واکسن آنفولانزا
با افزایش مبتلایان به آنفولانزا نیاز به واکسن آن نیز افزایش یافته است. اگر علائم بیماری دارید قبل از تزریق باید بدانید واکسن هنگام بیماری موثر است یا نه.

تزریق واکسن آنفولانزا در شرایطی که سرماخورده ایم

این روزها تعداد ابتلا به آنفولانزا در کل جهان افزایش پیدا کرده است و عوامل مختلفی در شدت این ابتلا موثر هستند. اکنون استفاده از واکسن آنفولانزا یک راه پیشنهاد شده برای افراد محسوب می شود و متخصصان پیشنهاد می کنند که اول واکسن کووید را استفاده کنید و بعد به سراغ اولویت های دیگر بروید اما با وجود افزایش تعداد افراد مبتلا به آنفولانزا نیاز به واکسن آن نیز افزایش پیدا کرده است و سرعت واکسناسیون آنفولانزا در چند هفته اخیر افزایش پیدا کرده.

شاید اکنون بهترین زمان برای تزریق این واکسن باشد اما در صورتی که ما بیمار باشیم و علائم آنفولانزا داشته باشیم چطور؟ آیا در چنین حالتی باز هم واکسن آنفولانزا موثر است؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

اگر هم اکنون بیمار باشید، آیا استفاده از واکسن آنفولانزا اشکالی ندارد؟

واکسن آنفولانزا را هر سال پیشنهاد می کنند که برای افراد حداکثر محافظت در برابر این بیماری را داشته باشد. اکنون با تغییر فصل، نه تنها خطر آنفولانزا بیشتر می شود، بلکه ویروس های دیگر، آلرژی ها و سرماخوردگی هم روی کار می آیند و عفونت های تنفسی شما را در معرض مشکلات بیشتری قرار می دهد و بیمار شدن خیلی راحت است و احتمالا اگر علائم را تجربه کنید، عاملی برای به تاخیر انداختن واکسیناسیون خواهد بود.

سرماخوردگی

آیا تزریق واکسن در زمانی که بیمار هستیم اثر گذار است؟

درخواست تزریق واکسن در این دوران افزایش پیدا کرده است. متخصصان می گویند که شما می توانید واکسن بزنید؛ حتی اگر بیمار باشید زیرا باعث می شود محافظت بیشتری در بدن تان ایجاد گردد و شما بیماری شدیدی پیدا نکنید.

اگر علائم تنفسی دارید یا یک عفونت خفیف گرفته اید؛ استفاده از واکسن می تواند راهکار امنی باشد؛ به شرطی که در کنارش دست های خود را ضدعفونی کرده و از ماسک استفاده کنید. اگر تب بالایی دارید یا علائم شما بدتر شده اند پیشنهاد می شود که برنامه واکسیناسیون را به تعویق بیاندازید. تنها در شرایطی که بیماری شما آنقدر شدید شده که در انجام کار های روزانه عاجز هستید، بهتر است که واکسناسیون را انجام ندهید.

اگر هم اکنون بیمار باشیم، عامل خطر وجود دارد؟

معمولاً متخصصان بر این عقیده هستند که اگر فرد بیمار باشد و واکسن بزند؛ واکسن تاثیرگذار نیست و ممکن است بیماری او را تشدید کند زیرا عوارض جانبی بیشتری را ایجاد می کند اما همیشه این مورد صدق نمی کند.

البته بعضی از عوارض جانبی باعث می شود که شما احساس بیماری بیشتری داشته باشید اما به یاد بسپارید که سیستم ایمنی زمانی که بیمار هستید در حال مبارزه با ویروس است و شاید تزریق واکسن بتواند به بدن کمک کند که پاسخ ایمنی بهتری داشته باشد و ریکاوری سریع تر انجام شود. البته که افراد باید خودشان را آماده کنند و با عوارض جانبی واکسن کنار بیایند اما خطر خاصی وجود ندارد که بخواهید از آن بترسید.

تزریق واکسن هنگام سرماخوردگی

چقدر طول می کشد تا واکسن ایمنی ایجاد کند؟

واکسن آنفولانزا مانند واکسن های دیگر به 14 الی 20 روز زمان نیاز دارد تا تاثیر خودش را بگذارد و پادتن های موثر تولید کند اما زمان واکنش آن کوتاه تر است؛ مثلاً 24 الی 48 ساعت است بنابراین تزریق واکسن هنگام بیماری، روی سرعت پاسخ و واکنش واکسن اثر خاصی نخواهد داشت. پس اطمینان حاصل کنید که واکسن را در بهترین زمان استفاده می کنید. با پزشک خود مشورت کنید و بهترین نوع واکسن را انتخاب کنید.

چرا واکسن آنفولانزا در این فصل پیشنهاد می شود؟

واکسن کنونی آنفولانزا واکسن قوی است. در صورتی که آنفولانزا در فصل های گذشته خفیف تر بود اما امسال شدیدتر شده و به خاطر همین استفاده از واکسن آنفولانزا در سال جدید اهمیت بیشتری دارد و از خطر ابتلا به عفونت و بدترشدن وضعیت سلامتی جلوگیری می کند؛ مخصوصاً اگر قبلاً به کووید مبتلا شده باشید و احساس ضعف به شما دست داده باشد، زیرا در معرض عفونت های بیشتر قرار می گیرید.

تزریق واکسن آنفولانزا به فرد سرماخورده خطر داره؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : timesofindia.indiatimes / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی