آگاهی از دسترسی جهانی
تاریخ 20 ماه می در تقویم به عنوان روز جهانی آگاهی از دسترسی جهانی نامگذاری شده است. این روز برای آگاهی از قابلیت دسترسی تکنولوژی برای افراد کم توان می باشد.

روز جهانی آگاهی از دسترسی جهانی برای افراد کم توان

روز جهانی آگاهی از دسترسی جهانی هر سال در سومین پنجشنبه ماه می برگزار می شود و هدف آن، وادار کردن مردم به تفکر و صحبت در مورد ایجاد دسترسی به وب ها برای همه افراد دنیا است.

تکنولوژی حیرت انگیز است، زیرا با یک سرچ و جستجوی سریع می توانید به همه اطلاعات مورد نیاز و هر چیزی که می خواهید، دست پیدا کنید. همچنین می توانید شام سفارش دهید، یک مقاله تحقیقی پیدا کنید، به یک پادکست گوش دهید و هر کاری را که می خواهید به انجام برسانید اما اگر دچار مشکلاتی مثل نابینایی، ناشنوایی یا هرگونه کمبودی در بدن خود باشید، توانایی استفاده از تکنولوژی در شما کاهش پیدا می کند.

در دسترس کردن تکنولوژی برای همه انسان ها، یک راه حل کلیدی در این روز ها محسوب می شود، زیرا تکنولوژی بیش از هر زمان دیگری در زندگی ما نقش دارد و هیچ زمانی به اندازه الان، انقدر مهم نبوده است.

روز آگاهی از دسترسی جهانی

تاریخچه روز جهانی آگاهی از دسترسی جهانی

در تقویم روزهای جهانی، روز 20 ماه می به نام روز جهانی آگاهی از دسترسی جهانی (Global Accessibility Awareness Day) نامگذاری شده است. در مورد تاریخچه ی نامگذاری روز جهانی آگاهی از قابلیت دسترسی دو نظر وجود دارد برخی آن را به سال 2012 و برخی دیگر به سال 2015 مرتبط می دانند.

در کل علت نامگذاری این روز انتشار یک پست توسط یک وبلاگ نویس به نام "جو دوون" بود که در مورد دسترسی پایین خود برای ایجاد یک وب سایت و تغییرات مورد نیازش صحبت کرده بود.

بعد از این که این پست دیده شد، شخصی به نام "جنیسون آسونسیون" با جو تماس گرفته و در مورد دسترسی به وب با او صحبت کرد و آن ها با یکدیگر همفکری کردند و این روز را نام گذاری کردند و از آن زمان به بعد، افراد مشهوری، سعی در ایجاد دسترسی بیشتر مردم به اینترنت کرده اند.

بر اساس اهداف GAAD ، همه افراد و افراد دارای ناتوانی های مختلف حق گفتگو، تفکر و یادگیری با دسترسی به دیجیتال را دارند. بررسی ها نشان می دهد که افراد دارای معلولیت برای استفاد از فضای مجازی، وب و محصولات دیجیتال نیاز به فناوریهای کمکی دارند برای همین این روز به افراد در ایجاد محصولات فناوری یادآوری می کند تا با در نظر گرفتن نیازهای افراد معلول دنیای دیجیتال را طراحی کنند.

روز جهانی آگاهی از دسترسی جهانی + تاریخچه

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : رویدادها
وبگردی