جذب مخاطب
جذب مخاطبان اصول و نکات خاصی دارد. پس باید برای جلب توجه و علاقه نشان دادن مخاطب به حرف های شما، هنگام صحبت این نکات را رعایت کنید.

ترفندهای علمی و تایید شده برای جلب توجه مخاطب

قطعا همه ما دوست داریم که سخنرانی های خوب انجام دهیم و زمانی که صحبت می کنیم مخاطب جذب شود. معمولاً 30 ثانیه بیشتر طول نمی کشد تا بفهمیم که مخاطب دوست دارد به حرف ما گوش کند یا خیر. در این قسمت از نمناک؛ تکنیک هایی را به شما معرفی می کنیم تا مخاطبان جلستان و سخنرانی هایتان، هرچه بیشتر به صحبت های شما علاقه نشان دهد.

مقدمه جذابی داشته باشید

برای جلب توجه در سخنرانی شروع جذاب و مقدمه فوق العاده ای داشته باشید تا مخاطب تا انتها همراه شما باقی بماند، یک شروع جذاب و مقدمه عالی می تواند نظر مخاطب را نسبت به شما تغییر دهد و کاری کند که او تا انتها به خوبی به صحبت های شما گوش دهد.

داستان بگویید

مطالعات نشان می دهد که حالت داستان گویی هنگام صحبت کردن باعث می شود تا مخاطب بیشتر جذب صحبت های شما شود و این موضوعات 26 درصد اثرگذاری مثبت تری دارند. داستان گویی یک راه قدرتمند برای ارائه بهتر شما خواهد بود و نشان می دهد که به ارتباطات توجه زیادی دارید. پس سعی کنید که هنگام گفتن داستان ها از احساسات مخاطب هم استفاده کنید و موضوع را جذاب تر کنید.

جذب مخاطب

مخاطب را غافلگیر کنید

سعی کنید که مخاطب را غافلگیر کنید. به این صورت که سریعاً به سراغ نکته اصلی بروید و اجازه دهید که مخاطب مجاب شود که به شما گوش کند تا نکته اصلی را بگیرد. پس حواشی را کنار بگذارید.

از تصویر سازی مخاطب استفاده کنید

ذهن مخاطب را باز کنید. از لحاظ ذهنی او را به چالش بکشید و سعی کنید چیز هایی را تعریف کنید که دوست داشته باشد ؛ چشمانش را ببندد و تصور کند.

ضعف نشان ندهید

برخی از افراد در سخنرانی از خودشان ضعف نشان می دهند مثلاً می گویند من سخنرانی بلد نیستم و در حد آموزش دادن به شما نیستم! و... این کار سبب می شود مخاطب در ذهن خود بگوید خب اگر واقعاً اگر بلد نیستی، چرا این کار را انجام می دهی. شما باید اعتماد به نفس خودتان و اعتماد مخاطبان را نسبت به خودتان از بین نبرید.

خنده مخاطب را در بیاورید

شوخ طبعی به شدت باعث می شود که مخاطب شما را دنبال کند. خنده باعث می شود تا تمایل بیشتری به حرف های شما داشته باشد و احساس راحتی بیشتری حین گوش دادن به حرف های شما به او دست بدهد.

جذب سریع مخاطب

احساسات مخاطبان را برانگیزید

به مسئله ای شخصی در مورد خودتان اشاره کنید تا شنوندگان با شما احساس نزدیکی کنند. مثلا اگر در راه رسیدن به هدفتان کارها و شغل هایی را امتحان کرده اید که مخاطب فکرش را هم نمی کند، این چیزها را با آنها در میان بگذارید. اعتراف کردن حقیقت درباره ی خودتان و صادق بودن، نشانه ی شجاعت است.

حرکات بدنی داشته باشید

در طول ارائه خشک نباشید. سعی کنید که از حرکات بدن خود استفاده کنید تا حوصله مخاطب سر نرود. تحت هیچ شرایطی از انرژی خود کم نکنید زیرا اگر سخنران آرام و بی انگیزه باشد، مسملاً مخاطبان خیلی به او توجهی نمی کنند و طبیعتاً سخنران هم به هدف خود نمی رسد.

تمرینات گروهی و عملی بدهید

برای جلب توجه مخاطب به سوی سخنران کارها و تمرینات عملی مثل:مرور مطالب مهم کلاس، بازی های خلاقانه، تعامل افراد با یکدیگر و… را به مخاطبان خود پیشنهاد دهید.

از نقل قول استفاده کنید

گاها از جملات اینترنتی و انگیزشی استفاده کنید که نقل قول افراد معروف هستند که باعث ایجاد هدف و انگیزه در مخاطب می شوند.

جلب توجه مخاطب

با مخاطب تعامل برقرار کنید

همان طور که گفتیم، باید سعی کنید تا با مخاطب ارتباط خوبی برقرار کنید. حتی می توانید نظرسنجی انجام دهید تا مخاطب بتواند بهتر با شما تعامل برقرار کند.

از تصویر سازی بصری استفاده کنید

از تصویر سازی بصری و تحریک کننده استفاده کنید که آن ها عبارات و جملات را سریع تر و بهتر سازماندهی کنند و گوش دادن به حرف های شما برای شان لذت بخش تر باشد.

سخنرانی کوتاهی داشته باشید

وقتی مخاطبان از نظر جسمی خسته شوند، ذهن شان هم غیرفعال می شود پس قبل از اینکه شنوندگان خسته شوند و دیگر به حرف های تان گوش ندهند، سخنرانی را تمام کنید.

کمی راجع به ترس ها صحبت کنید

شما می توانید توجه مخاطب را از طریق یادآوری ترس ها و نگرانی هایش جلب کنید. احساس ناامنی را در او به وجود بیاورید تا سعی کند که به ادامه حرف های تان گوش دهد و به یک نتیجه گیری برسد.

گوش دادن مخاطب

ذهن مخاطب را به چالش بکشید

با مطرح کردن بعضی از سوال ها سعی کنید که مخاطب را مجاب کنید تا پاسخ را حدس بزند. کمی او را از لحاظ ذهنی درگیر کنید؛ البته به شرطی که موضوعاتی که مطرح می کنید به اندازه کافی جذاب باشد.

از حس پنج گانه کمک بگیرید

حس پنج گانه شنیداری، بینایی، چشایی، بویایی و لامسه باعث می شود تا مخاطب بیشتر درگیر حرف های شما باشد. به عنوان مثال متناسب با سخنرانی موسیقی پخش کنید. عکس و تصاویر نشان دهید و سعی کنید که فضا را جذاب تر کنید.

صدای خود را به درستی مدیریت کنید

صدای خود را به درستی مدیریت کنید و لحن و میزان بلندی و آرامی آن را تنظیم کنید. شما به هیچ وجه نباید در حین سخنرانی خود یک نواخت صحبت کنید و باید در برخی قسمت ها صدای خود را بسیار آرام کنید، برخی اوقات بلند صحبت کنید.

اصول سخنرانی و جذب

از جملات و کلمات پیچیده استفاده نکنید

مخاطب دوست ندارد مدام کلمات و واژه های ناملموس بشنود پس سعی کنید از واژه هایی که ملموس تر و رایج تر میان مردم است استفاده کنید و در حین سخنرانی خود به هیچ وجه لفظ قلم و باکلاس صحبت نکنید.

دروغ نگویید

یکی از اصولی که باید در سخنرانی مورد توجه قرار دهید، دروغ نگفتن است. صحبت های دروغین و خارج از عرف نه تنها مخاطب جذب نمی شود بلکه آنها به صحبت های شما توجه نخواهند کرد پس دقت کنید که برای جلب توجه در سخنرانی، این رفتارهای عجیب و غریب و اشتباه را از خودتان بروز ندهید.

برای جذب سریع مخاطب، از روش من استفاده کن

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی