تولد
رفع تلخی غذا
اگر هنگام پختن غذا متوجه تلخی غذا شدید، نگران نباشید. شما می توانید با توجه به نوع غذا با استفاده از ترفندهای ساده تلخی غذا را از بین ببرید.

بهترین روش های کاربردی گرفتن تلخی غذا

اگر شما آشپز ماهری نیز باشید، ممکن است در پخت غذا با مشکلاتی مانند شوری ، تلخی و... غذا روبرو شوید. در این بخش از نمناک به تلخی غذا پرداخته ایم که ممکن است علت های متفاوت داشته باشد. اگر غذایتان تلخ شد نگران نباشید شما می توانید برای گرفتن تلخی غذا اقدام کنید و با روش هایی که در ادامه آورده ایم، تلخی غذا را از بین ببرید یا کمتر کنید.

استفاده از آبغوره یا آبلیمو

اگر غذای شما به دلیل سوختن پیاز داغ و... مقداری تلخ شد ، می توانید برای رفع تلخی انواع خورش و... از آبلیمو یا آبغوره یا آب نارنج استفاده نمایید زیرا استفاده از مواد اسیدی به رفع تلخی غذا کمک زیادی می کند.

آبلیمو

خارج کردن زودتر لیمو عمانی

باید دقت کنید گاهی علت تلخی غذای شما وجود لیمو عمانی در آن است. برای اینکه از تلخی خورش جلوگیری کنید، بهتر است لیمو عمانی را کمی قبل از ریختن در خورش خیس کنید و لیمو را در انتهای پخت غذا و در نیم ساعت پایانی به غذا اضافه کنید، زیرا پخت طولانی مدت لیمو عمانی با غذا در بیشتر مواقع باعث تلخ شدن طعم غذا می شود. همین طور می توانید لیمو عمانی را در هاون کوبیده و هسته های آن را خارج کرده و سپس به غذا اضافه کنید.

افزودن نمک

اگر غذای خود را مزه کردید و در یافتید که کمی تلخ است، برای بهتر شدن طعم غذا و رفع تلخی کمی نمک به غذای خود بیافزایید اما مراقب باشید که غذایتان شور نشود. افزودن نمک نیز به گرفتن تلخی آبگوشت و خورش ها در صورتی که علت تلخی پیاز داغ سوخته باشد، کمک می کند.

نمک

افزودن مواد اولیه جدید

اگر وقت کافی برای پخت و پز دارید، این روش را به کار بگیرید. برای برطرف کردن تلخی غذا مواد اولیه جدید به آن اضافه کنید، تا طعم تلخی آن کمتر شود.

رقیق کردن غذا

اگر خورشتان غلیظ است و کمی طعم تلخی دارد، با اضافه کردن مقداری آب جوش به خورش می توانید آن را رقیق کنید و تا حد زیادی تلخی ناشی از زردچوبه را کاهش دهید.

اضافه کردن رب

برای اینکه طعم تلخی غذایتان کمتر شود، بهتر است یک قاشق رب را کمی تفت داده و به غذا بیافزایید. البته توجه کنید رب را می توانید به غذاهایی اضافه کنید که در رسپی خود رب دارند. یک قاشق رب می تواند تلخی غذا را کمتر نشان دهد.

رب گوجه فرنگی

افزودن سیب زمینی

برای کمتر نمودن تلخی غذا بر حسب نوع غذا به آن پیاز، سیب زمینی، هویج و گوجه بیافزایید. شما می توانید هویج و سیب زمینی را بدون خرد کردن در غذا بریزید و در آخر از غذا خارج نمایید.

افزودن جوش شیرین

برای رفع تلخی غذا اضافه کردن مقدار کمی جوش شیرین در حد یک چهارم قاشق چایخوری به غذا می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

جوش شیرین

اضافه کردن زعفران

برای رفع تلخی غذا و خوشمزه و خوش عطر کردن آن بسته به نوع غذایتان می توانید به آن مقداری زعفران دم کرده با دو حبه قند اضافه کنید.

استفاده از ادویه کمتر

گاهی علت تلخی غذا استفاده بیش از اندازه از زرد چوبه و کیفیت پایین آن است زیرا برخی زرد چوبه ها ناخالصی فراوانی دارند. برای جلوگیری از تلخی غذا از کیفیت زردچوبه مصرفی تان اطمینان داشته باشید و قبل از مصرف از کیفیت ادویه های خود مطمئن باشید.

تلخی هر نوع غذا رو اینطوری از بین ببر

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ن/ز.ت
برچسب : نکات آشپزی
وبگردی