تولد
ریزش مو
بسیاری از افرادی که رژیم میگیرند بعد از رژیم دچار ریزش مو میشوند. اثرات کاهش وزن ممکن است تا مدتی ادامه داشته باشد به همین خاطر باید نکاتی را رعایت کنید.

حقایق مهم درباره ریزش مو بعد از رژیم و کاهش وزن

ریزش موقتی یا طاسی که به آن تلوژون افلوویوم گفته می‌ شود، معمولاً بعد از کاهش وزن در افراد دیده می شود و 3 تا 4 ماه بعد از کاهش وزن هم ادامه دارد؛ که گاهی اوقات ممکن است به 6 ماه هم برسد. متخصصان دلیل اصلی این موضوع را فشار ناگهانی به بدن می‌دانند که بر اثر کاهش وزن به آن وارد می شود. در این قسمت از نمناک در این باره توضیح مفصل خواهیم داد.

ریزش مو

آیا ریزش مو بعد از رژیم دائمی است؟

ریزش مو بعد از کاهش وزن خطرناک نیست و دائمی هم نخواهد بود؛ اما بهتر است که شما از قبل مواد مغذی و مکمل‌ های مورد نیاز را به بدن تان برسانید تا بتوانید کمبود های بدن را جبران کنید و از ریزش مو جلوگیری نمایید. این وضعیت معمولاً بدون هیچ راهکارِ درمانی بعد از چند ماه خود به خود بهبود پیدا می‌ کند‌. مدت زمان طبیعی تلوژن تقریباً 100 روز یا بین 3 الی 6 ماه است؛ که بعد از این دوره مو دوباره شروع به رشد مجدد خواهد کرد.

میزانِ طبیعی برای ریزش مو چقدر است؟

طبق مطالعات انجام شده، از دست دادن 50 تا 100 عدد تار مو در طول روز طبیعی است. زمانی که سر بیش از این مقدار مو را در طول روز از دست بدهد، یعنی فرد به ریزش مو دچار شده که به آن تلوژن افلوویوم گفته می شود.

مقدار ریزش مو

مقایسه ریزش موی معمولی و شدید

ریزش مو یک مسئله جدی است و زمانی اتفاق می افتد که رشد مو متوقف می شود. این نوع ریزش مو زمانی رخ می‌ دهد که بدن از یک شرایط استرس ‌زا و سخت؛ دچار اختلالاتی می‌ شود و ریزش موی شدید رخ می‌ دهد که بعد از مدتی متوقف خواهد شد و رشد مو دوباره به حالت طبیعی خودش برمی‌ گردد.

دلایل مختلفی برای ریزش موی شدید وجود دارد که شامل کاهش وزن، زایمان، جراحی و غیره می باشد.

بدن می‌ خواهد خودش را با این استرس و فشار تنظیم کند و زمانی که به آن تنظیم مورد نظر برسد، ریزش موی شدید برطرف می شود؛ اما اگر ریزش مو در حالت آناژن افلوویوم باشد، زمانی متوقف می شود که عامل متوقف کننده رشد مو از بین برود. گاهی اوقات استفاده از محصولات نامناسب برای مو و مشکلات ژنتیکی یا استفاده از بعضی از دارو ها می تواند عامل ایجاد این قضیه باشد.

درک فرآیند رشد مو

مو از پروتئین کراتین تشکیل شده است. چرخه کلی رشد مو به سه مرحله تقسیم می‌ شود.

  1. مرحله اول زمانی است که مو رشد می کند که این رشد چند سال ادامه دارد.
  2. مرحله دوم مرحله تغییر و مرحله آخر زمانی است که مو ریزش پیدا می کند و موی جدید داخل فولیکول رشد می‌ کند.
  3. زمانی که بدن تحت شرایط استرس زا باشد، مو به مرحله دوم می رود و زودتر از حد موعد دچار ریزش می شود. سرعت رشد مو در اشخاص مختلف متفاوت است اما به طور میانگین مو هر ماه رشد می کند.

رشد مو

علائم تلوژن افلوویوم چیست؟

تلوژن افلوویوم زمانی مشهود است که حجم موی ریزشی در یک دوره افزایش پیدا می‌ کند که هنگام شانه زدن یا شستن موها بیشتر دیده می‌ شود و فرد می بیند که در هر جایی از خانه مو ریخته که روی بالش، پتو و رختخواب بیشتر است. معمولا علامت خاصِ دیگری ندارد اما شاید گاهی اوقات با احساس سوزش روی پوست سر هم همراه باشد.

قطع ریزش مو بعد رژیم چقدر طول میکشه؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی