تولد
غدیر خم

نام محل غدیر خم و برکه واقعه غدیر خم کجاست؟

تاریخ انتشار : 4 تیر 1403کد مطلب : 94224زمان مطالعه : 2 دقیقه
غدیر خم نام مکانی است که پیامبر پس از بازگشت از آخرین حج خود، جانشینش را در آنجا معرفی کرد. در ادامه، بیشتر با این مکان آشنا خواهید شد.

محل کنونی غدیر خم و محل برکه غدیر خم کجاست؟

عید غدیر خم یکی از بزرگترین و مهم ترین اعیاد مسلمین است روزی که در آن حضرت محمد (ص) در حجه الوداع، علی را ولی پس از خود اعلام کرد. شیعیان هر سال در چنین روزی جشن و سرور به پا کرده و به دیدار اقوام و آشنایان سید خود می روند و این روز را به آن ها تبریک می گویند زیرا این روز گواه روشنی بر ولایت و امامت امیرالمومنین می باشد.

برای بسیاری از کاربران این سوال پیش می آید که چرا این عید را غدیر نامیده و اصلا غدیر خم کجاست؟ چرا پیامبر در آخرین حج خود در غدیر خم توقف نموده است؟ در این بخش از دین و مذهب نمناک به توجه به منابع معتبر دینی به این سوالات پاسخ گفته ایم.

غدیر خم کجاست و چرا پیامبر در آخرین حج خود در غدیر خم توقف نموده است؟

غدیر خُم، نام برکه‌ای در چهار کیلومتری جُحفه بود. اگر بخواهیم بگویی که محل برکه غدیر خم کجاست، اینطور میتوان توضیح داد که جحفه حدوداً در فاصله 200 کیلومتری شمال غربی مکه قرار دارد و یکی از میقات‌های پنجگانه حج است.(حموی، معجم البلدان، 1995م، ج2، ص111.)

این مکان به دلیل وجود مقداری آب و چندین درخت، محل توقف و استراحت کاروانیان بوده است.(ابن‌خلکان، وفیات الاعیان، 1364ش، ج5، ص231.)

عید غدیر

محل خطبه غدیر خم

غدیر خُمّ مکانی در مسیر مکه به مدینه است که پیامبر(ص) در 18 ذی‌الحجه سال دهم هجری قمری در آنجا خطبه غدیر را خواند و امام علی(ع) را به عنوان جانشین خود به مسلمانان معرفی کرد. این حادثه به واقعه غدیر معروف است. (قمی، تفسیر القمی، 1412ق، ج1، ص179)

ساخت مسجد غدیر خم در محل واقعه غدیر

در مکانی که پیامبر، نماز خواند و علی(ع) به عنوان جانشینی خود معرفی کرد، مسجدی ساخته شد که به مسجد غدیر خُم مشهور شد.(سمهودی، وفاء الوفا، 1419ق، ج3، ص170-171.)

نام محل غدیر خم و برکه واقعه غدیر خم کجاست؟

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : عید غدیر
وبگردی