فریز کردن

روش صحیح فریز کردن مواد غذایی

کد مطلب : 90462زمان مطالعه : 5 دقیقه
بسیاری از مواد غذایی هستند که در تمام فصول سال پیدا نمیشوند؛ بنابراین همه ما مجبوریم برای اضافه کردن انواع مواد غذایی در تمام فصول سال به وعدههای ناهار و شام، آنها را در یخچال فریزر نگهداری کنیم.

افزایش ماندگاری مواد غذایی

یکی از روشهای مطلوب برای آنکه بتوانیم بیشتر مواد غذایی را تازه نگهداری کنیم و از هدر رفت آنها خودداری نماییم، فریز کردن است. البته همه ما میدانیم که فریز کردن نامناسب و غیر اصولی موجب میشود که طعم و تازگی آنها به سرعت از بین برود و بافت خوبی بعد از خارج شدن از فریزر نداشته باشند.

به همین دلیل دانستن نکات مهم در زمینه روش درست فریز کردن کمک میکند تا طعم و تازگی انواع مواد غذایی مانند گوشتها را به شکل بهتر و برای مدت زمان بیشتری حفظ کنیم. همچنین ممکن است برای شما سوال باشد که آیا فریز کردن برای غذاها مضر است و یا اینکه باعث از بین بردن باکتریها میشود؟

در ادامه نکات مهم در زمینه فریز کردن گوشت و مرغ، محصولات پخته شده و مواد اولیه اصلی مانند سبزیجات و میوهها را بررسی میکنیم.

فریز کردن مواد غذایی

آیا منجمد کردن غذاها برای سلامتی مضر است؟

نمیتوان انکار کرد که برخی از غذاهای منجمد شده مانند مواد غذایی تازه دارای کیفیت خوبی نیستند و تغییراتی در بافت آنها ایجاد میشود. اما جالب است بدانید که مطالعات نشان میدهد مواد غذایی که به شکل درست و اصولی منجمد شدند، مواد مغذی خود را به بهترین شکل حفظ میکنند.
حتی سبزیجات و میوههای یخ زده از نظر مواد غذایی و ویتامینهای موجود تفاوت چندانی با سبزی و میوه تازه ندارند علاوه بر آن انجماد یک روش نگهداری قدیمی محسوب میشود که از بشر گذشتههای دور برای نگهداری و تازه نگه داشتن مواد غذایی مختلف از آنها استفاده میکرد. البته این نکته مهم

را در ذهن داشته باشید که مواد غذایی فریز و منجمد شده فقط بهعنوان یک جایگزین برای مواد اولیه تازه محسوب میشوند و نباید همیشه از مواد غذایی فریز شده استفاده کرد.

بهترین روش انجماد مواد غذایی

همه ما بارها و بارها مشاهده کردیم که مواد غذایی بعد از آب شدن یخ و خارج شدن از حالت انجماد، بافت اولیه خود را از دست میدهند و حتی آب زیادی از آنها خارج میشود. خارج شدن آب از بافت مواد غذایی فریز شده به این معنا است که به مواد معدنی، املاح و ویتامینهای موجود در آن آسیبهای وارد شده است. البته روش باز کردن انجماد هم در کیفیت و ماندگاری املاح معدنی موجود در بافت غذاهای منجمد تاثیرگذار است.

سرعت و نحوه انجماد مواد غذایی مانند گوشت و سبزیجات تاثیر زیادی در پایداری و حفظ ویتامینها و املاح موجود در در بافت آن دارد. به صورت معمول زمانی که آب یخ میزند حجم آن نسبت به حالت معمول و مایع افزایش پیدا میکند.

این موضوع درباره مواد غذایی منجمد نیز صدق میکند. بهعبارت دیگر مقداری آب در بافت مواد غذایی و در فضای بین سلولها وجود دارد. زمانی که انجماد با سرعت کمی انجام بگیرد، ماده غذایی موقع خارج شدن از حالت انجماد، ظاهر اولیه خود را از دست میدهد و آب زیادی از آن خارج میشود.

البته همراه با آب، بسیاری از مواد مغذی هم از بافت آن ماده غذایی خارج میشود. اما زمانی که مواد غذایی به شکل مناسب و اصولی و با انجماد سریع فریز شوند، موقع انجماد زدایی نیز بافت و شکل ماده غذایی سر جای خود باقی میماند و مواد و ویتامینهای موجود در آن هم از بین نمیرود.

چطور کیفیت غذاها را با انجماد سریع حفظ کنیم؟

فریز کردن روشی بسیار مطلوب برای نگهداری انواع مواد غذایی در تمام طول سال است. اما با رعایت نکات انجماد سریع میتوانید کیفیت بهتر غذاها را حفظ کنید. این موارد شامل:

1.اولین و مهمترین موضوع در حفظ کیفیت مواد غذایی و املاح و ویتامینهای موجود، این است که از یخچال فریزر مناسب و با کیفیت خوب استفاده کنید. البته ممکن است خرید یخچال فریزر باکیفیت و از برند معتبر کمی گران باشد؛ به همین دلیل پیشنهاد مناسب این است که به سراغ  خرید

اقساطی یخچال و فریزر بروید تا در کنار مدیریت کردن هزینههای خرید و پساندازهای خود با خرید اقساطی کالا، محصولی با کیفیت برای حفظ بهتر و تازه نگهداشتن مواد غذایی در اختیار داشته باشید.

2.بدانید سرعت تبادل سرما کمک زیادی به انجماد بهتر میکند. به همین دلیل بهتر است هنگام فریز کردن مواد غذایی هوای موجود در بستهبندی را تا جای ممکن خارج کنید.

3.مواد غذایی را در لایههایی با ضخامت کم بستهبندی کنید تا سرعت منجمد و فریز شدن آنها افزایش پیدا کند .همچنین درصورتی که فضای فریزر به اندازه کافی بزرگ است، پیشنهاد میکنیم مواد غذایی را با فاصله از هم قرار دهید تا انجماد آنها به شکل بهتری انجام شود. البته بعد از اینکه مواد غذایی فریز و منجمد شدند، میتوانید آنها را روی هم بگذارید تا فضای کمتری در فریزر بگیرد.

4.چربی سرعت انجماد و فریز شدن مواد غذایی را کاهش میدهد و به همین دلیل میبینیم که مواد غذایی حاوی چربی دیرتر از سایر مواد غذایی مانند سبزیجات و میوهها منجمد میشوند. زمانی که مواد غذایی را در فریزر قرار دادید. بنابراین با دانستن این موضوع بهتر است در چند ساعت اولیه درب فریزر را باز و بسته نکنید تا سرعت انجماد به شکل مناسب پیش برود و اختلالی در روند منجمد کردن مواد غذایی ایجاد نشود. زیرا با هر بار باز و بسته کردن یخچال فریزر، هوای سرد موجود در آن خارج میشود و سرعت انجماد پایین میآید.

5.نکته مهم بعدی این است که غذاها را دور از درب یخچال نگه دارید. برای اینکه مواد غذایی مانند گوشت بهتر و سریعتر منجمد شود، آن را در کشوها و در قسمت انتهایی فریزر قرار دهید. به یاد داشته باشید که در قسمت نزدیک به پشت فریزر درجه حرارت ثابتتر است و این موضوع به انجماد بهتر و سریعتر مواد غذایی کمک میکند.

چه غذاهایی قابلیت فریز و انجماد کردن دارند؟

نظر کلی میتوان گفت که هر غذایی را میتوان منجمد کرد؛ اما برخی از غذاها نسبت به بقیه بهتر منجمد میشوند. این گروه شامل میوهها، سبزیهای بلانچ شده، گوشت خام و پخته و کوکیها هستند.

بهترین راه برای فریز کردن مواد غذایی چیست؟

اگرچه هر کدام از مواد غذایی از نظر میزان چربی، آب میان بافتی سرعت انجماد و موارد دیگر با هم تفاوتهای زیادی دارند؛ اما چند دستورالعمل کلی وجود دارد که برای انجماد و فریز کردن هر نوع ماده غذایی در یخچال فریزر باید به آنها توجه کرد.

اولین نکته این است که سعی کنید غذاها را در دمای خنک و سرد نگه دارید و از قرار دادن غذای داغ در فریزر خودداری کنید؛ زیرا کیفیت سایر مواد غذایی نیز کاهش پیدا میکند. نکته مهم دیگر این است که مواد غذایی را محکم ببندید و در کیسههای فریزر، فویل یا بستهبندیهای پلاستیکی قرار دهید. این موضوع کمک میکند تا ماده غذایی در برابر هوای سرد فریزر و سوختگی ناشی از آن حفظ شود.

روش مناسب فریز کردن نان کیک و شیرینی

یکی دیگر از مواد غذایی که میتوان آن را منجمد کرد کوکیها، شیرینیها و نانها هستند. برای اینکه انجماد این مواد غذایی در فریزر به بهترین شکل انجام شود، آنها را در یک کیسه فریزر قرار دهید و هوای موجود در کیسه را خارج کنید. حالا میتوانید نان و کیک را برای مدت دو تا سه ماه در فریزر نگهداری کنید.

در نهایت اینکه...

فریز کردن مواد غذایی درصورتیکه به شکل اصولی، درست و حساب شده انجام شود روشی مناسب برای نگهداری آنها در تمام طول سال محسوب میشود. نکته مهم دیگر این است که موقع باز کردن انجماد و یخزدایی به یکباره آن را در آب داغ و فضای با حرارت زیاد قرار ندهید.
اجازه بدهید که ماده غذایی برای چند ساعت در یخچال قرار بگیرد تا کمکم با دمای محیط هم دما شود. همچنین انتخاب و خرید یخچال فریزر مناسب و باکیفیت که فضای خوب و کافی برای نگهداری مواد غذایی داشته باشد، روشی ویژه برای حفظ کیفیت مواد غذایی و سلامت آنها است.

روش صحیح فریز کردن مواد غذایی

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی