تولد
توقف رشد مو
مشکل ریزش مو، یکی از مشکلات شایع در خانم ها و آقایان می باشد که می تواند بنابر دلایلی رخ دهد. اما چه مواردی عموما می توانند منجر به کم شدن رشد موها شوند؟

تمام دلایل اصلی و مهم توقف رشد موهایتان

همه افراد موهای بلند، پرپشت و براق را دوست دارنداما خبر بد این است که رشد موهای بسیاری از افراد پس از مدتی متوقف می شود و بعد از یک مرحله مشخص شروع به نازک شدن می کند.چرخه رشد موها شامل سه قسمت است:بازسازی، دژنراسیون و چرخه استراحت. گاهی اوقات، این چرخه ممکن است مختل شود و رشد موها را متوقف کند. عوامل زیادی می توانند در توقف رشد مو در انسان نقش داشته باشند، اما بیشتر آنها مشکلات پزشکی ندارند در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به دلایل توقف رشد مو می پردازیم.

ژنتیک

طول، قوت، رنگ و ضخامت موها به ژن هایتان بستگی دارد و در برخی افراد، رشد مو نسبت به بقیه بیشتر است. بنابراین اگر این ژن ها را داشته باشید، موهای بلند و زیباتری خواهید داشت اما، اگر این ژن ها را ندارید احتمالاً مستعد موهایی هستید که پس از مدتی رشد خود را متوقف کرده و نازک می شوند.

ژنتیک

افزایش سن 

سن عامل مهمی است که بر موهای شما تأثیر می گذارد و با پیشرفت در زندگی شروع به ریزش و رنگ طبیعی خود می کنند و سفید می شوند اما افزایش سن به غیر از سفید شدن موها، به طرق مختلف بر موهای شما تأثیر می گذارد و این باعث کند شدن رشد موها و در نتیجه نازک شدن موها می شود.

استرس

استرس از هر نوع، جسمی یا روانی می تواند بر موها تأثیر بگذارد و موها را بیشتر مستعد سفید شدن زودرس و همچنین کاهش قدرت هر تار قرار می دهد. استرس فیزیکی یا روانی باعث ایجاد تلوژن افلوویوم می شود و در این شرایط، موهای شما زودتر به مرحله تلوژن می رسند و این زمانی است که 30 درصد موهای شما رشد خود را متوقف می کند. این مدت بیش از 6 ماه طول نمی کشد و جراحی، ضربه فیزیکی، بیماری، تب، کاهش ناگهانی وزن می تواند علت این بیماری باشد.

استرس

تغییرات هورمونی

نوسانات ناگهانی هورمونی، به ویژه در دوران یائسگی یا بارداری، باعث ایجاد تلوژن افلوویوم می شود. با این حال، مشکلات مو در این مرحله معمولاً در عرض 6 تا 12 ماه برطرف می شود. اشکال دیگر نوسانات هورمونی مرتبط با ریزش مو و نازک شدن مو، PCOD است.

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید، مانند پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید نیز می تواند باعث ریزش و نازک شدن مو شود زیرا هورمونهای ترشح شده توسط غده تیروئید می تواند عملکردهای مهم بدن مانند متابولیسم را تنظیم کنند. 

تیروئید

کمبود مواد مغذی

یکی از مهمترین علل محدود شدن رشد و نازک شدن موها کمبود موادمغذی است. مواد مغذی مانند آهن، پروتئین، بیوتین و روی به سلامت مو کمک می کند اما در صورت کمبود این مواد مغذی ضروری، خطر محدود شدن رشد و نازک شدن موها افزایش می یابد. ترک های گوشه دهان، تنگی نفس، سرد شدن دست ها و پاها و شکنندگی ناخن ها از دیگر علائم کمبود مواد مغذی است.

محصولات حالت دهنده مو

سرم شیمیایی مو یا اتوی مو یک محصول حالت دهنده یا فر کننده مو، هیچ یک از اینها برای موها خوب نیست. علاوه بر این سفت بستن دم اسبی و مدل های پیچیده شامل شانه زدن به پشت و موارد دیگر می تواند برای موها بسیار مضر باشد. مواد شیمیایی و گرمایی که بر روی موها استفاده می شود می تواند دلیل متوقف شدن رشد موها و نازک شدن آنها باشد. 

حالت دهنده مو

شکنندگی مو

به طور معمول، موهای یک فرد حدود 15 سانتی متر در سال رشد می کنداما اگر می بینید که موهایتان پس از یک دوره رشد نکرده، ممکن است در حال شکستن باشد. مراقبت ناکافی یا بیش از حد می تواند باعث شکستگی مو شود وحالت دادن بیش از حد موهای شما ممکن است منجر به از دست رفتن رطوبت، حالت ارتجاعی، خشک شدن و شکنندگی آنها شود.

موخوره 

افرادی که موهای خشکی دارند معمولاً موخوره می گیرند. اگر موها مواد مغذی کافی برای تعادل رطوبت دریافت نکند، شروع به موخوره می کند و در نتیجه باعث شکنندگی مو می شود و تنها راه جلوگیری از شکنندگی بیشتر موها کوتاه کردن آنها است پس باید از موهای خود به اندازه کافی مراقبت کنید.

موخوره

طاسی منطقه ای

آلوپسی آره آتا یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به سلول های فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث ریزش موهای شما به صورت تکه ای می شود.

دانشمندان معتقدند که این بیماری ممکن است از نظر ژنتیکی به ارث برسد و افرادی که مبتلا به لک و پیسی، تب یونجه، سندرم داون، کم خونی خطرناک، آسم و مشکلات تیروئیدی هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار می گیرند با این حال، داروهای مناسب و نور درمانی می توانند این بیماری را درمان کنند.

بی تحرکی و رژیم غذایی ناسالم

 رژیم غذایی سالم و ورزش منظم برای رشد مو بسیار مهم است. موهای شما به ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی کافی برای رشد نیاز دارند. در واقع، پزشکان به افراد پیشنهاد می کنند که علاوه بر رژیم غذایی سالم، مولتی ویتامین های خاصی نیز برای تقویت رشد موها مصرف کنند. کمبود آهن، پروتئین، روی، ویتامین A یا بیوتین می تواند موهادرا ضعیف و آنها را در معرض آسیب و ریزش قرار دهد.

با این حال، اگر از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی کافی برای تغذیه فولیکول های مو و تقویت موهای خود استفاده کنید، می توانید از ریزش مو جلوگیری کرده و رشد موهای سالم را تقویت کنید. 

مولتی ویتامین

زایمان و شیردهی

عدم تعادل هورمونی بعد از زایمان اغلب منجر به ریزش مو بعد از زایمان می شود. رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و مصرف مکمل های غذایی برای به حداقل رساندن ریزش مو بعد از زایمان ضروری است. 

 چه کاری می توانید برای رشد موها انجام دهید؟

وقتی متوجه شدید که موهایتان رشد نمی کند، زمان آن رسیده است که از موهای خود مراقبت کنید تا ریزش و آسیب موها را به حداقل برسانید و هنگامی که دلیل کاهش رشد موهای خود را فهمیدید، می توانید روش های مختلفی را برای جلوگیری از ریزش موها امتحان کنید. رژیم غذایی مناسب و تمرینات منظم برای حفظ سلامت بدن و ذهن، مصرف داروهای تجویز شده برای درمان مشکلات پیچیده سلامتی، اجتناب از حالت دادن به موها و جایگزینی محصولات شیمیایی با محصولات طبیعی و سازگار با محیط زیست در حفظ سلامت مو موثر است.

چرا موهام دیگه رشد نمیکنه؟ + دلیل مهم و پنهان

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : livestrong / doctor.ndtv / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
وبگردی