تولد
شادابی مو
اگر موهای کم پشتی دارید می توانید به راحتی در منزل با انجام چند تمرین ورزشی ساده رشد موها را تحریک و تقویت کنید و موهای زیبا و شادابی داشته باشید.

ورزش های ساده ولی فوق العاده موثر برای شادابی و زیبایی مو

معمولاً نگهداری از موها و شاداب نگه داشتن آن ها کار سختی است و خانم ها مدام در حال امتحان محصولات جدید هستند تا بتوانند موهای زیبا و شادابی داشته باشند. اگرچه که بعضی از تمرین های ساده را هم می توانید خودتان در منزل انجام دهید که به زیبایی موهایتان کمک کند.

در این قسمت از پوست و موی نمناک تمرین ها و ورزش هایی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید با کمک آن ها موهای زیباتری داشته باشید.

شادابی مو

1- گرم کردن پوست سر

برای تحریک رشد مو باید جریان خون در پوست سر وجود داشته باشد تا بتوانید رشد بیشتری را تجربه کنید. ماساژدادن می تواند در این امر موثر باشد که به راحتی در داخل خانه قابل انجام است.

برای انجام این کار:

 1. دقیقاً از قسمت تاج سر خود شروع کنید و با انگشتان، پوست سر را به صورت حرکات دایره ای شکل ماساژ دهید.
 2. ماساژ دادن را به کناره ها و پشت سر هم برسانید. 5 الی 10 دقیقه در روز این کار را انجام دهید.

همچنین می توانید تمرین های بدون دست هم انجام دهید که به صورت زیر است:

 1. ابروهایتان را به بالاترین حدی که می توانید بالا بیاورید و به مدت 2 دقیقه در همین حالت بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید.
 2. سپس ابروهایتان را به صورت خمیده به سمت بالا هدایت کنید. 2 دقیقه در این حالت بمانید و سپس به حالت استراحت برگردید.
 3. دوباره ابروهایتان را لیفت کرده و به سمت بالا ببرید و به مدت 3 دقیقه در همین حالت باقی بمانید و دوباره به حالت اول برگردید.

همچنین می توانید از نوک انگشتانتان برای کشش پوست سر استفاده کنید. فقط کافی است که به سادگی انگشتانتان را روی پیشانی قرار دهید و آن را عقب و جلو ببرید. این تمرین جدا از تحریک رشد مو باعث از بین بردن تنش و استرس هم خواهد شد.

ورزش برای موی سر 

2- ماساژ سر هندی

ماساژ سر هندی یکی از تمرین های قدیمی است که هزار سال است رواج دارد. این ماساژ شامل حرکات ریتمیک است و نقاط هدفی را در نظر می گیرد. برای انجام این ماساژ باید به آرامی انگشتان دو دست خود را روی پوست سر گذاشته و مالش دهید. 2 الی 3 بار این کار را تکرار کنید و فشار وارد شده از طریق انگشتان باید به اندازه ای باشد که احساس خوبی به شما دست بدهد.

همچنین می توانید موهای خود را به صورت صحیح گرفته و به آرامی جابجا کنید تا حس بهتری داشته باشید.

با انتهای پنجه دست خود روی شقیقه ها فشار وارد کنید. انگشتان شما باید جهت به سمت بالا داشته باشند و سپس با حرکات دایره ای و آرام ماساژ را انجام دهید و بعد، گردن را از شانه ها تا زیر خط رویش مو در هر دو طرف ماساژ دهید. چند بار این کار را انجام دهید. با انگشت شصت دایره های کوچکی در پشت سر خود ایجاد کنید.

دقیقاً همان جایی که ستون فقرات آغاز می شود و دوباره باید فشار به اندازه ای باشد که احساس راحتی کنید. سپس به سمت شانه ها بروید و با دست مخالف شانه مقابل را ماساژ دهید و عضلات آن را در قسمت گردن سفت بگیرید و سپس به سمت بازو و آرنج بیایید. قبل از این که به سمت شانه دیگر بروید، سه بار این کار را تکرار کنید.

ماساژ سر هندی 

3- تمرین های گردن

تمرین های ورزشی گردن باعث رشد مو می شوند. برای انجام این تمرین ها می توانید به آسانی حرکات عقب، جلو و پهلو به پهلو داشته باشید که باعث کشش عضلات گردن می شود.

 1. صاف بایستید و دستانتان نباید مانند همیشه کنار بدن قرار بگیرد.
 2. کمی سرتان را عقب جلو کنید و تا جایی که می توانید آن را از بدن دور تر کنید.
 3. همین کار را برای اطراف گردن هم انجام دهید. 10 ثانیه برای هر طرف روش را تکرار کنید. با کشش عضلات گردن هرگونه تنش و فشار آزاد می شود، جریان خون بهبود پیدا می کند و نه تنها رشد مو را افزایش می دهد، بلکه باعث بهبود موهای آسیب دیده نیز خواهد شد.

 تمرین های گردن

4- تمرین های یوگا

در بعضی از روش های رایج تحریک رشد مو، انجام تمرین های یوگا مثل اوتان آسانا به جریان خون در پوست سر کمک کرده و آن را تحریک می کند و فشاری را که باعث ریزش مو می شود را از بین خواهد برد.

 1. دستانتان را در هوا بگیرید و صاف بایستید.
 2. همزمان که زانوهایتان صاف است، سعی کنید پای خود را با نوک انگشتان لمس کنید.

انجام این کار در وهله اول سخت است اما زمانی که 5 تا 10 بار در روز این کار را تکرار کنید، به سرعت یاد می گیرید و شاهد بهبود رشد موهایتان خواهید بود و همچنین می توانید پوزیشن الماسی را امتحان کنید که از ریزش مو جلوگیری می کند و رشد آن را افزایش می دهد. فقط باید آن را حتماً بعد از ناهار یا شام انجام دهید.

 1. روی زمین زانو بزنید، به طوری که باسن شما پاشنه هایتان را لمس کند.
 2. سپس دستانتان را روی ران نگه دارید و سعی کنید در یک پوزیشن راحت بنشینید. هدف از این تمرین این است که سعی کنید تا مدت زمان طولانی که در توانتان است در همین حالت بمانید.

اوتان آسانا 

5- تمرین های تنفسی

همانطور که در بخش سلامت پوست و موی نمناک اشاره شده است تمرین های تنفسی خاص که معمولاً در یوگا هم انجام می شود، می تواند عاملی برای رشد مو باشد. تمرین هایی مثل درخشش پیشانی که به راحتی در منزل قابل انجام است. برای انجام این تمرین نیاز به دم و بازدم دارید.

 1. در یک پوزیشن راحت بنشینید و کمرتان را صاف نگه دارید.
 2. سپس یک نفس عمیق بکشید و همزمان با این کار شکمتان را تا جایی که می توانید به سمت داخل ببرید و بعد، بازدم انجام داده و یک دم طولانی تر بکشید.
 3. در یک ست باید 20 بار اینکار را انجام دهید. این تمرین باعث قدرت بخشی به موهای آسیب دیده می شود و به رشد موهای جدید کمک می کند. زیرا اکسیژن تازه را وارد پوست سر می کند و همچنین ریشه موها را قوی نگه می دارد و باعث می شود که سفید شدن موها به تأخیر بیفتد.

تمرین های تنفسی 

6- پوزیشن وارونه

در مطلب تکنیک وارونه سازی پیش از این در نمناک کامل توضیح دادیم که روش وارونه یک تکنیک معروف برای تحریک رشد مو است. این تکنیک دو بخش دارد. اول این که می توانید ماساژ سر را انجام دهید تا فولیکول های مو را تحریک کنید و سپس در بخش دوم دراز می کشید و از بالا به پایین آویزان می شود تا جریان خون به پوست سر شما افزایش پیدا کند.

 1. در این روش باید روغن زیتون، روغن آرگان یا روغن نارگیل را به موهایتان بزنید و شروع به ماساژ دادن کنید و روی پوست سر تمرکز کنید و موهایتان را به طور کامل شانه بزنید.
 2. سپس از انگشتان دستتان برای ماساژ دادن سر به صورت دایره ای استفاده کنید. حرکات شما تقریباً باید 5 دقیقه در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت باشد.
 3. سپس روی تخت دراز بکشید، به طوری که سر شما بیرون از تخت باشد و سرتان را از طریق گردن که روی تخت است نگه دارید.
 4. 4 دقیقه در همین حالت بمانید و بعد از این چهار دقیقه به آرامی به پوزیشن اصلی خود برگردید و سپس روغن ها را از روی سر بشویید. می توانید هر روز هفته این کار را انجام دهید تا رشد موهایتان تحریک شود.

آویزان کردن موها

7- تمرین های هوازی

یکی دیگر از راه های افزایش رشد مو، انجام تمرین های هوازی به طور منظم است و باید آن را به بخشی از روتین مراقبت از موی خود تبدیل کنید که یکی از آن ها پرش به سمت کناره های بدن است.

 1. برای انجام این تمرین باید صاف بایستید سپس دستان تان را شبیه حالتی که طناب می زنید نگهدارید.
 2. سپس به آرامی زانوهای خود را خم کنید و به سمت کناره های بدن بپرید و از چپ به راست بروید.
 3. این کار را چند بار انجام دهید.

این روش باعث بهبود رشد مو می شود زیرا سبوم که یک ماده روغنی و چرب است و از خشک شدن موها جلوگیری می کند را آزاد می کند و بعد از این روش می توانید یک حمام بخار داشته باشید تا احساس آرامش کنید و تولید سبوم را بیشتر از قبل افزایش دهید.

زیبایی و شادابی موهای سر با 7 تمرین مخصوص !!

4.532
این مطلب مفید بود ؟293
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی