فتحعلی اویسی
بسیاری از بازیگران فراموش شده که خاطرات زیادی برای ما رقم زده اند کجا هستند و علت کم کاری آنها چیست؟ این هنرمندان با کم شدن پیشنهادها به خاطره ها پیوسته اند.

بازیگران فراموش شده ای که به خاطره ها پیوستند

بسیاری از بازیگرن ایرانی که شاید در دوران کاری خود ستاره بودند طی گذشت زمان، با محدود شدن دایره پیشنهادات و انتخاب هایشان، در بیکاری به سر برده و به مرور به فراموشی سپرده شده اند. در این بخش از نمناک به تجدید خاطره چهره های محبوب دنیای سینما و تلویزیون که مدت هاست خبری از آن ها نیست می پردازیم.

غلامحسین لطفی

یکی از بازیگران مطرح و دارای دکترای افتخاری تئاتر است. این بازیگر کار خود را از سریال «دلیران تنگستان» در سال 1352 آغاز کرد.غلامحسن لطفی کارگردان سریال به یاد ماندنی « آینه » است.

غلامحسین لطفی در مورد کم کاری خود در سالهای اخیر می گوید:

در کشور ما این جور باب شده که هرچه سن بالاتر برود، کار کمتر می شود. بخشی از این کم کاری به دلیل خود هنرمند است؛ بعد از چندسال کار و تجربه، آدم سخت گیر می شود. به خصوص برای من که تا نقشی را دوست نداشته باشم آن را بازی نمی کنم.

البته بعضی وقت ها از نقشی خوشم می آید ولی وقتی برای قرارداد می روم کارگردان فکر می کند حالا که کم کار شده ام پس با دستمزد 30 سال قبل هم حاضرم بازی کنم!

غلامحسین لطفی

محمد کاسبی

محمد کاسبی بازیگر پیشکسوت و هنرمندی که سابقه برنده شدن سیمرغ بلورین و کاندید شدن در دو دوره جشنواره فیلم فجر را دارد با حضور در سریال خوش رکاب بیشتر در ذهن مردم مانده است. محمد کاسبی کار خود را در فیلم کوتاهی به نام قصد به کارگردانی خودش در سال 1366 آغاز کرد و آخرین هنرنمایی او در سریال بچه مهندس دو در سال 1397 بود.

این بازیگر در این مدت در آثار مختلف سینمایی و تلویزیونی هنرنمایی کرد ولی در سالهای اخیر بسیار کم کار شده و تقریبا در پیچ پروژه ای حضور نداشته است.

محمد کاسبی 

هایده حائری

هایده حائری بانوی هنرمندی که در فیلم های «پرواز پنجم ژوئن»، «هامون»، «برخورد»، «روانی» و مجموعه های تلویزیونیِ «گرگ ها»، «به سوی افتخار»، «پلیس جوان»، «مرگ تدریجی یک رویا» و .... بازی کرده است در سالهای اخیر از عرصه بازیگری دور شده و در هیچ فیلم و سریالی حضور نداشته است.

هایده حائری در بیشتر کارهای خود در نقش زنی متمول و مدرن هنرنمایی کرده است.

هایده حائری

علی قربان زاده

اولین تجربه بازیگری علی قربان زاده نقطه اوج کارنامه هنری او بود. او در فیلم «سیاوش» پارتنر خوبی برای هدیه تهرانی بود که عملکرد خوبی از خود نشان داد. قربان زاده بعدها در سریال «داستان یک شهر» خوش درخشید و سپس در سال 80 در سه فیلم سینمایی حضور یافت.

علی قربان زاده در سالهای اخیر در نقش های کوتاهی بازی کرده و حضور پر رنگی در سینما و تلویزیون نداشته است. آخرین حضور علی قربان زاده مربوط به فیلم سینمایی « میلیونر میامی» در سال 95 و سریال دیوار به دیوار 2 در سال 1397 می شود.

علی قربانزاده

فردوس کاویانی

خیلی از مردم فردوس کاویانی را با بازی شیرین او در مجموعه خاطره انگیز «همسران» در سال 1373 به خاطر می آورند. فردوس کاویانی بازی خود را با تئاتر از سال 1340 و در سینما از سال 1351 با هنرنمایی در فیلمی به کارگردانی «حمید مصداقی» شروع کرد.

این هنرمند در طول سالهای کاری خود در 29 فیلم سینمایی نقش آفرینی کرده است اما در سالهای اخیر به دلیل بیماری از عرصه هنرمندی دور شده و در هیچ پروژه ای حضور نداشته است.

فردوس کاویانی

جهانبخش سلطانی

جهانبخش سلطانی بازیگر سرشناسی است که آثار فاخر و ماندگاری در کارنامه هنری خود مانند «قصه های مجید»، «مردان آنجلس»، «افــق» و.... دارد. این بازیگر از سال 1391 در هیچ پروژه سینمایی بازی نکرده و آخرین حضور او در تلویزیون هم مربوط به سریال تاریخی «یوسف پیامبر(ع)» محصول سال 1388 می شود.

جهانبخش سلطانی

فتحعلی اویسی

فتحعلی اویسی، بازیگر و کارگردانی است که در روزهای پر کار خود، نقش های به یاد ماندنی در آثار مهم را ایفا کرده است. این بازیگر در اولین فعالیت سینمایی اش، بازی در فیلم قدغن» از علیرضا داوودنژاد در سال1357 را تجربه کرد.

فتحعلی اویسی در نیمه دوم دهه هفتاد در تلویزیون بسیار فعال بود و در سینما هم بازی ماندگار او در فیلم های « ناخدا خورشید»، «سرب»، « هی جو»، «بانو»، «جهان پهلوان تختی» و «مومیایی 3» در یادها مانده است.

فتحعلی اویسی در آخرین سال حضور خود در تلویزیون، بازی در سریال «چمدان» و «دست بالای دست» را در سال 1391 و بازی در فیلم سینمایی «بازگشت لوک خوش شانس» و «دریاکنار» در سال 1393 را تجربه کرده و از آن پس در پیچ پروژه ای حضور نداشته است.

فتحعلی اویسی

محمود بصیری

محمود بصیری بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون است که کار خود را با فیلم سینمایی «زن ها فرشته اند» در سال 1342 آغاز کرد و آخرین حضور او در سینما مربوط به فیلم «درا و ندار» در سال 1378 می شود.

این بازیگر در سریالهای «هزار دستان»، «آرایشگاه زیبا»، «گل پامچال»، «خانه درآتش»، «هتل»، «سیب ترش»، «بانکی ها» و ... خوش درخشیده است. محمود بصیری بازیگر پیشکسوت عرصه سینما و تلویزیون در سالهای اخیر بسیار کم کار شده و حضور چندانی در عرصه تصویر ندارد.

محمود بصیری 

بازیگران مشهوری که فراموش شده اند

4.3101
این مطلب مفید بود ؟8714
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ف
وبگردی