ریزش مو کرونا
ویروس کرونا که هر بار با علائم جدید موردی را به لیست علائمش اضافه می کند ، زیبایی مبتلایانش را نیز هدف میگیرد و آسیب هایی وارد می کند که گاه نگران کننده است.

ریشه و دلیل ریزش موی ناشی از کرونا

تقریباً 32 درصد از کسانی که به کووید 19 مبتلا شده اند و از آن جان سالم به در بردند، با ریزش مو مواجه هستند. این موضوع در یک نظرسنجی مشخص شده است و مطالعه از هر 5 نفر، روی یک نفرِ بستری شده بر اثر کووید انجام شده است که آنها گزارش کردند هنوز شش ماه بعد از مرخص شدن باز هم ریزش مو دارند. در ادامه ی این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به علل این تغییر در زیبایی بر اثر کرونا خواهیم پرداخت.

تلوژن افلوویوم و ریزش موی کرونایی

ریزش مو بعد از کووید 19 به دلیل حمله ویروس به فولیکول های مو اتفاق نمی افتد، بلکه واکنشی به استرس فیزیولوژیک و عاطفی در طول این بیماری است. هر زمان که سیستم بدنی شما دچار شوک شود، احتمالاً ریزش مو را تجربه خواهید کرد که نام علمی این وضعیت تلوژن افلوویوم است. متخصصان پوست افرادی که از کرونا جان سالم به در برده اند را مورد آزمایش قرار دادند و علائم بدن آنها را بعد از بهبودی هم بررسی کردند و متوجه شدند که آنها یا به تلوژن افلوویوم مبتلا شدند یا التهاباتی را در بدن به صورت مداوم تجربه کردند.

ریزش مو کرونا

استرس شدید دلیل دیگر ریزش موی کرونایی

متخصصان پوست بر این عقیده هستند بیمارانی که در طول این پاندمی استرس داشته اند هم ریزش مو را تجربه کردند؛ حتی اگر هیچ گاه به کرونا مبتلا نشده باشند. وضعیت های احساسی و عاطفی مانند مرگ و میر اعضای خانواده یا نزدیکان یا از دست دادن شغل بر اثر این بیماری هم موجب این اتفاق شده است و می توان آن را از اثرات کرونا دانست. در این دوران میزان افراد مبتلا به وضعیت تلوژن افلوویوم به شدت افزایش داشته است.

ریزش مو معمولا در بین افراد بعد از تجربه یک شرایط استرس زا مانند جراحی یا زایمان رایج تر است و معمولاً چند ماه بعد به اتمام می رسد. دلیل این اتفاق مهم، این است بدن ما هنگامی که تحت استرس باشد، منابع مختلفی را صرف انجام عملکرد های فیزیولوژی مهم تر می کند. در نتیجه تمرکز آن روی شفابخشی و ترمیم است و بر روی مسائلی مثل رشد مو تمرکز نمی کند. در موارد شدیدتر بیماران یک سوم موهای خود را از دست می دهند که همین موضوع در مورد بیماران کرونا هم وجود دارد.

ریزش مو در کرونا

ریزش موی کرونا چقدر طول میکشد؟

به لحاظ علمی ریزش مویی که بر اثر تلوژن افلوویوم ایجاد شده باشد معمولاً 6 ماه طول می کشد تا به اتمام برسد برای همین زمان پایان ریزش مویی که در افراد مبتلا به کرونا ایجاد شده تا شش ماه ادامه دارد.

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر ریزش موهای شما شدید است، نباید نگران باشید. مطمئن باشید حتی در صورت ابتلا به تلوژن افلوویوم باز هم موهای شما دوباره رشد می کند و شبیه به سابق می شود. علت آن این است که بدن ما زیر فشار استرس، بیشتر روی چیزهای دیگر مانند شفابخشی تمرکز می کند تا به رشد موها، پس مطمئن باشید دوباره به حالت اول بر خواهد گشت.

تاثیر کرونا روی مو

راه حل ریزش موی کرونایی

  • برای اینکه این شرایط را راحت تر پشت سر بگذارید، حتما باید از خودتان مراقبت کنید.
  • رژیم غذایی سالم همراه با مواد مغذی، استراحت، مصرف مولتی ویتامین و ورزش منظم به شما کمک خواهد کرد.
  • همچنین می توانید در صورت ادامه دار شدن ریزش مو بیشتر از 6 ماه، به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
  • اگر هرگونه خارش و حساسیت را در این قسمت مشاهده کردید، احتمالاً مشکل شما متفاوت از دیگران باشد.
  • در موارد نادر وضعیت تلوژن افلوویوم ممکن است بیشتر از 6 ماه به طول بیانجامد که در چنین شرایطی پزشک داروی ماینوکسیدیل یا داروهای تزریقی دیگر را برای شما تجویز خواهد کرد.

دلیل ریزش موی کرونا چیست و چقدر طول میکشد

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : aarp / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی