رنگ کردن مو
اگر موهایتان سفید شده و یا اینکه می‌خواهید تنوعی در رنگ موهایتان بدهید ولی انگار یک جای کار ایراد دارد و رنگ کردن موهایتان کم‌کم خطرناک می شود.

چه زمانی رنگ کردن مو عوارض دارد؟

احتمالا شنیده اید که رنگ کردن مو در دوران بارداری یا شرایط خاص خطرناک است و عوارض زیادی در پی دارد. نه تنها در این دوران نباید موها را رنگ نمود بلکه زمانی که موها تغییر می‌کند و پوست کف سر حالش خوب نیست، باید از رنگ کردن مو دست بردارید. در این بخش از دنیای مد نمناک علائمی را آورده ایم که اگر دارای این علائم هستید، باید موهایتان را رنگ نکنید.

رنگ کردن مو هنگام بروز آلرژی ممنوع

اگر موهای شما به رنگ مو حساسیت دارد و وقتی موهایتان را رنگ می‌کنید، دچار خارش بیش از حد یا ریزش مو و درد می‌شوید، دست از رنگ کردن بردارید. گاهی اوقات رنگ کردن مو سبب قرمزی پوست سر شده و با سوزش و گاهی اوقات ورم همراه است.

افراد زیادی نسبت به یک ترکیب به کار رفته در رنگ مو به نام پی-فنیلن اِدیامین (PPDA) که باعث ایجاد رنگِ دائمی رنگ مو خواهد شد، حساسیت دارند. همه رنگ موهای دائمی دارای PPDA هستند، اما رنگ موهای شبه دائمی و رنگ موهای قابل شستشو این ترکیب را در خود ندارند.

رنگ کردن مو

رنگ کردن موهای خشک و شکننده ممنوع

استفاده زیاد از رنگ مو سبب خشک و شکننده شدن موها می‌شود. فیبر مو دارای لایه ای به نام کوتیکول است و رنگ زدایی و شستشوی رنگ مو هم باعث از بین رفتن کوتیکول شده و سبب می‌شود مو حالت پریشان، خشک و شکننده پیدا کند. اگر شما باز هم اقدام به رنگ کردن موهای آسیب دیده خود کنید، باعث ریزش موها و آسیب جدی به آنها خواهید شد.

رنگ کردن مو در صورت روشن شدن موهایتان ممنوع

اگر رنگ موهایتان سفید شده است و ریشه‌ها از عسلی طلایی به بلوند خاکستری و سفید پلاتینی رسیده، زمان آن است که دیگر دست از رنگ کردن موهایتان بردارید. به جای اینکه موها را روشن‌تر کنید تا ریشه‌های نقره ای آن را بپوشانید تا رنگش با رنگ مویی که می‌روید فرق چندانی نداشته باشد، کلا رنگ کردن موهایتان را متوقف کنید و بگذارید موهایتان به رنگ عادی خودشان باشند.

رنگ کردن موها

رنگ کردن مو در زمان سرماخوردگی ممنوع

هنگام بیماری به دلیل نحوه ی عملکرد "سیستم ایمنی بدن" و مبارزه با میکروب‌ها و ویروس ها، بدن مواد غذایی مغذی و انرژی را به گلبول‌های سفید و اعضای درگیر در بیماری اختصاص می‌دهد؛ بنابراین در این دوران به دلیل کم شدن میزان مواد مغذی در موها، نوعی ریزش موی موقتی در افراد رخ می‌دهد. پس بهتر است موها را در این زمان رنگ نکنید و اجازه دهید مشکل ریزش موی مقطعی برطرف شود تا ریشه ی مو استحکام و قدرت خود را به دست بیاورد.

رنگ کردن مو در زمان تب ممنوع

درجه حرارت بالای بدن می‌تواند اثرات مخرب کوتاه مدتی بر موهای سر به جای بگذارد و باعث سست شدن ریشه موها شود پس زمانی که تب دارید، موهایتان را رنگ نکنید. پزشکان حتی توصیه می‌کنند در هنگام تب افراد از شانه کردن زیاد موهای خود بپرهیزند، زیرا فشار زیادی به ریشه موهای سست شده وارد می‌کند. در هنگام بیماری و تب به علت زیاد شدن تعریق، موها بیشتر چرب شده و ریزش مو صورت می‌گیرد پس در دوران بیماری به تمیز نگه داشتن موها توجه کنید.

در زمان تب

رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوع

پوست کف سر می‌تواند مقداری از مواد شیمیایی موجود در رنگ را جذب کرده و وارد جریان خون کند. به زنان باردار توصیه می‌شود تا پایان دوران بارداری به خصوص در سه ماه اول از رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنند زیرا سه‌ماهه اول بارداری، زمان شکل گیری جنین بوده و جنین در این زمان بسیار حساس و آسیب پذیر است.

توصیه‌های ویژه برای کاهش خطر رنگ مو

  • دستورالعمل استفاده از رنگ مو را کامل مطالعه کنید.
  • هنگام استفاده از رنگ مو، از دستکش استفاده کنید.
  • بیشتر از زمان تعیین شده رنگ مو را روی موهای خود نگه ندارید و بعد از طی مدت مقرر، حتما پوست سرتان را کاملا با آب بشویید.
  • قبل از استفاده از رنگ مو، روی پوست دستتان کمی از آن را امتحان کنید و در صورت عدم بروز آلرژی آن را روی موها به کار ببرید.
  • موهایتان را کمتر دکلره و رنگ کنید.
  • سعی کنید عادات سالمی برای مراقبت از موهایتان داشته باشید.
  • از نرم‌کننده‌های غلیظی که حاوی روغن‌های طبیعی هستند (مانند روغن نارگیل یا روغن آرگان)، محصولات گرمایشی محافظتی و خصوصا محصولات تقویت کننده مو استفاده کنید.

وقتی رنگ کردن موها خطرناک میشه!

4.522
این مطلب مفید بود ؟202
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ح.ب/ن
برچسب : رنگ مو
وبگردی