حدیث حجاب

احادیث و روایات پربار درباره حجاب

تاریخ انتشار : 12 بهمن 1399کد مطلب : 80068زمان مطالعه : 3 دقیقه
حجاب و عفاف موضوعاتی هستند که در اسلام و قرآن بسیار به آن ها اشاره شده است. همچنین پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) احادیث زیبایی در این مورد بیان کرده اند.

احادیث زیبا و پرمعنا درباره حجاب

اشاره بسیار به وجوب حجاب و پوشش در احادیث و روایات معصومین (ع) بیانگر اهمیت این مسئله از دیدگاه اسلام است. هدف از تشریع حکم الهی وجوب حجاب اسلامی، تقرب به خداوند، تزکیه نفس، طهارت، عفت و پاکدامنی است. در این بخش از دین و مذهب نمناک برخی از احادیث پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) را ارائه کرده ایم.

حجاب در احادیث و روایات

پیامبر اکرم (ص) در دعای خود فرمودند:

پروردگارا، زنانی که خود را پوشیده نگه می دارند، مشمول رحمت و غفران خود بگردان. (مستدرک الوسایل، ج 3، ص 244)

حجاب

امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند:

زکات زیبایی پاکدامنی است. (میزان الحکمه، ج 4، ص 226)

امام علی (ع) فرمودند:

پاداش رزمنده شهید در راه خداوند، بالاتر از پاداش انسان پاک دامنی نیست که توان انجام گناه را دارد ولی خود را آلوده نمی سازد. انسان پاک دامن، نزدیک است که فرشته ای از فرشتگان الهی گردد. (نهج البلاغه، حکمت 474)

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

کسی که نظر به نامحرم را از خوف خداوند ترک کند، خداوند به او ایمانی عطا می کند که شیرینی آن را در قلبش می یابد. (الحکم الزاهره ، ج 1 ، ص 301)

حدیث حجاب

امام علی (ع) فرمودند:

یک گروهی که وارد جهنم می شوند، زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان، خود را آرایش و زینت می کنند. (کنزالعمال، ج 16، ص 383)

امام علی (ع) فرمودند:

پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایی اوست. (غرر الحکم5820)

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

یکی از گروهی که وارد جهنم می شوند زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان خود را آرایش و زینت می کنند. (کنزالعمال ، ج 16 ، ص 383)

حجاب و عفاف

امام صادق (ع) فرمودند:

حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر می باشد. (المستدرک، ج5)

امام صادق (ع) فرمودند:

برای زن مسلمان، جایز نیست که روسری (مقنعه) و پیراهنی بر تن کند که بدنش را نپوشاند. (وسایل الشیعه، جلد 30، ص 5181)

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند. (بحارالانوار، ج 103، ص 235)

احادیث حجاب

امام صادق (ع) فرمودند:

در مورد زینت هایی که جایز است زن در مقابل نامحرم ظاهر کند، صورت و کف دو دست است. (بحار، ج 104، ص 33 / قرب الاسناد، ص 40)

رسول خدا (ص) فرمودند:

هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد، زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی کند و همچنین موی سر و مچ [پای] خود را نمایان نمی سازد و هر زنی که این کارها را برای غیر شوهرش انجام دهد، دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسبت به خود خشمگین کرده است. (مستدرک حاکم، ج 2، ص 549)

امام صادق (ع) فرمودند:

هیچ غنیمتی مانند غنیمتی که آدمی از راه کنترل چشم به دست می آورد نیست، زیرا دیدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نمیشود جز آنکه در قلب او عظمت و جلال الهی مشاهده می شود. (مصباح الشریعه، ص 9)

حجاب زنان

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش، آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند. (بحارالانوار، ج 103، ص 235)

حضرت فاطمه زهرا (س) در آخرین روزهای عمر پر برکت خود ضمن وصیتی به اسماء فرمودند:

من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران تعریف می نمایند. مرا بر تختی که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد، قرار مده؛ بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن، خداوند تو را از آتش جهنم مستور و محفوظ نماید. (تهذیب الأحکام، ج 1، ص 429)

حضرت موسی بن جعفر(ع) به روایت پدران گرامی خود از حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) نقل فرمودند:

روزی شخص نابینایی اجازه ورود خواست. حضرت فاطمه(س) برخاست و چادر به سر کرد. رسول خدا(ص) فرمود:« چرا از او رو می گیری، او که تو را نمی بیند؟» حضرت فاطمه پاسخ داد :« او مرا نمی بیند، اما من که او را می بینم. و او اگر چه مرا نمی بیند ولی بوی مرا که حس می کند.» (بحارالانوار، ج 43، ص 191)

زیباترین احادیث حجاب و عفاف از امامان و پیامبر (ص)

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
برچسب : حجاب
وبگردی