ضربه به آرنج
اغلب افراد با این مشکل مواجه شده اند که با کوچک ترین ضربه ای به آرنج درد شدیدی را حس می کنند، دلیل احساس درد شدید بعد ضربه خوردن به استخوان آرنج چیست؟

دلیل احساس درد شدید بعد ضربه خوردن به استخوان آرنج

بعضی از قسمت های بدن هستند که حساس تر از بقیه می باشند. از طرفی بعضی از عادات هم هستند که شیوع دارند. مثلاً شنیدن صدای خنده دیگران شما را به خنده وا می دارد یا مثلاً خمیازه دیگران باعث خمیازه شما می شود. آیا تا به حال به استخوان آرنج دست خود فکر کرده اید ؟ همه ما تجربه این را داشتیم که استخوان آرنج به دلیل ضربه خوردن یا فشار وارد شدن به آن درد می گیرد و اگر کسی مقابل ما استخوان آرنجش به جایی بخورد، ما هم درد را احساس می کنیم اما به نظر شما چرا درد در قسمت استخوان آرنج کاملاً قابل لمس و متفاوت از دردهای دیگر است؟

.در واقع این درد به قدری ناخوشایند است که هیچ کدام دوست نداریم آن را تجربه کنیم و اگر هم یک بار این اتفاق برای ما بیفتد، همیشه به خاطر داریم که چه دردی در چنین حالتی احساس می شود

درد آرنج دست

استخوان آرنج دقیقا کجاست ؟

استخوان آرنج یک استخوان واقعی نیست، بلکه یک عصب است. این عصب از نخاع شروع می شود، به سمت گردن می آید و سپس به آرنج و بعد به انگشت تان می رسد که به آن عصب اولنار یا زند زیرین گفته می شود.

عصب اولنار یکی از سه عصب اصلی در دست است و چنانچه در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک اشاره کرده ایم نقش اصلی آن ایجاد حس های مختلف در نوک انگشتان است و به ماهیچه ها کمک می کند تا حرکات هماهنگی داشته باشند و روی کف دست شما کنترل کافی را ایجاد می کنند. این عصب در طول مسیر از نخاع به سمت انگشتان، می تواند توسط ماهیچه چربی و استخوان حفاظت شود اما قسمتی در آرنج وجود دارد که این عصب توسط چربی و ماهیچه محافظت نمی شود. دقیقاً به آن قسمت funny bone می گویند که منظور ما از استخوان آرنج دقیقا همان جاست. همین قسمت مستعد آسیب پذیری بالایی است؛ مخصوصاً زمانی که آرنج خم می شود و استخوان از آن بیرون می زند و فقط یک لایه پوست روی این عصب را می پوشاند.

آناتومی آرنج

چرا درد استخوان آرنج متفاوت است ؟

حال که فهمیدید دقیقاً منظور ما از استخوان آرنج کجاست و متوجه شده اید که این قسمت فقط یک لایه پوست روی خود دارد، در نتیجه حساس تر است و اگر در زاویه بدی قرار بگیرد، به راحتی دچار درد و ناراحتی می شود.

احساس درد توسط عصب ها و در درون ما رخ می دهد اما بین درک درد و درد واقعی عصب ، تفاوت زیادی وجود دارد . به عنوان مثال زمانی که دست شما لای درگیر می کند، انگشتانتان خم می شود یا سرتان به جایی می خورد، همه این آسیب ها باعث تحریک عصب می شوند. این عصب ها به مغز اطلاع می دهند و در نتیجه احساس درد ایجاد می شود اما درد در خود عصب، متفاوت است زیرا مستقیما به خود عصب شما متصل است. این درد حالت الکتریکی و سوزشی دارد و حس بدی را در ما ایجاد می کند.

چرا ضربه به آرنج درد زیادی ایجاد می کنه ؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : مشکلات آرنج
وبگردی