مشکلات تناسلی
در این مقاله راجع به زگیل تناسلی، علایم و راه های تشخیص آن توضیح خواهیم داد.

زگیل تناسلی چیست و چطور بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا نه؟

در سالهای اخیر یکی از بیماریهای مقاربتی شایعی که درصد بالایی از افراد جامعه به آن مبتلا می شوند، بیماری زگیل تناسلی است و حدوداً 80 درصد افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، هم مردان و هم زنان، حداقل یک بار در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند. این بیماری در اثر آلوده شدن به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  ایجاد شده که دارای انواع متعددی است و به دو دسته پرخطر و کم خطر تقسیم می شوند. متاسفانه درصد بالایی از افراد در اوایل بیماری از مراجعه به پزشک و درمان بیماری خودداری می کنند که از دلایل آن، نوع بیماری و محل ابتلای آن می باشد.

این بیماری در عین حال که از نظر عموم مردم یک بیماری وحشتناک به شمار می آید، ولی راه های درمانی قابل دسترسی برای آن وجود دارد. برای بررسی این بیماری به سراغ دکتر محمودرضا اصغرپور، پزشک پوست و مو رفتیم تا در مورد دلایل ایجاد و راه های پیشگیری و درمان آن بپرسیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درمان زگیل

زگیل تناسلی یکی از رایج ترین انواع عفونت های آمیزشی است که به وسیله ی نوع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. زگیل های تناسلی بر روی بافت های مرطوب ناحیه ی تناسلی دیده می شوند. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی در بسیاری از افراد علائم بالینی ایجاد نمی کند، اما برخی از انواع HPV باعث سرطان دهانه ی رحم،  و سرطان سر آلت تناسلی می شوند. افراد مبتلا به HPV که علائم بالینی ندارند، قادر به گسترش عفونت از طریق تماس جنسی به دیگران هستند. شایع ترین روش انتقال آن هم از طریق تماس جنسی و پوست با پوست است.

حتی لازم نیست نزدیکی کامل صورت گرفته باشد تا ویروس منتقل شود. تماس سطحی بصورت غیرمستقیم نیز می تواند انتقال را ایجاد کند. نواحی زیر ناخن ها، وسایل مشترکی همچون حوله، لبه ها و صندلی های مشترک و استخرها که مکان های مرطوبی هستند می توانند ویروس را در خود نگه دارند و بصورت غیر مستقیم باعث انتقال ویروس شوند. اپیلاسیون هم یکی از روش های متداول انتقال در ایران است.

برای تشخیص بیماری، در صورتیکه بیمار علائم بالینی داشته باشد، پزشک با معاینه کلینیکی طرح درمان را ارائه می دهد. اما درصورتیکه بیمار علائم بالینی نداشته باشد یا برای تشخیص نوع آلودگی، پزشک به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام می دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. این موضوع در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند.

واکسن HPV

چه راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی وجود دارد؟

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی حتما نکات ایمنی زیر را رعایت نمایید:
  • از کاندوم استفاده کنید. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس زگیل تناسلی را کم کند. 
  • از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر بپرهیزید اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی با طرف مقابل حرف بزنید.
  • اگر شما هر گونه علائمی مبنی بر ابتلا به بیماری مقاربتی دارید، از داشتن رابطه جنسی بپرهیزید.
  • از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا خودداری کنید.
  • از داشتن شریک جنسی خارج از عرف بپرهیزید. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهد.
همچنین برای جلوگیری از ابتلا به 4 نوع پرخطر این ویروس، می توان واکسن زگیل تناسلی را تزریق نمود.
روش درست  تزریق این واکسن، تزریق آن پیش از اولین تماس جنسی است. شروع واکسیناسیون از 9 سالگی است و تا 26 سالگی مطلوب ترین زمان برای تزریق واکسن است اما شایان ذکر است که طبق تازه ترین پژوهشهای سازمان غذا و داروی آمریکا FDA))، تزریق واکسن تا 45 سالگی و حتی بعد از آن هم مورد تایید قرار گرفته است. حتی اگر کسی مبتلا به زگیل تناسلی شده باشد، توصیه می کنیم که این واکسن را بزند. 

روش های درمان این بیماری چیست؟

بیشتر زگیل های تناسلی خوش خیم بوده و از نوع کم خطر  هستند. اما درمان زگیل تناسلی گاهی اوقات سخت است و اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، تعداد آنها افزایش پیدا می کند. درمان این بیماری، مستقیما بر روی پوست اعمال می شوند، و شامل درمانهای دارویی و غیردارویی می باشد.

توجه کنید که استفاده از داروها بدون تجویز پزشک در درمان این بیماری می تواند باعث درد و سوزش بیشتر شود.

در حال حاضر بهترین درمان مورد تایید FDA برای از بین بردن ضایعات زگیل های تناسلی که کم ترین احتمال سرایت به پزشک و نواحی سالم پوست بیمار را دارد، روش کرایوتراپی است.

اینکه کدام درمان مناسب شما است حتما باید توسط پزشک مشخص شود. پزشک شما بعد از معاینه ضایعات و میزان گستردگی آنها ، درمان مناسب شما را مشخص خواهد کرد. معمولا ما در کلینیک پوست سی زم، ابتدا نوع زگیل را از نظر پرخطر یا کم خطر بودن آن مشخص می کنیم و پس از آن، با توجه به گستردگی ضایعات نوع درمان را مشخص می کنیم. همچنین مشاوره و راهنمایی بیمار در دوره درمان زگیل تناسلی بسیار اهمیت دارد. ما به صورت کامل به بیمار در مورد نحوه تغذیه مناسب، جهت افزایش سیستم ایمنی بدن در دوره درمان و مسائلی که باید در این دوره رعایت شود تا بیماری به دیگران انتقال پیدا نکند، مشاوره و راهنمایی می دهیم.

بیماری زگیل تناسلی چیست؟

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی