قورباغه بیلز بوفو

قورباغه دایناسور خوار! + عکس

کد مطلب : 68492زمان مطالعه : 3 دقیقه
بزرگ ترین قورباغه تاریخ جهان قورباغه ای به نام «بیلزبوفو» می باشد که دارای آرواره هایی قدرتمند بوده است، از این رو قدرتمندترین قورباغه دنیا نام گرفته است.

دانستنی های جالب درباره باقورباغه بیلز بوفو

در میان گونه های مختلف قورباغه ها در سراسر جهان موارد عجیب کم نیست که در میان همه ی آنها عنوان عجیب ترین را گونه ای به نام " بیلز بوفو " به خود اختصاص داده است که بیشتر مردم دنیا آن را با عنوان دایناسور خوار می شناسند. در این بخش از جالب ترین های نمناک این نوع قورباغه را به شما معرفی می کنیم که قدرت گاز گرفتن او به حدی است که عنوان درنده ترین قورباغه جهان را به او داده است.

مشخصات قورباغه بیلز بوفو مشهور به دایناسور خور یا دم شیطان

قورباغه ها معمولا موجودات بی آزارند (جدا از یک گونه سمی)، اما همانند بسیاری از حیوانات، اجدادشان بسیار بزرگتر و مرموزتر بودند. بیلزبوفو یا "دم شیطان" به اندازه یک توپ ساحلی بوده که حدود 68 میلیون سال پیش در ماداگاسکار می زیسته. مطالعه ای جدید نشان می دهد که این نوع قورباغه ی قوی به احتمال زیاد از دایناسورها تغذیه میکرده اند به همین دلیل آن را دایناسور خوار هم مینامند. با اندازه گیری قدرت گاز زدن نسل زنده فعلی، محققان توانستند قدرت فک اجداد دهان بزرگ و سخت پیکر منقرض شده آن ها را برآورد کنند و متوجه شدند که تخم های دایناسور ها ممکن است در منو ی تغذیه آنها قرار داشته بودند.

قورباغه بیلز بوفو

این مطالعه توسط دانشمندان از دانشگاه آدلاید، دانشگاه پلی تکنیک دولتی کالیفرنیا و دانشگاه کالج لندن انجام شد، که نیروی گاز زدن قورباغه های شاخدار آمریکای جنوبی را با یک مبدل نیرو سنج سفارشی اندازه گیری کرد. این دستگاه از دو صفحه فلزی ساخته شده که با چرم پوشیده شده و می تواند به درستی میزان نیروی اعمال شده را، که حیوان هنگام گاز زدن روی آن می گیرد اندازه گیری کند.

به گفته محققان، اولین بار که حیوان گاز میگیرد، اندازه قدرت گاز قورباغه محاسبه شده است. مارک جونز، نویسنده این مطالعه می گوید:"بر خلاف اکثریت قورباغه هایی که فک های ضعیف دارند و به طور معمول شکار کوچک را انتخاب می کنند، قورباغه های شاخدار، حیواناتی به اندازه خودشان - از جمله قورباغه ها، مارها و جوندگان ها کوچک - را شکار میکنند و فک قدرتمند آنها نقش مهمی در جذب و تسخیر شکار بازی می کنند."

بیلز بوفو

نتایج این تحقیق نشان داد که قورباغه های کوچک شاخدار با عرض سر حدود 4.5 سانتیمتر (1.8 اینچ)، یک نیروی 30 نیوتنی - معادل 3 کیلوگرم (6.6 کیلوگرم) را با گاز زدن خود وارد می کنند. سپس از آن، به عنوان پایه ای برای برآورد نسبت نیروی گاز گرفتن به اندازه سر و بدن، استفاده میکنند.

با برآورد آن به عرض سر 10 سانتیمتر (3.9 اینچ) رسیدند به این معنی است که این قورباغه های بزرگ باید نیروی گزشی حدود 500 نانومتری داشته باشند - که برای حیوانات مشابه این اندازه سر درست است. از آنجا، تیم تحقیقاتی توانستند نتایج تخمینی را به گونه های بزرگتر ارتقا دهند که نیرو و ضربه ی گاز بیلزبوفو منقرض شده را اندازه گیری کنند.

قورباغه قدرتمند

این هیولاها به طول 41 سانتی متر (16 اینچ) و وزن 4.5 کیلوگرمی (10 پوندی) رشد می کردند و به همین ترتیب می توانستند هم اندازه ی یک گرگ با نیروی 2،200 نیوتن گاز بگیرند. جونز می گوید:"در این نیروی نیش زدن، بیلزبوفو قادر به شکار دایناسورهای کوچک و جوانی بودند، که در زیستگاه آنها ها زندگی میکرده اند. این تحقیق در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

قورباغه بیلز بوفو درنده ترین حیوان معروف به دم شیطان !

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ف/ح.ب
وبگردی