آشپزخانه راهرویی
آشپزخانه راهرویی که به آن آشپزخانه گالی یا دو دیواره گفته می شود اغلب در خانه های کوچک می باشد. با این نکات آشپزخانه گالی را به بهترین شکل دیزاین کنید.

با آشپزخانه راهرویی یا مدل گالی و دو دیواره بیشتر آشنا شوید

آیا تا به حال آشپزخانه هایی را مشاهده کرده اید که کل آن در دو دیوار بلند خلاصه شده است؟ این مدل از آشپزخانه ها بیشتر در خانه هایی با متراژ کمتر دیده می شوند.

این آشپزخانه ها شبیه به یک راهرو هستند و هیچ چیز به غیر از دو عدد دیوار آن ها را تشکیل نداده است که به آن آشپزخانه گالی یا دو دیواره گفته می شود. در این قسمت از دنیای مد نمناک قصد داریم که این آشپزخانه ها را به شما معرفی کنیم و مزایا و معایب آن را با یکدیگر بررسی نماییم.

تعریف آشپزخانه راهرویی، گالی یا دو دیواره

آشپزخانه گالی، آشپزخانه ای طویل و باریک است و دارای کابینت های پایه، کابینت های دیواری، کانتر و دیگر خدماتی است که در مسیر راه قرار می گیرند. لوازم آشپزخانه در طول همین دو دیوار داخل آن قرار گرفته می شوند.

این آشپزخانه ها کوچک هستند اما راحت تر از بقیه انواع آشپزخانه ها می توان آن ها را بزرگ کرد. این آشپزخانه ها از لحاظ ارگونومی عجیب و غریب هستند، طراحی خوبی دارند اما ممکن است کمی فضا برایتان تنگ باشد.

آشپزخانه راهرویی

مزایا و معایب آشپزخانه های گالی یا راهرویی

مزایا

  1. آشپزخانه های گالی فضا را برای دیگر اتاق ها در خانه ذخیره می کنند. از آن جایی که کابینت ها معمولاً جزء گران قیمت ترین اجزای آشپزخانه هستند، در نتیجه این آشپزخانه به صرفه محسوب می شود زیرا کابینت خیلی زیادی در آن جای نمی گیرد.
  2. اصلی ترین خدمات و سرویس های موجود در آشپزخانه مثل آب ، برق و گاز همگی در یک ناحیه هستند.
  3. آشپزخانه های گالی برای فضاهای تنگ و نواحی های سه گوش مناسب می باشند.
  4. این آشپزخانه ها فضای زیادی روی زمین ندارند و در نتیجه نیاز به خرید فرش های بزرگ آشپزخانه نیست.
  5. از طرفی کف این آشپزخانه ها به راحتی تمیز می شود زیرا فضای بزرگی را در بر نمی گیرد.
  6. این نوع آشپزخانه ها کوچک هستند و شما به راحتی می توانید مدل آن را تغییر دهید.

آشپزخانه گالی

معایب

  • آشپزخانه های گالی معمولاً برای قرار گرفتن دو یا چند آشپز که همزمان در آشپزخانه هستند، تنگ و کوچک است.
  • فضای کابینت ها محدود می باشد و شاید برای لوازم خود جای زیادی نداشته باشید.

نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه گالی یا دو دیواره

به موارد پایه توجه کنید

فضایی برای خود آشپزخانه، قسمت صبحانه و دیگر چیزهای مشابه در نظر بگیرید.

اگر قصد ساخت آشپزخانه های گالی را دارید، سعی کنید بیشتر به موارد پایه مثل کابینت بالا و پایین، کانتر های یخچال، سینک، اجاق گاز و ماشین ظرفشویی دقت کنید زیرا معمولا نمی توان یک فضای دائمی و بزرگ را برای آشپزخانه ایجاد کرد.

به سایز سینک ظرفشویی دقت کنید

این آشپزخانه ها فضای بسیار بزرگی ندارند بنابراین باید مراقب باشید که سینک آن ها بسیار بزرگ نباشد. همچنین لبه های سینک نباید بیش از حد بیرون زده باشند تا فضای زیادی را اشغال کنند. بلکه باید موازی با لبه های دیگر کابینت ها قرار بگیرند.

طراحی آشپزخانه گالی

ایده های خلاقانه برای دیگر فضا ها را در نظر بگیرید

بهتر است که در این آشپزخانه چند ایده خلاقانه داشته باشید تا فضای ذخیره سازی افزایش پیدا کند و بتوانید لوازم خود را راحت تر داخل آن جای دهید. کافی است کمی کابینت ها را به اندازه چند سانت پایین بیاورید تا فضای خوبی داشته باشید. می توانید از کابینت هایی استفاده کنید که از هر طرف خود، جا برای ذخیره سازی لوازم دارند.

پنجره را فراموش نکنید

نبودن هیچ پنجره ای در آشپزخانه، قطعا فضای آن را برای شما کسل کننده می کند اما وجود آشپزخانه، پنجره داخل آشپزخانه و تابیدن نور و هوای آزاد به داخل آن، قطعاً باعث می شود که لذت بیشتری از حضور در این مکان داشته باشید. پس اهمیت آن را فراموش نکنید.

به پهنای راهرو توجه کنید

پهنای راهرویی که در آن راه می روید، بسیار مهم است و اگر بیش از حد باریک باشد عرصه را برای شما تنگ می کند و نمی توانید به راحتی ، چند نفر داخل آن قرار بگیرید. پس مراقب باشید که آشپزخانه بیش از حد باریک نباشد.

آشپزخانه با دو دیوار

بخش از آشپزخانه را مثلثی شکل کنید

اشپزخانه با شکل U یک فصای مثلثی شکل را برای افراد فراهم می کند که به راحتی می توان در آن اشپزی کرد. فضای مثلثی در این ناحیه یعنی استفاده حداکثری از آن قسمت. یعنی یک طرف فضای باز برای حرکت و سه طرف دیگر اجاق گاز، کابینت و کانتر.

از نور و رنگ های خنثی استفاده کنید

تناژ های روشنایی خنثی در این آشپزخانه مثل رنگ سفید، فضا را بزرگ تر نشان می دهد. سعی کنید از رنگ ها و نورهای روشن، هم برای کابینت، هم کف آشپزخانه، سقف و دیوار ها استفاده کنید تا فضا بزرگتر نشان داده شود.

چیدمان آشپزخانه باریک

با قفسه ها جای بیشتری ایجاد کنید

به جای کابینت های بالایی، از قفسه بندی های بالای گاز هم می توانید استفاده کنید تا فضای بیشتری برای قرار دادن لوازم اشپزخانه داشته باشید و بیش از حد مجبور به شلوغ کردن اشپزخانه و داخل کابینت ها نباشید.

یک نقطه کانونی در اشپزخانه ایجاد کنید

از فصای کانتر و تعداد زیادی کابینت استفاده کنید و آن را به محیطی برای غدا خوردن نیز تبدیل کنید تا با یک تیر دو نشان بزنید. بهتر است که یکی از کانترها را به این کار اختصاص دهید و هر دفعه محل خوردن غذا و صبحانه را تغییر ندهید.

چیدمان را تغییر دهید

اگر احساس کردید که فضای آشپزخانه برای رفت و آمد تنگ است، می توانید چیدمان را تغییر دهید تا فصای بیشتری باز شود و محل رفت و آمد بازتری داشته باشید. به عنوان مثال سینک آشپزخانه را به گوشه اشپزخانه انتقال دهید.

آشپزخانه راهرویی، گالی یا دو دیواره چیست؟ روش دیزاین

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی