تولد
گلو درد
شاید شما هم این مشکل را تجربه کرده باشید که احساس کنید مدام راه گلویتان بسته است، این مشکل میتواند دلایل زیادی داشته باشد که بهتر است آنها را بشناسید.

دلایل اصلی و مهم احساس گیر کردن چیزی در گلو

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد؛ با اینکه چند ساعت چیزی نخورده اید؛ اما احساس می‌ کنید چیزی داخل گلویتان گیر کرده است. احتمالاً تقلا می کنید که آن را در بیاورید یا مقدار زیادی آب قرقره می کنید؛ اما انگار که غذا هنوز داخل دهان شما مانده است.

در واقع این احساسِ دائم از گیر کردن چیزی داخل گلو یا حتی پایین‌تر از گلو نزدیک به قفسه سینه که به آن احساس گلوبوس می گویند، معمولاً بدون درد است، اما این موضوع چیزی از سختی آن کم نکرده و فرد را کلافه می‌ کند و باعث می شود که نتواند روی کارهایش تمرکز کند و مدام حواسش به گلویش باشد و برای اینکه این حس را از بین ببرد، مدام گلو را صاف کرده یا سرفه می کند که همین موضوع؛ باعث ایجاد حساسیت و التهاب در این ناحیه خواهد شد. در چنین حالتی باید چه کار کرد و علت این اتفاق چیست؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک توضیح مفصلی خواهیم داد.

گلو درد

علل احساس گیر کردن چیزی در گلو

اگرچه دلایل احتمالی زیادی وجود دارد؛ اما به نظر می رسد که این حس با نوعی تحریکِ گلو مرتبط باشد. در ادامه رایج ترین علت ها را خواهیم گفت:

بیماری رفلاکس معده

رفلاکس معده وضعیتی است که اسید معده دوباره به سمت مری برمی گردد؛ یعنی لوله ای که دهان و معده را به یکدیگر وصل می کند. در واقع رفلاکس اسید معده ممکن است عاملی برای ایجاد چنین حسی باشد. البته این بیماری علائم دیگری هم دارد که شامل موارد زیر است:

بعضی از مشکلات مانند فارنژیت، التهاب لوزه ها و سینوزیت مزمن هستند که ممکن است روی گلو تاثیر بگذارند و حس بدی را در این ناحیه ایجاد کنند و باعث التهاب و حساسیت گلو بشوند که در نهایت حس گیر کردن چیزی در گلو را به وجود می آورند.

سینوزیت

مشکلات تیروئید

افرادی که به انواع خاصی از بیماری های تیروئید مبتلا هستند، ممکن است احساس کنند که چیزی در گلویشان گیر کرده است. در حقیقت ناهنجاری‌ های تیروئید در افراد مبتلا به احساس گلوبوس شایع ‌تر است و تقریباً یک سوم از افرادی که دارای توده تیروئید هستند؛ علائم مرتبط با گلوبوس را گزارش می ‌کنند که البته گواتر هم که به خاطر بزرگ شدن غده تیروئید اتفاق می افتد؛ می تواند این احساس را ایجاد کند. سایر علائم گواتر شامل موارد زیر است:

  • احساس یک نوع برجستگی جلوی گردن
  • احساس سفتی در ناحیه گلو
  • خش دار شدن صدا و ورم رگ گردن
  • سرگیجه هنگام بالا آوردن دست بالاتر از سر
  • سختی تنفس
  • سرفه
  • خس خس سینه
  • مشکلات بلع
  • استرس و اضطراب شدید

شاید باورتان نشود؛ اما عوامل احساسی و ذهنی هم روی ناحیه گلو تاثیر گذار است. افرادی که این احساس را دارند، معمولا بیشتر در معرض افسردگی و عوامل استرس زای زندگی بوده اند که هر چقدر این شرایط بیشتر باشد، علائم شان هم بدتر می شود.

استفاده از بعضی داروهای خاص

گاهی این مشکل می تواند به خاطر مصرف داروهای خاص باشد. این داروها تولید بزاق را کاهش داده و احساس گیر کردن چیزی در گلو را به وجود می آورد و خشکی دهان هم این احساس را تشدید می کند.

دارو خوردن

گیر کردن غذا

بله، گاهی در چنین شرایطی واقعاً چیزی در گلو گیر کرده است که علت آن هم می‌ تواند نجویدن درست مواد غذایی یا مشکلات زمینه ای و بعضی از بیماری ها باشد.

تومور

تومور زبان، تارهای صوتی، گلو و مری می تواند عامل ایجاد چنین اتفاقی باشد و بلع را دچار مشکل کند. تومور های گردن، مانند توده‌ های تیروئید، می ‌توانند مری را تحت فشار قرار دهند و بلع را دشوار و دچار مشکل کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بعد از چند هفته بهبود پیدا نکردید و سابقه سیگار کشیدن یا رفلاکس اسید یا سوزش معده هم دارید، بسیار مهم است که سریع تر به پزشک مراجعه کنید. از طرفی هم هر زمان که احساس کردید در تنفس و بلع دچار مشکل هستید و مدام سرفه های خونی دارید، حتماً نزد پزشک بروید.

فکر میکنی یه چیزی تو گلوت گیر کرده؟ دلیلش اینجاست

3.88
این مطلب مفید بود ؟62
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی