خصوصیات آشپز خوب
برای تبدیل شدن یه یک آشپز خوب و ماهر همه چیز دانستن رسپی های حرفه ای نیست بلکه برخی ویژگی های دیگر وجود دارد که با داشتن آنها آشپز بهتری خواهید بود.

نشانه هایی متفاوت که میگن شما آشپز خوبی میشید

نیاز به غذا و پخت و پز از دوران باستان تا کنون، نقش اساسی در تکامل انسان ها داشته و هنوز هم به عنوان عامل مهمی شناخته می شود. امروزه آشپزی تنها برای برآوردن نیاز اولیه و سیرشدن نیست، بلکه آشپزی هنر ترکیب عطر و طعم ها و عملی است که به شما کمک می کند چیزی را به چیز دیگری تبدیل کنید. بزرگترین سرآشپزهای دنیا نه تنها به طعم و عطر غذا اهمیت می دهند بلکه می دانند نحوه ارائه یک غذا، به اندازه طعم، رایحه و بافت آن در ذهنیت افراد تاثیر دارد.

اگر به آشپزی علاقمند هستید و دوست دارید در آینده یکی از شناخته ترین سرآشپزهای دنیا گردید، باید بدانید بسیاری از آشپزهای ماهر ویژگی های مشترکی دارند که در ادامه این بخش از سبک زندگی نمناک آورده ایم، اگر شما هم دارای این خصوصیات هستید، شما فردی مناسب برای تبدیل شدن به آشپز ماهر می باشید. جالب است بدانید این خصوصیات و ویژگی های معرفی شده در این بخش، خصوصیاتی است که در آشپزهای ماهر وجود دارد.

هنرمند هستید

آیا همیشه اشتیاق به خلق و طراحی دارید؟ خواه نقاشی روی بوم خالی باشد، خواه مونتاژ بلوک های لگو یا تزئیین یک بشقاب املت، در این صورت شما یک فرد هنرمند هستید و تمایل بی حد و حصر برای خلق چیزی جدید دارید.

هنگامی که نوبت به پخت و پز می رسد، همیشه مایلید به نحو احسن غذا بپزید و ارائه و زیبایی غذا را ساده نمی گیرید، حتی اگر فقط یک بشقاب باشد! علاوه بر پخت و پز غذای خوب، کار با ابزار آشپزخانه و وسایل آشپزی را از چاقوهای استاندارد، قابلمه ها، تابه تا مخلوط کن و سایر وسایل آشپزخانه را بخوبی می دانید.

آشپز خوب شدن

با غذاهای مضر مخالفید

به عنوان یک آشپز به احتمال زیاد از هر رستوران و کافه ای در محله خود بازدید کرده اید فقط برای اینکه از منو غذاها استفاده کنید و بدانید در کدام رستوران بهترین غذاها طبخ می شود. غذاهای مضر را نمی خورید و به دیگران پیشنهاد می دهید تا آنها هم از چنین غذاهایی صرف نظر کنند.

اشتیاق به دستورالعمل های جدید دارید

هنگام اوقات فراغت، خانواده و دوستانتان شما را در حال آشپزی می بینند و هیچ کس تا پایان آشپزی مجاز نیست به آشپزخانه وارد شود اما پس از اتمام کار، از اعضای خانواده می خواهید برای تست طعم غذای جدید نظر بدهند.

داشتن اشتیاق

علاقه به برگزاری مهمانی دارید

همیشه اطرافیانتان دوست دارند در مهمانی ها حضور داشته باشید زیرا در صورت کمبود غذا جای هیچگونه نگرانی نیست و شما به راحتی و با سرعت می توانید غذای مناسبی را طبخ کنید همچنین اگر از شما نخواسته باشند چیزی به مهمانی ببرید خودتان دسر یا غذایی را به همراه خود می برید و دیگران را متعجب می کنید.

انتقادپذیر هستید

کار در آشپزخانه می تواند بسیار استرس زا باشد. شاید بتوانید وقت خود را برای پختن یک وعده غذای دلچسب برای اعضای خانواده صبور خود اختصاص دهید، اما در یک رستوران طولی نمی کشد که مشتریان گرسنه شروع به شکایت می کنند. بنابراین باید آرام و خونسرد باشید، حتی اگر دست خود یا به طور تصادفی غذا را سوزانده اید.

هنگامی که سفارشات در ساعت شلوغ شروع به جمع شدن می کنند، متوجه می شوید که باید سریع و در عین حال دقیق باشید. یک حرکت اشتباه از طرف شما می تواند خطر آشپزی و اعتبار رستوران را به خطر بیندازد!

خصوصیات آشپز خوب

در مدیریت زمان مهارت دارید

آیا دوستانتان به شما می گویند که منظم هستید؟ آیا پاکیزگی را ارزش می دانید و سبک زندگی منظمی دارید؟ شاید سریع روی پای خود می ایستید و چند کار را با هم انجام می دهید.

به عنوان یک سرآشپز در یک محیط حرفه ای، باید چیزهایی بیش از نحوه آشپزی بدانید. این شامل مهارت مدیریت زمان و چند وظیفه ای است. به عنوان مثال، باید تسلط داشته باشید و روشی برای تهیه و سازماندهی مواد اولیه برای به حداکثر رساندن بازدهی انتخاب کنید، همچنین باید توانایی انجام کارهای مختلف را داشته باشید.

در ریاضیات و تجارت ماهرید

اگر فکر می کنید که آشپزی و ریاضیات نقطه مشترکی با هم ندارند، به شدت اشتباه می کنید. برای اینکه یک آشپز خوب شوید، باید محاسبات و تجارت را خوب انجام دهید زیرا، یک آشپز علاوه بر اینکه می داند یک بشقاب ماکارونی را چگونه بکشد، باید بعد تجاری و اداری آشپزی را هم بداند تا بتواند در عین صرفه اقتصادی، غذای خوبی درست کند. این بدان معنی است که شما قادر به کنترل جنبه هایی مانند بودجه، هزینه های کارگر، کاهش هزینه ها، قیمت گذاری مواد غذایی و مدیریت موجودی کالا هستید.

ویژگی آشپز خوب

عادات خاص خودتان را در آشپزخانه دارید

همه سرآشپزهای موفقی که می شناسم یک نکته مشترک دارند:عادت های عالی در آشپزخانه و هم بیرون آشپزخانه دارند.

در آشپزخانه، آنها تمیز کار انجام می دهند و چاقوها را به طور مرتب تیز می کنند، به طوری که همیشه هر وقت چاقوی تیز بخواهند چاقوی تیز داشته باشند. آنها غذای خود را می چشند و به تکنیک ها و اصول اساسی آشپزی پایبند هستند.

در بیرون آشپزخانه، آنها به طور منظم ورزش می کنند و غذاهای مقوی می خورند. خوب استراحت می کنند و خواب با کیفیتی دارند. تمام این جزئیات کوچک برای حفظ استقامت، سطح انرژی و اشتیاق آنها در آشپزخانه جمع می شود. این عادت های عالی که آنها روز به روز انجام می دهند، در نهایت با هم ترکیب می شوند و پایه ای محکم برای موفقیت های آنها در آشپزی و زندگی شخصی شان تشکیل می دهد.

به توانایی های خود اطمینان دارید

سرآشپزهای موفق توانایی زیادی دارند و می توانند روی خود شرط بندی کنند و نسبت به توانایی های خود مطمئن هستند حتی اگر همه افراد ماهر در برابر آنها قرار بگیرند. همه آنها بر بزرگترین موانع موفقیت در آشپزی غلبه می کنند.

اطمینان به خود

مهارت ارتباطی خوبی دارید

سرآشپزهای موفق به وضوح ارتباط برقرار می کنند و این بدان معناست که در آشپزخانه آنها هیچ زورگویی، پرخاشگری منفعلانه، اقدامات کوچک و سیاست کاری وجود ندارد.

سرآشپزهای موفق همیشه یک محیط مثبت و حرفه ای را در آشپزخانه خود حفظ می کنند. آنها اهداف خود را نشان می دهند و به وضوح با اعضای تیم خود ارتباط برقرار می کنند که منجر به اجرای موفقیت آمیز برنامه های آنها می شود.

افکارتان رشد یافته است

آیا مرتب سوال می پرسید که چرا بعضی از کارها در آشپزخانه به روشی خاص انجام می شود؟ می بینید که بسیاری از کارها در یک آشپزخانه حرفه ای اغلب بدون سوال کافی از طرف ما انجام می شود. روش خاصی از پخت و پز که احتمالاً در گذشته ابداع شده است، اغلب ممکن است کارآمدترین راه حل یا ایده موثر در این زمینه نباشد.

سرآشپزهای موفق از فروتنی و ذکاوت لازم برای یادگیری مداوم و مجدد برخوردارند. آنها می دانند که تغییر وجود دارد و به همین دلیل است که به جای یک ذهنیت ثابت، ذهنیت رشد را حفظ می کنند.

آشپز ماهر شدن

EQ بالایی دارید

آشپزهای موفق از هوش هیجانی بالایی برخوردارند و به ندرت تحت فشار قرار می گیرند. آنها توانایی کنترل استرس و اضطراب بالا در آشپزخانه را دارند و تعاملات مثبت و ارزشمندی را با دیگران حفظ می کنند و می دانند که چگونه آرام و متین باشند حتی وقتی اوضاع به خوبی پیش نمی رود.

برای اینکه بتوانند این کار را انجام دهند خود آگاهی بالایی دارند و به وضوح همه نقاط قوت و ضعف خود را می دانند. علاوه بر این، واقعاً آشپزی را به عنوان یک کاردستی و روح بخش درک می کنند.

مواجه با شکست برایتان سخت نیست

سرآشپزهای موفق این توانایی عجیب را دارند که اگر بارها و بارها زمین خوردند، بلند شوند بدون اینکه اشتیاق و لذت خود را برای یادگیری و آشپزی از دست بدهند. نیازی به گفتن نیست، این پافشاری منطقا تضمین می کند که آنها اولین کسی خواهند بود که ثمرات موفقیت را می چشندو اگر بخواهیم ساده بگوییم، موفق ترین سرآشپزها اساساً آشپزهایی هستند که بیشترین شکست را خورده اند، تا سرانجام کلید تسلط بر کار خود را پیدا کنند.

خصوصیات اخلاقی که مختص آشپزهای خوبه

4.737
این مطلب مفید بود ؟352
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : نکات آشپزی
وبگردی