنتی استاتیک بودن آن است و همچنین این کفپوش باید بتواند جریان الکتریسیته تولید شده در فضا را به خوبی به لایه زیرین منتقل کند. در غیر این صورت به ویژه به هنگام استفاده از شوک برقی ممکن است فاجعه ای در اتاق عمل رخ دهد. برای حفظ ایمنی بیمار و پرسنل درمانی در اتاق عمل از لایه های سیم مسی در زیر کفپوش استفاده می شود تا جریان الکتریسیته به خوبی به زمین منتقل شود. در این میان مهم است که در اتاق عمل از کفپوش کانداکتیو استفاده شود. کفپوش کانداکتیو دارای ذره های کربن است و می تواند درست و به موقع جریان الکتریسیته تولید شده را به سیم های مسی منتقل کند. همچنین کفپوش کانداکتیو به صورت یک کفپوش یکپارچه تولید می شود و نیازی نیست نگران خط و خش روی لایه رویه این کفپوش باشیم.

اانتخاب صحیح کفپوش بیمارستانی

کفپوش بیمارستانی و کفپوش فضای درمانی همان طور که دیدیم یک کفپوش تخصصی است و بی شک برای انتخاب و خرید آن نیاز است که به یک متخصص مراجعه کنید. کارشناسان کفپوشان با تجربه ارزشمندی که در این زمینه دارند و پس از بررسی مجل پروژه و نیازمندی های شما، بهترین و ایمن ترین کفپوش را به شما معرفی خواهند کرد. فراموش نکنید که زیرسازی، نصب و اجرای این کفپوش نیز کاری مهم و تخصصی است و می توانید با خیالی آسوده آن را به دست تیم توانمند و با تجربه کفپوشان بسپارید.

 

معرفی بهترین کفپوش های بیمارستانی‌ در بازار

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی