راهنمای خرید سمپاش
برای انتخاب و خرید یک سمپاش خوب باید به برخی نکات توجه ویژه ای داشت، به دلیل اینکه استفاده از سمپاش خوب در باغبانی کمک بسیاری به کار سمپاشی محیط ها می کند.

راهنمای خرید سمپاش و شیوه ی صحیح استفاده از آن در فصول مختلف

سمپاش ها ادوات ارزشمندی در باغبانی هستند که کار سمپاشی در محیط های کوچک و حتی بزرگ را آسان کرده اند. به سمپاش احتیاج داریم زیرا سمپاش ها به فرد اجازه می دهند تا:

  • مقدار دقیق سم مورد نیاز را برای باغبانی در نظر بگیرد.
  • فشار پاشش سم یکسان بوده و بدین صورت می تواند سم را بصورت یکنواخت و با برد بالا تنظیم کند.
  • هرزمان که تمایل داشته باشد می تواند سمپاشی را شروع و متوقف کند.
  • در زیاده روی مصرف سم جلوگیری کند.
  • به کمک سمپاش می تواند تمام قسمت های گیاه و درخت حتی زیر برگ ها را سمپاشی کند (جایی که بیشتر حشرات و بیماری های گیاهی در آن قسمت است ).

قبل از انتخاب سمپاش باید مشکل باغ شناسایی شود زیرا بعضی مناطق و مشکلات با مقادیر کمی از سم قابل درمان هستند و برخی دیگر مانند چمن زارها و باغ های بزرگ به مقدار بیشتری از سم احتیاج دارند. از طرفی نوع سم ها برای هر مشکل متفاوت می باشد. اندازه سمپاش ها از یک لیتر تا 80 لیتر متفاوت است بنابراین پیدا کردن مدلی متناسب با نیاز های مختلف باغبانی کار سختی نخواهد بود.

باغبانان باید حداقل دو سمپاش داشته باشند یکی برای علف کشی و دیگری برای حشره کشی.

حذف کامل بسیاری از علف کش ها از داخل مخزن سمپاش دشوار می باشد و از طرفی باقیمانده آن می تواند به گیاهان آسیب برساند علاوه بر این ترکیب آفت کش ها با یکدیگر ایده خوبی نیست. پس برای هر سمپاش برچسب گذاری جدا انجام دهید.

استفاده از سمپاش

بطور کلی سه نوع سمپاش وجود دارد :

- سمپاش پایان شلنگ :

سمپاش های پایان شلنگ ساده ترین و کم هزینه ترین هستند. آن ها به یک شلنگ معمولی در باغ وصل می شوند. سپس شیشه یا مخزن سمپاش را تا حدی که بتوان سمپاش را حمل کرد از مواد پر کرده، در این شرایط نیروی آب از طریق شلنگ مواد را در مخزن مخلوط و رقیق می کند. مواد شیمیایی سیفون شده و سمپاش شروع به کار می کند.

- سمپاش فشرده سازی / مخزنی:

رایج ترین نوع سمپاش می باشند و نحوه کار با آن ها بدین صورت است که مواد شیمیایی غلیظی را به مخزن اضافه می کنند و سپس تا خط نشان از آب پر می کنند. توسط یک اهرم که در کنار سمپاش تعبیه شده پمپاژ می کنیم تا پر از فشارهوا شود. پس از تکمیل این فشار مواد شیمیایی فشرده شده و سمپاشی شروع می شود. سمپاش های مخزنی می توانند یک سمپاش دقیق برای آفت ها و چمن محسوب شوند. ظرفیت مدل های دستی سمپاش مخزنی بطور متوسط از یک لیتر تا 60 لیتر می باشد. مخازن سمپاش از پلاستیک پلی اتیلن ، فولاد گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

- سمپاش کوله پشتی مانند:

سمپاش های دستی مخزنی عمل می کنند و ظرفیت 80 لیتر دارند. حمل آن بر روی شانه ها کار را آسان کرده است. برخی از مدل های سمپاش کوله ای اهرمی سبک دارند که برای تحمیل فشار لازم نیست آن را از شانه های خود پایین آورید.

سمپاش کوله پشتی 

دسته بندی سمپاش ها بر اساس نوع فعالیت کشاورزی:

انواع سمپاش موتوری تا دستی را براساس نوع فعالیت کشاورزی دسته بندی می کنند. فعالیت های کشاورزی در دو گروه زراعی و باغی دسته بندی شده است. از این رو برای انواع سمپاش ها داریم:

1. سمپاش های زراعی :

سمپاش پشتی موتوری، سمپاش میکرونر پشتی، سمپاش شارژی، سمپاش توربینی زراعی و...

سمپاش پشتی موتوری

این نوع سمپاش از انواع سمپاش موتوری است که حجم مخزن آن کم و قدرت موتور آن پایین است و حمل و نقل آن شبیه به یک کوله پشتی است . تولید قطرات ریز سموم در این نوع سمپاش موتوری از راه جریان هوا می باشد. تامین جریان هوا در این نوع سمپاش از طریق یک توربین ساده و کوچک ، همراه با یک موتور دو زمانه می باشد. یکی از مزیت های انواع سمپاش موتوری قابلیت حمل آن بر پشت و کنترل و راحت پاسیدن سم است. این نوع سم پاش که مناسب سمپاشی مزارع است، کیفیت خوبی در امر سمپاشی ندارد بنابراین برای علف کشی مناسب نیست و تنها برای گرد پاشی، گرانول پاشی و یا شعله افکن می توان از آن استفاده نمود. حجم مخزن این نوع از سمپاش ها حدود 15 تا 25 لیتر است.

سمپاش پشتی موتوری لانس دار

سمپاش کتابی اهرمی از انواع دستی می باشد، که اگر به جای اهرم از نیروی موتوری در آن استفاده شود، به سمپاش پشتی موتوری لانس دار تبدیل می شود. در این سمپاش موتوری از یک موتور کوچک دو زمانه استفاده می شود و حجم مخزن آن 25 لیتر است. جهت قرار گیری بر روی محصولات زراعی می توان بوم و نازل روی آن نصب نمود .این نوع سمپاش قابلیت تغییر در زاویه پاشش و تنظیم قدرت ذرات را دارا می باشد.

 سمپاش زراعی

2. سمپاش های باغی :

سمپاش دستی (تلمبه ای)، ساده پشتی، سمپاش کتابی اهرمی پشتی، سمپاش فرغونی، سمپاش زنبه ای و...

سمپاش فرغونی

سمپاش فرغونی از انواع سمپاش موتوری است که مناسب سمپاشی باغات می باشد و برای فضا های زراعی مناسب نیست . یک سمپاش موتوری که حجم مخزن آن 100 لیتریا 200 لیترباشد را نمی توان با پشت حمل کرد بنابراین این سمپاش ها را بر یک سیستم متحرک دو یا چهار چرخه مثل یک فرغون سوار می کنند. در این نوع سمپاش ها از موتور های بنزینی قدرتمند چهار زمانه استفاده می کنند و برای سمپاشی از دو خروجی استفاده می شود که هر خروجی قابلیت سمپاشی تا شعاع 25 متر را دارد .

سمپاش زنبه ای

یکی دیگر دیگر از انواع سمپاش های موتوری است که مناسب برای باغات است. سمپاش زنبه ای چرخ و مخزن ثابت ندارد اما می توان آن را بر انواع مخازن با حجم های گوناگون نصب نمود و شیلنگ های مکش در داخل مخزنآن قرار داد.

سمپاش های حمل تراکتوری

انواع سمپاش های حمل تراکتوری متفاوت هستند که انواع سمپاش های سوار شونده و سمپاش های کششی از این نوع سمپاش ها می باشند. سمپاش های حمل تراکتوری در تامین نیروی مولد خود به دو گونه طراحی می شوند. و گونه هایی که نیروی مولد خود را همراه با یک شفت متصل شونده به تراکتور، از طریق موتور تراکتور تامین می کنند و سمپاش های موتوری که پمپ سموم دارند.

نکته :

گرچه انواع سمپاش ها با اهداف باغی یا زراعی طراحی شده اند اما با ایجاد تغییرات می توان از انواع سمپاش موتوری تا دستی در هر دو مورد استفاده نمود اما بهتر است از هر سمپاش در فاز طراحی خود استفاده کرد.

 راهنمای خرید سمپاش

چگونه بهترین سمپاش را انتخاب نماییم ؟

شما باید با توجه به ویژگی های فنی که سمپاشها دارند بهترین تصمیم را برای خرید سمپاش بگیرید.

مخزن

همه دستگاه های سمپاشی نوع دستی یا نوع موتوری دارای مخزن یا گنجایش هستند. اما حجم و اندازه مخزن در انواع سمپاش متفاوت است و مخزن برخی از آنها کوچک و قابل حمل توسط انسان مخزن برخی دیگر بزرگ است و نمی توان به راحتی آن را حمل نمود.

پمپ

پاشش سموم به صورت یکنواخت وظیفه پمپ در سمپاش است. همه سم پاشها دارای پمپ می باشند اما نوع پمپ در آنها متفاوت است . برخی پمپ های دستی و برخی پمپ های موتوری دارند که نیروی محرک پمپ های دستی انسان و نیروی محرک پمپ های موتوری ، موتورهای برقی و بنزینی هستند.

نازل

نازل ها کوچکترین جز سمپاشها هستند. که نحوه عملکرد، شکل و نوع مواد ساخته شده در آنها متفاوت است. نازل ها دارای یک یا چند روزنه هستند که محلول پس از عبور از آن، به قطرات کوچکتر تبدیل می شوند. نازل ها بر اساس انرژی که به آنها وارد می شود، دسته بندی می شوند. انتخاب بهترین نوع نازل تاثیر زیادی در کارایی دستگاه دارد.

 انتخاب سمپاش مناسب

برای هر نوع سمپاش موتوری و یا دستی می توان از هر نوع نازلی استفاده کرد اما برخی از موارد نیاز به تامین سطح فشار خاص و در نتیجه قطر مشخصی از سموم هستیم. این فشار می تواند از طریق یک سم پاش موتوری به شکل بهتری تامین شود. انواع نازلها عبارتند از :

انواع مخروط پاش:مناسب حشره کش و یا قارچ کش

انواع بادبزنی:مناسب علف کش

در طراحی انواع سمپاشهای موتوری تا نوع دستی آنچه اهمیت دارد ، قطر قطرات سمی خارج شده از نازل ها می باشد و بسته به نوع سمپاشی در فعالیت های کشاورزی، قطرات سمی می تواند بسیار ریز و یا درشت باشد. میزان خروجی نازل بر حسب “لیتر در دقیقه” و قطر بر حسب “میکرون” محاسبه می شود.

برنامه سمپاشی

برنامه منظم سمپاشی به جلوگیری از بروز بسیاری از آفت ها و مشکلات باغ کمک می کند.

اوایل بهار :

سمپاشی اوایل بهار که به سم پاشی خفته نیز معروف است زمانی انجام می شود که گیاهان و درختان در خواب زمستانی هستند و این سمپاشی زودهنگام رشد حشرات و پیشرفت بیماری ها را کاهش می دهد.

در طول فصل بهار :

با علف کشی در بهار از رشد و پیشرفت علف های هرز جلوگیری می شود. بسته به نوع علف هرز برچسب و دستورالعمل استفاده از آفت کش را بخوانید.

اوایل تابستان :

گیاهان و گل های باغ را بطور مرتب چک کنید تا اگر آفتی مشاهده شد سمپاشی کنید.

 راهنمای خرید سمپاش

-بیماری های گیاهان:تمامی علف های هرز و گیاهان مرده را حذف کنید و یک برنامه منظم برای سمپاشی داشته باشید. قبل از مشاهده آثار آفت بر روی گیاهان، ابتدا گیاهانی را که مستعد بیماری هستند را سم پاشی کنید و هر 7-10 روز این عمل را تکرار کنید.

-گل سرخ :گل سرخ را با دقت بررسی کرده و درصورت وجود لکه های سیاه بر روی برگ هایش آن ها را حذف کنید از طرفی تا اوایل سرما برنامه سمپاشی منظمی داشته باشید.

در طول فصل تابستان :

مکان های پرورش پشه ( آب های راکد و علف های هرز) و محل های استراحتی گیاهان مانند ( گل ها، بوته ها، شاخ و برگ متراکم ، دیوار های خارجی و برگ های زیرین ) را سم پاشی و از بین ببرید.

آخر تابستان:

-حشرات :وجود دو نوع حشره آزار دهنده است ، آنهایی که در خاک زندگی می کنند و به ریشه گیاه آسیب می رسانند و آن هایی که از بالای سطح زمین حمله می کنند. با یک برنامه منظم برای سمپاشی میتوان مشکلات وجود این حشرات را اصلاح کنید.

-علف های هرز :  این موقع از سال شاهد وجود علف های هرز خواهید بود اما با یک برنامه منظم می توان آن ها را از بین برد.

- بیماری های چمن:چمن زاری که تیره و یا زرد رنگ باشد ، شب ها آبیاری شود ، اگر بیش از حد آبرسانی شود و یا برای طولانی مدت آبیاری نشود بنظر می رسد که مشکلات و بیماری هایی دارد. یک برنامه سمپاشی می تواند انتشار این بیماری را متوقف کند.

پاییز :

اطراف منزل را سمپاشی کنید زیرا وجود حشرات خزنده مضر می باشد. خاک های بیمار اطراف منزل را جمع آوری کنید و سمپاشی را شروع کنید، سپس به محل خاک تازه اضافه کنید.

***در طی سال اگر گیاهان خانگی دارید و حمله آفت ها و حشرات را مشاهده کردید از مواد مناسب خریداری کرده و سمپاشی را شروع کنید.

راهنمای خرید سمپاش خوب + جزئیات کامل

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی