کرم آرد گندم
برای جلوگیری از خراب شدن و کرم زدن آرد باید آن را در محل و دمای مناسب نگهداری کنید. آرد خراب و فاسد را می توانید از روی بو، مزه و شکل ظاهری تشخیص دهید.

آیا آرد خراب می شود؟ اصلا چرا آرد کرم میزند ؟

آرد به طور سنتی از گندم تهیه شده و از آن برای پخت انواع نان، شیرینی، کیک و... استفاده می شود. امروزه انواع مختلفی از آرد مانند آرد فاقد گلوتن، آرد بادام، آرد نارگیل، آرد غلات مختلف و... وجود دارد.

برای نگهداری آرد و جلوگیری از کرم زدن آن باید به نحوه نگهداری آن دقت نمود. در این بخش از رازهای خانه داری نمناک توضیحاتی درباره مدت زمان نگهداری از آرد، نحوه نگهداری و مضرات مصرف آرد فاسد ارائه نموئده ایم، با ما همراه شوید.

ممکن است آرد طی نگهداری مورد حمله کنه آرد، کرم آرد، پروانه آرد و شپش آرد قرار گیرد. در اثر تولید فرآورده های ناشی از اعمال متابولیسم این حشرات و کرم ها، آرد بوی بسیار نامطبوعی به خود می گیرد و غیر قابل مصرف می گیرد. نگهداری نادرست از آرد و قرار دادن آن در محل گرم و مرطوب سبب کرم زدن آرد می شود.

کرم آرد گندم

انواع آرد و ماندگاری آنها

ماندگاری آرد، به نوع و مواد تشکیل دهنده آرد و نحوه نگهداری آن بستگی دارد. بیشتر آردها را می توان در دمای اتاق 3 تا 8 ماه نگهداری نمود. در ماندگاری آرد برخی عوامل تأثیر می گذارند.

طبقه بندی آرد بر اساس سطح پردازشی است که در مراحل تولید روی آرد انجام می شود. میزان پردازش آرد و عنصری که از آن برای تهیه آرد به عنوان منبع استفاده می شود بر روی ماندگاری آرد تأثیر دارد.

آرد سفید

آرد سفید به آردی می گویند که برای تهیه آن تنها از آندوسپرم نشاسته ای استفاده می شود و سبوس و جوانه از دانه جدا می شود. این نوع آرد به علت روش های پردازشی که روی آن انجام می شود، بیشتر از آرد گندم سبوس دار تازه می ماند.

آرد سفید

آرد سبوس دار

در تهیه آرد سبوس دار، سبوس را از دانه جدا نمی کنند. این آرد بسیار مقوی است اما ماندگاری کمتری نسبت به آرد سفید دارد. سبوس و جوانه سرشار از روغنی هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض نور، رطوبت یا هوا تخریب و تجزیه شده و موجب ایجاد طعم و بوی نامطلوب در آرد می شود.

آردهای فاقد گلوتن

برای تهیه آرد بدون گلوتن چندین نوع آرد غلات یا آرد ریشه را با هم ترکیب می کنند. این نوع آردها مانند آرد بادام یا آرد نارگیل غنی از روغن هستند و به دلیل داشتن رطوبت زیاد در برابر قارچ ها آسیب پذیرتر بوده و خیلی زودتر فاسد می شوند.

انواع آرد

روش های نگهداری از آرد

آرد ماده ای پایدار و ماندگار است و می توان آن را در دمای اتاق نگهداری کرد. برای اینکه آرد دیرتر خراب شود، بهتر است:

  • آرد را در ظرف درب دار بریزید.
  • ظرف را در جای خشک و خنک نگهداری کنید . آرد را می توانید 6 الی 8 ماه در کابینت نگهداری نمایید.
  • برای نگهداری طولانی مدت تر آرد آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید. آرد در یخچال تا 1 سال و در فریزر تا 2 سال ماندگاری دارد.
  • رطوبت سبب خراب شدن آرد می شود پس اگر آرد را در یخچال می گذارید، آن را در ظرف درب دار قرار داده و از رطوبت یا آب دور نگه دارید.
  • اگر برای تهیه کیک یا شیرینی می خواهید از آرد استفاده کنید، قبل از استفاده آرد را از یخچال بیرون آورده و بگذارید دمای آرد سرد به دمای اتاق برسد. این کار سبب می شود کیک یا شیرینی شما پف کند.

تاریخ مصرف آرد گندم

برای نگهداری از آرد در انبار:

  • کیسه ها را روی پالت (چوب) به صورت صفافی شده قرار دهید تا تهویه خوب انجام شود.
  • کیسه های الیاف آرد را در محل مرطوب و گرم قرار ندهید.
  • آرد را به راحتی در سیلو نگهداری کنید تا سریع فاسد نشود و به مدت طولانی از گزند حشرات و کنه ها مصون باقی بماند.

چطور بفهمیم که آرد خراب شده است؟

اگر در خانه آرد نگهداری کرده اید و نمی دانید آرد شما قابل استفاده است یا خیر، بهترین راه برای تشخیص آرد خراب شده عبارتند از:

بو کردن آرد

آرد تازه بوی خنثی می دهد، اگر آردتان را بو کردید و از آن بوی بدی استشمام نمودید آرد شما خراب و فاسد شده است.

مضرات آرد کرم زده

مزه آرد

آرد فاسد ممکن است بدون تغییر رنگ باشد. این آرد سمی و ترش مزه است، شما از طریق مزه نمودن می توانید فساد آرد را تشخیص دهید.

شکل ظاهری آرد

درون آرد فاسد که در مجاورت رطوبت باشد، توده های بزرگی از قارچ نمایان می شود، با مشاهده این توده ها آرد را سریعا دور بریزید.

نکته: در صورت استشمام بوی نامطبوع از آرد، تغییر رنگ آن یا رشد کپک و قارچ، حتما آرد را دور بریزید و هرگز از این آرد برای پخت و پز استفاده نکنید.

از بین بردن کرم آرد

آرد بسته بندی شده بخرید:

همانطور که در این بخش از نکات خانه داری در نمناک گفته شده است اگر نمی دانید آرد شما چه زمانی قابل استفاده و چه زمانی خراب می شود، آردهای بسته بندی شده که دارای تاریخ انقضا بر روی بسته بندی هستند، تهیه نمایید تا مشخص شود که آرد چه مدت تازه می ماند.

برای جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی، از آردهای کهنه نزدیک به تاریخ انقضا برای درست کردن وسایل غیر غذایی مانند خمیر بازی یا چسب خانگی استفاده کنید.

تاریخ انقضای آرد

مضرات استفاده از آرد منقضی شده

مضرات مصرف آرد سفت شده

با گذشتن از تاریخ انقضای آرد، ساختار مولکولی آرد تغییر نموده و آرد سفت می شود و ترکیبات مضری در آن ایجاد می شود. مصرف آرد سفت یا مصرف غذاهای پخته شده با آرد خراب در مقدار کم آسیبی به بدن نمی رساند اما طعم این غذاها ناخوشایند می باشد.

مضرات مصرف آرد کپک زده

آرد کپک زده، بو و طعم نا مطلوب دارد و مصرف آرد کپک زده و محصول تهیه شده با آن خطرناک است زیرا برخی از قارچ ها با تولید مواد شیمیایی خطرناکی به نام مایکوتوکسین ها به بدن آسیب می رسانند و موجب استفراغ و اسهال فرد می شوند.

مایکوتوکسین ها با سایر بیماری های جدی از جمله سرطان و بیماری کبدی ارتباط دارند پس آردی که بوی بدی گرفته است یا علائم قارچ در آن قابل دیده می شود را دور بریزید.

دلیل کرم زدن آرد گندم و راه جلوگیری از آن + نکات

3.941
این مطلب مفید بود ؟329
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی