کمک اولیه جسم در گوش
گیر کردن یک جسم خارجی در گوش باعث درد و مشکلات شنوایی می شود اما با اطلاع از اصول کمک های اولیه خارج کردن جسم از گوش این مشکلات را حل کنید.

کمک اولیه برای زمان وجود جسم خارجی در گوش

گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است:گوش بیرونی، گوش میانی و گوش داخلی. هر بخش ساختار منحصر به فرد خودش را دارد که نقش متفاوتی را در فرآیند انتقال امواج صدا به سیگنال های موجود در مغز ارسال می کند. گیر کردن یک جسم خارجی در گوش عامل ایجاد درد، عفونت و مشکلات شنوایی می شود. معمولا اگر یک جسم داخل گوش فردی بزرگسال گیر کند متوجه آن می شود اما ممکن است کودکان متوجه این شرایط برای خودشان نباشند. درادامه ی این بخش از بهداشت و سلامت نمناک بنا به درخواست برخی از کاربران راهکارهای فوری و صحیح در زمان وجود جسم خارجی داخل گوش را برایتان آورده ایم. 

خارج کردن جسم

اگر یک جسم در گوش شما گیر کرد :

  •  از داخل کردن هر ابزار دیگری مثل گوش پاک کن به داخل گوش خودداری کنید، زیرا این کار خطر هل دادن جسم به قسمت های عمیق تر و آسیب دیدگی به گوش را افزایش می دهد.
  •  در صورت امکان جسم را از گوش خارج کنید. اگر جسم به طور واضح و شفاف قابل رویت است، سعی کنید به شکل کاملاً ملایم نوک آن را بگیرید و با چیزی شبیه به موچین ، به آرامی آن را بیرون بیاورید.
  •  از نیروی گرانشی زمین استفاده کنید و سر خود را در همان قسمتی که جسم در آن گیر کرده است، به سمت زمین بگیرید تا جسم توسط نیروی جاذبه به سمت زمین پایین بیاید.
  •  از روغن مخصوص برای حشرات استفاده کنید. اگر جسم خارجی که در گوش شما گیر کرده یک حشره است، سر خود را به گونه ای خم کنید تا گوشی که حشره در آن گیر کرده است، به سمت بالا باشد. مقدار کمی روغن معدنی مثل روغن زیتون یا روغن بچه داخل گوش بریزید. این روغن باید گرم باشد اما مراقب باشید که از روغن داغ استفاده نکنید. روغن را برای هیچ چیز دیگری غیر از حشره استفاده نکنید. بهتر است که این روش را برای کودکان به کار نبرید زیرا ممکن است که پرده گوش سوراخ شود. علائم سوراخ شدن پرده گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش است.

روغن زیتون

  • گوش را برای خارج کردن جسم شستشو دهید. از سرنگ های مخصوص شستشوی گوش با آب گرم استفاده کنید و آن را داخل گوش بریزید. در چنین حالتی هیچ جسم دیگری مثل سمعک نباید داخل گوش قرار داشته باشد ، زیرا به پرده گوش آسیب وارد می شود.

نکته : در نهایت اگر از روش های بالا نتیجه نگرفتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

کمک اولیه فوری برای جسم خارجی در گوش

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : درد گوش
وبگردی